Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Sobota 16. november 2024Meniny má Agnesa
< sekcia Slovensko

J. Richter: SR je najďalej spomedzi konkurentov o získanie sídla ELA

Ján Richter, archívna snímka. Foto: TASR Martin Baumann

Minister práce SR zároveň potvrdil, že SR je v Bruseli prvým zo záujemcov o Európsky orgán práce (ELA), ktorý otvorene prezentoval svoje postoje a výhody spojené so zriadením sídla agentúry.

Brusel 15. marca (TASR) - Slovenská republika je spomedzi všetkých európskych záujemcov najďalej v procese lobovania za získanie sídla Európskeho orgánu práce (ELA). V Bruseli v rozhovore pre TASR to uviedol minister práce Ján Richter (Smer-SD).

Minister sa v piatok v Bruseli zúčastňuje zasadnutia Rady EÚ pre zamestnanosť, sociálnu politiku, zdravie a spotrebiteľské záležitosti (EPSCO). Pripomenul, že téma sídla novej európskej agentúry nie je na programe rokovaní, chce však využiť sériu siedmich bilaterálnych stretnutí s partnermi z iných členských krajín, aby sa prihovoril za podporu pre Slovensko.

Richter svoj pobyt v metropole EÚ využil na oficiálnu prezentáciu slovenskej kandidatúry pre sídlo ELA. Na podujatí, ktoré vo štvrtok večer pripravilo Stále zastúpenie SR pri EÚ a na ktorom sa minister zúčastni, sa spolu so štátnym tajomníkom jeho rezortu Branislavom Ondrušom zúčastnilo okolo 60 diplomatov, zamestnancov inštitúcií EÚ a predstaviteľov médií.

"Je dôležité hovoriť so všetkými a vysvetľovať, prečo Slovensko prejavilo záujem o sídlo," uviedol Richter. Dodal, že v stredu v Bratislave kandidatúru oficiálne prezentoval pre veľvyslancov členských krajín EÚ a spresnil, že vláda, diplomacia, jeho rezort a on osobne počas doterajších návštev v iných krajinách Únie vyvinuli značné aktivity v prospech slovenského záujmu o sídlo ELA.

Minister zároveň potvrdil, že Slovensko je v Bruseli prvým zo záujemcov o ELA, ktorý otvorene prezentoval svoje postoje a výhody spojené so zriadením sídla agentúry. To by malo byť v Bratislave.

"Sme relatívne ďaleko. Máme pripravené brožúry a dokumenty, bola zriadená webová stránka na ministerstve. Všetko to má dopomôcť k tomu, aby sme vysvetlili, prečo chceme mať sídlo ELA. Cieľom je získať čo najviac krajín pre našu podporu," opísal situáciu Richter.

Upozornil, že na základe informácií o ponukách iných členských krajín a podmienkach, ktoré prezentujú, "Slovensko má najlepšiu ponuku". Spresnil, že podľa doterajších konzultácií s ostatnými európskymi partnermi existuje zhoda o tom, že ELA by mala pripadnúť jednej z nových členských krajín EÚ, ktorá zatiaľ na svojom území nehostí žiadnu európsku agentúru. Tých krajín je päť - Bulharsko, Cyprus, Chorvátsko, Rumunsko a Slovensko.

Minister upozornil, že za vážneho konkurenta treba považovať Cyprus, ako však dodal, SR má viacero výhod. "Sme členmi Schengenu, eurozóny, v náš prospech hovorí aj geografická poloha, trojuholník Viedeň - Budapešť - Bratislava, a relatívne krátka vzdialenosť od Prahy. Je to stred Európy," vysvetlil.

V prospech SR hrá aj skutočnosť, že Chorvátsko, ktoré malo záujem o ELA, svoju kandidatúru stiahlo a bude podporovať Slovákov. Bulharsko a Rumunsko zatiaľ oficiálne nepredstavili svoje ponuky a záujem, avšak sa očakáva, že sa tiež stanú súpermi Slovenska v súboji o sídlo ELA.

"Radi si vypočujeme ich argumenty a budeme hovoriť o našich prednostiach," povedal minister. K prednostiam podľa jeho slov patrí aj skutočnosť, že SR už vie, ktorú budovu v centre Bratislavy, v oblasti Mlynských Nív, ponúkne, že tá spĺňa technické požiadavky Bruselu (rozsah od 5000 do 7000 m2) a v prípade potreby bude treba dokončiť už len vnútorné úpravy.

"Máme pripravené škôlky, školy, v blízkosti budovy sú aj voľné byty pre ľudí, ktorá by nastúpili do pracovného pomeru v ELA," vysvetlil Richter.

V apríli bude o sídle ELA rokovať Európsky parlament, do júna musia byť predstavené všetky kandidatúry.

Európsky orgán práce ako výkonná agentúra EÚ by mala začať fungovať v roku 2019 s počtom okolo 150 zamestnancov. Jednotlivcom, podnikom a vnútroštátnym správnym orgánom bude pomáhať v tom, aby čo najviac vyťažili z príležitostí, ktoré prináša voľný pohyb pracovníkov v EÚ.

Spravodajca TASR Jaromír Novak