Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Pondelok 25. november 2024Meniny má Katarína
< sekcia Slovensko

Prieskum: Stredoškoláci vnímajú slovenskú spoločnosť kriticky

Foto: TASR/Štefan Puškáš

Prieskumu Rady mládeže Slovenska sa zúčastnilo 12.000 mladých. Prieskum bol súčasťou celoeurópskeho projektu "Štruktúrovaný dialóg".

Bratislava 13. septembra (TASR) – Vládnuca elita odtrhnutá od situácie bežných ľudí, problém s rómskou minoritou, extrémizmom i nefungujúce školstvo. Súčasnú realitu na Slovensku vníma týmto pohľadom väčšina stredoškolákov, ktorí sa zúčastnili prieskumu Rady mládeže Slovenska (RmS).

Prieskum bol súčasťou celoeurópskeho projektu "Štruktúrovaný dialóg," RmS v ňom získala odpovede od 12.000 mladých ľudí zo všetkých krajov SR (90 percent respondentov boli študenti stredných škôl vo veku od 14 do 18 rokov). Prieskum realizovali online a aj formou priamych konzultácií.

"Mladých ľudí sme sa pýtali, čo potrebujú, aby mohli naplniť svoj potenciál, čo im chýba a ako vnímajú zmeny v spoločnosti," vysvetlil Matej Cíbik z Rady mládeže Slovenska.

Frustrácia z neefektívnej vládnej politiky

V otázke budúceho vývoja spoločnosti mladí podľa jeho slov cítia frustráciu z neefektívnej vládnej politiky i neriešenia korupčných káuz. "Veľké množstvo opýtaných má pocit, že vládnuce elity sa o situáciu bežných ľudí na Slovensku nezaujímajú, riešia si "svoje veci" a ich svet je vzdialený bežnej perspektíve mladého človeka," uviedol Cíbik a podotkol, že východiskom pre mnohých mladých je odchod do zahraničia.

Pri zisťovaní názorov na spolužitie s ľuďmi iných kultúr a iného vierovyznania Cibík poukázal na rozdielnosť názorov, keď jedna časť respondentov negatívne vníma spolužitie s Rómami a myslí si, že Slovensko zašlo pri poskytovaní "výhod" tejto menšine priďaleko, druhá skupina zasa tomuto názoru oponuje a upozorňuje na to, že zásadným problémom sa stáva rast krajnej pravice. "Mladí Rómovia, s ktorými sme sa rozprávali, zreteľne cítia nárast otvorených nepriateľských prejavov zo strany väčšinovej spoločnosti," objasnil Cíbik výsledky prieskumu.

Školstvo nevyhovuje dobe

Stav školstva zhodnotili respondenti v prieskume ako nevyhovujúci dobe, ani ich vlastným potrebám. "Dve kľúčové zručnosti a schopnosti, ktoré podľa nich najviac chýbajú v slovenskom školstve, sú kritické myslenie a aktívny prístup k svojmu okoliu," upozornil Cíbik.

Dodal, že zistenia zo slovenského i rovnakých prieskumov z celej Európy vyhodnotí viac než 200 mládežníckych delegátov a odborníkov na Európskej konferencii mládeže 2016 začiatkom októbra v Košiciach. Ide o najväčšie podujatie venované mládeži a mládežníckej politike počas predsedníctva Slovenskej republiky v Rade EÚ a jediné podujatie v rámci predsedníctva, ktoré sa uskutoční mimo hlavného mesta SR Bratislavy.