Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Piatok 16. máj 2025Meniny má Svetozár
< sekcia Slovensko

Rok 1968 bol osudovým obdobím v politickom živote Alexandra Dubčeka

Na snímke výstava fotografií Miloslava Abela pri príležitosti stého výročia narodenia Alexandra Dubčeka, 17. novembra 2021 v centre Trenčína. Foto: TASR - Radovan Stoklasa

Pod vedením Dubčeka 1. apríla 1968 schválil ÚV KSČ akčný program, na základe ktorého sa mala demokratizovať personálna politika strany, a uvoľnili sa reštrikcie v oblasti slobody tlače.

Bratislava 21. novembra (TASR) - Alexander Dubček bol lídrom zmien v roku 1968. Od začiatku obrodného procesu však čelil nátlaku Sovietskeho zväzu. Pokus o reformu totalitného režimu v Československu napokon stroskotal v auguste 1968 po intervencii vojsk Sovietskeho zväzu, Poľska, Maďarska, Nemeckej demokratickej republiky (NDR) a Bulharska.

Udalosti Pražskej jari sa začali 3. - 5. januára 1968, keď Dubčeka, vtedajšieho prvého tajomníka Ústredného výboru (ÚV) Komunistickej strany Slovenska (KSS), zvolili za prvého tajomníka ÚV Komunistickej strany Československa (KSČ). Na najvyššom straníckom poste vystriedal Antonína Novotného.

Do vedenia strany sa dostali i reformní komunisti Josef Smrkovský, Ota Šik, Zdeněk Mlynář či František Kriegel, ktorí spolu s Dubčekom presadzovali spoločensko-ekonomické reformy. Cestu im uvoľnilo aj odstúpenie Novotného z postu prezidenta Československej socialistickej republiky (ČSSR) 22. marca 1968. Nahradil ho Ludvík Svoboda, ktorého za prezidenta zvolilo Národné zhromaždenie 30. marca 1968.

Pod vedením Dubčeka 1. apríla 1968 schválil ÚV KSČ akčný program, na základe ktorého sa mala demokratizovať personálna politika strany, a uvoľnili sa reštrikcie v oblasti slobody tlače, zhromažďovania či cestovania. Naplánovaná bola tiež postupná federalizácia štátu na dve rovnocenné republiky.

Schválenie plánu neostalo bez odozvy Moskvy. Na moskovskom stretnutí 4. mája 1968 generálny tajomník Ústredného výboru (ÚV) Komunistickej strany Sovietskeho zväzu (KSSZ) Leonid Brežnev vyzval delegáciu vedenú Dubčekom na rázne opatrenia proti antisocialistickým silám.

V Československu sa 20. júna konalo vojenské cvičenie štátov Varšavskej zmluvy pod názvom Šumava. Pôvodne malo trvať do 30. júna, vojská však odkladali odchod z územia ČSSR. Posledné sovietske jednotky odišli až koncom júla, čo vyvolávalo napätie a vzostup protisovietskych nálad. Táto akcia sa neskôr posudzovala ako nácvik na vojenskú intervenciu.

Československý parlament schválil koncom júna 1968 zákon o súdnych rehabilitáciách a finančnom odškodnení obetí komunistickej diktatúry a tiež novelu tlačového zákona, na základe ktorej bola zrušená cenzúra.

Ostrú reakciu Moskvy vyvolalo vyhlásenie 2000 slov zverejnené 27. júna 1968. Manifest nabádal k podpore demokratizačného procesu, no Brežnev ho označil za "nástup síl, ktorý navodí kontrarevolučnú situáciu".

Nespokojnosť s vývojom v ČSSR vyjadrili predstavitelia Bulharska, Maďarska, NDR, Poľska a Sovietskeho zväzu vo Varšave 14. - 15. júla. Schválili koncept otvoreného listu adresovaného KSČ, na ktorý dubčekovské vedenie strany reagovalo odmietnutím internacionálnej pomoci na obranu socializmu v Československu.

Na prelome júla a augusta sa v Čiernej nad Tisou v železničnom vagóne stretli členovia vedenia KSČ a KSSZ. Rokovanie bolo dramatické, vedenie KSČ vystupovalo nejednotne (traja z členov Kolder, Biľak a Švestka sa stotožňovali so sovietskymi argumentmi).

Nad Dubčekovou víziou "socializmu s ľudskou tvárou" sa začalo zmrákať, keď 3. augusta 1968 podpísali predstavitelia Sovietskeho zväzu, NDR, Poľska, Maďarska, Bulharska, ale aj Československa tzv. Bratislavskú deklaráciu. V nej sa uvádzalo, že bratské strany nikomu nedovolia vraziť klin medzi socialistické štáty a problémy si vyriešia vzájomnou pomocou. Dubčeka na možnú vojenskú intervenciu upozornil 17. augusta maďarský vodca János Kádár. O deň neskôr už v Moskve schválili plán invázie.

Invázia sa začala v noci z 20. na 21 augusta 1968, keď vojská Sovietskeho zväzu, Poľska, Maďarska, NDR a Bulharska pod hlavičkou Varšavskej zmluvy prekročili hranice ČSSR. Obsadili dôležité miesta v krajine a Dubčeka spolu s ďalšími najvyššími predstaviteľmi štátu internovali do Moskvy, kde po rokovaniach v atmosfére nátlaku podpísali tzv. moskovský protokol, písomný súhlas s pobytom intervenčných vojsk.

Posledný pracovný deň bude prevažne oblačný

Teploty sa budú pohybovať okolo 11 až 16 stupňov C.

- Na Floride popravili 62-ročného sériového vraha Glena Rogersa, ktorého kedysi vyšetrovali pre možné prepojenie s prípadom O.J. Simpsona.

- Českí hokejisti vyhrali vo štvrtkovom stretnutí B-skupiny MS v Herningu nad Maďarskom presvedčivo 6:1 a s 11 bodmi sú na čele tabuľky.

- Hokejisti Kanady zvíťazili vo štvrtkovom súboji A-skupiny MS v Štokholme nad Rakúskom 5:1.

- Turecko bude v piatok rokovať v Istanbule s ukrajinskou a ruskou delegáciou, povedal vo štvrtok večer zdroj z tureckého ministerstva zahraničných vecí.

- Francúzsky prezident Emmanuel Macron vo štvrtok absolvoval svoj prvý telefonát s novým pápežom Levom XIV., pričom hovorili najmä o úsilí o dosiahnutie mieru všade na svete, ale najmä na Ukrajine a v palestínskom Pásme Gazy.

- Belgický federálny parlament vo štvrtok schválil návrh zákona, ktorým sa ruší prelomová legislatíva z roku 2003 o postupnom vyraďovaní jadrových elektrární do roku 2025, ako aj zákaz budovať v Belgicku nové jadrové výrobné kapacity.

- Slovenský minister zdravotníctva Kamil Šaško sa vo štvrtok v Paríži stretol s generálnym tajomníkom Organizácie pre hospodársku spoluprácu a rozvoj (OECD) Mathiasom Cormannom.

- Polícia obvinila z podnecovania muža s valaškou, ktorý sa mal vo videu vyhrážať premiérovi Robertovi Ficovi (Smer-SD).

- Hokejisti Švajčiarska si vo štvrtkovom zápase B-skupiny MS v dánskom Herningu poradili s Nemeckom 5:1.

- Hokejisti Fínska zvíťazili vo štvrtkovom zápase A-skupiny MS v Štokholme nad Slovinskom presvedčivo 9:1.

- Premiér Robert Fico (Smer-SD) sa v súvislosti s vyšetrovaním atentátu zúčastní len na nevyhnutných úkonoch.

- O postoji Slovenska k hlasovaniu o tzv. pandemickej dohode rozhodne vláda v pondelok (19. 5.). Uviedol to po stredajšom rokovaní vlády premiér Robert Fico (Smer-SD).

- Do 15. júla by mala vzniknúť medzirezortná pracovná skupina k posilneniu právnej ochrany verejne činných osôb a prijatiu opatrení v oblasti verejného priestoru.

- Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj vyšle delegáciu na priame rokovania s Ruskom do tureckého Istanbulu, o jej zložení sa rozhoduje v týchto chvíľach, povedal pre agentúru AFP vysokopostavený predstaviteľ ukrajinskej vlády.

- Na výstavbu novej vojenskej nemocnice v Prešove pôjde z plánu obnovy 195 miliónov eur. Zvyšných 255 miliónov eur dofinancuje štát z vlastného rozpočtu, konkrétne z kapitoly rezortu obrany.

- Kanoisti Slovenska získali na majstrovstvách Európy vo vodnom slalome vo Francúzsku prvú medailu. V tímovej súťaži vybojovala trojica v zložení Michal Martikán, Matej Beňuš a Marko Mirgorodský bronz.

- Premiér Robert Fico (Smer-SD) sa zo zranení, ktoré utrpel pri vlaňajšom atentáte v Handlovej, liečil viac ako 42 dní.

- Konsolidácia zostáva mimoriadnou prioritou súčasnej vlády. Uviedol to okrem iného na štvrtkovom zhromaždení delegátov Slovenskej obchodnej a priemyselnej komory (SOPK) predseda vlády Robert Fico (Smer-SD).

- Polícii sa podarilo objasniť sériu krádeží v obci Iňačovce v okrese Michalovce. Štyroch mužov, ktorí opakovane od decembra 2024 do januára 2025 kradli v jednom z rodinných domov, obvinili.

- Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj po príchode do Ankary označil ruskú delegáciu v Istanbule, ktorá má rokovať s delegáciou Ukrajiny, ako „atrapu“ s nejasným mandátom. Povedal to pred rokovaním s tureckým prezidentom Recepom Tayyipom Erdoganom.