Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Piatok 11. apríl 2025Meniny má Estera
< sekcia Slovensko

Na globálnej úrovni sa rok 2020 zaradil medzi tri najteplejšie roky

Na snímke sa ľudia slnia na pláži v obci La Grande-Motte na pobreží Stredozemného mora vo Francúzsku v zónach starostlivo označených tak, aby bola medzi nimi zachovaná bezpečná vzdialenosť v nedeľu 24. mája 2020, archívne foto. Foto: TASR/AP

Ako uviedol Faško, na väčšine staníc na Slovensku bol najteplejším rokom v histórii meraní rok 2019, prípadne rok 2018.

Bratislava 15. mája (TASR) – Na globálnej úrovni sa rok 2020 stal jedným z troch najteplejších rokov za obdobie posledných aspoň 140 rokov s odchýlkou + 1,2 stupňa v porovnaní s obdobím druhej polovice 19. storočia. Vyplýva to správy Svetovej meteorologickej organizácie (WMO).

"Na Slovensku bol rok 2020 na väčšine meteorologických staníc piaty až šiesty najteplejší v poradí," uviedol pre TASR klimatológ Pavel Faško zo Slovenského hydrometeorologického ústavu (SHMÚ). "Výnimkou je Lomnický štít, kde sa stal rok 2020 vôbec najteplejším v histórii meraní," doplnil.

Ako uvádza SHMÚ na svojej stránke, výročnú správu o stave globálnej a regionálnej klímy za rok 2020 zverejnila WMO na konci apríla. Spolu s ňou tak urobila aj európska platforma Copernicus. Obe správy konštatujú, že "veľký počet extrémnych prípadov počasia pôsobil v kombinácii s pandémiou veľmi nepriaznivo na celkový stav ekonomiky a spoločnosti".

Po vyhodnotení roku 2020 je zrejmé, že všetkých šesť rokov od roku 2015 bolo najteplejších v histórii meraní. Posledné desaťročie (2011 – 2020) je tiež najteplejšie od roku 1880. Je približne o 0,2 stupňa teplejšie než predošlá dekáda 2001 – 2010 a dokonca o 1,03 stupňa teplejšie v porovnaní s obdobím rokov 1850 – 1900. Vôbec najteplejší rok v histórii meteorologických meraní ma za sebou Európa. Dovtedy najteplejší rok 2019 prekonala vlani o 0,4 stupňa.
Ľudia relaxujú pri fontáne počas horúcich letných dní v centre Košíc v piatok 7. augusta 2020, archívne foto.
Foto: TASR – Milan Kapusta

Ako uviedol Faško, na väčšine staníc na Slovensku bol najteplejším rokom v histórii meraní rok 2019, prípadne rok 2018. Na niektorých vysokohorských staniciach – na Chopku či Skalnatom Plese – to bol rok 2014. "Na porovnanie, v roku 1980 dosiahla na bratislavskej Kolibe priemerná ročná teplota vzduchu hodnotu 8,3 stupňa, no v roku 2020 to už bolo 11,4 stupňa Celzia. V najteplejšom roku 2019 tu bola priemerná ročná teplota až 12 stupňov. V Hurbanove priemerná teplota v roku 1980 dosiahla 8,7 stupňa, vlani to bolo až 11,9 stupňa, v roku 2000 dokonca 12,1 stupňa a najteplejší bol na tejto stanici takisto rok 2019 s teplotou 12,4 stupňov Celzia. Podobne výrazný je nárast priemernej ročnej teploty na Lomnickom štíte. V roku 1980 to bolo –5 stupňov, vlani -1,6 stupňa Celzia. Fakt, že rok 2020 bol na Lomnickom štíte najteplejší, súvisí najmä s tým, že tu ide o počasie vo voľnej atmosfére, v ktorom sa prejavujú cirkulačné podmienky v priestore Európy. Teda nezohráva tu úlohu napríklad terén a iné miestne vplyvy ako na väčšine ostatných staníc," vysvetlil klimatológ Faško.

Správa WMO tiež dokumentuje stúpajúce koncentrácie skleníkových plynov, zvyšovanie teploty pevniny a oceánov, rast hladiny svetového oceánu, topenie a ústup ľadovcov či extrémne prejavy počasia. Zdôrazňuje dosahy na ekonomický vývoj či migráciu. Z vlaňajších extrémov možno spomenúť historicky najaktívnejšiu sezónu atlantických hurikánov, sucho a požiare v Kalifornii (v septembri), v Austrálii (v januári a februári) či ničivé povodne v Ázii.

Podľa aktuálnych údajov sa globálne otepľovanie zrýchľuje. Oteplenie o 1,5 stupňa očakávané v roku 2045 zrejme nastane o 11 rokov skôr, teda v roku 2034. O dva stupne Celzia sa pri súčasnom postupe klimatickej zmeny oteplí namiesto predpokladaného roku 2073 už v roku 2054, teda o 19 rokov skôr.

Aj keď momentálne na Slovensku panuje chladné počasie, pozitívny je podľa Faška fakt, že sa zmiernil zrážkový deficit. "Napriek tomu, že je chladno a nepríjemne fúka, je dôležité, že tieto zrážky spadli," dodal klimatológ.

- Slovenskí hokejisti neuspeli ani vo svojom druhom zápase v rámci záverečného bloku prípravy MS 2025. Po štvrtkovej prehre 3:4 po predĺžení nestačili v Herisau na domáce Švajčiarsko ani v piatok, keď podľahli 3:5.

- Spoločná európska mena nadviazala na konci týždňa na štvrtkové (10. 4.) posilnenie a pokračovala v raste, pričom jej kurz sa dostal najvyššie od začiatku roka 2022.

- V Nemecku sa šíri ďalej na sever agresívny druh mravca, ktorý ohrozuje budovy a infraštruktúru. TASR o tom píše podľa piatkovej správy agentúry DPA.

- Prezident SR Peter Pellegrini v piatok prijal v Prezidentskom paláci bývalého prezidenta ČR Miloša Zemana.

- Leteckí záchranári zasahovali v piatok predpoludním v bratislavskej mestskej časti Vajnory, kde na stavbe diaľnice došlo k zavaleniu robotníka stavebným materiálom. Zraneného 27-ročného muža po prvotnom ošetrení transportovali vrtuľníkom do nemocnice v Ružinove.

- Spojenci Ukrajiny jej v piatok prisľúbili novú vojenskú pomoc vo výške 21 miliárd eur. Po rokovaní Kontaktnej skupiny pre obranu Ukrajiny v Bruseli to uviedol britský minister obrany John Healey. TASR o tom píše podľa správ agentúr Reuters a DPA a stanice BBC.

- V súvislosti s nákazou slintačky a krívačky (SLAK) vznikne dohľadové monitorovacie centrum. Bude pôsobiť ako hlavné veliace centrum reakcie štátu na vzniknutú situáciu. Na tlačovej konferencii o tom informoval minister vnútra Matúš Šutaj Eštok.

- Nemecko v strednodobom a dlhodobom horizonte dodá Ukrajine viac ako 1100 pozemných radarových systémov na detekciu lietadiel, ako aj ďalšie protilietadlové raketové systémy Iris-T.

- Minister školstva Tomáš Drucker (Hlas-SD) predstavil vecný zámer nového zákona o vysokých školách (VŠ).

- Opozičná SaS vyzýva na prehodnotenie a revíziu akčných plánov k Stratégii rovnosti, inklúzie a participácie Rómov do roku 2030 na roky 2025 - 2027, ktoré schválila vláda ešte v decembri 2024.

- Regionálna veterinárna a potravinová správa (RVPS) v Dunajskej Strede vydala opatrenia týkajúce sa núdzovej supresívnej vakcinácie a následného pristúpenia k nevyhnutnej depopulácii chovu hovädzieho dobytka v Dolnom Štále.

- Čína v piatok oznámila odvetné opatrenia a od soboty (12. 4.) zvýši clá na tovar z USA z 84 % na 125 %. To ešte viac vystupňuje obchodnú vojnu medzi dvomi najväčšími ekonomikami sveta. TASR o tom informuje na základe správ AP a AFP.

- Poľské ministerstvo spravodlivosti v piatok zverejnilo odtajnené dokumenty týkajúce sa nákupu sledovacieho systému Pegasus zo zdrojov Fondu spravodlivosti, ktorý je určený na pomoc obetiam trestných činov.

- Transakčná daň škodí slovenským podnikom vo veľmi nevhodnej chvíli. Máme tu obchodnú vojnu, Trumpove clá a potrebujeme robiť všetko pre to, aby sme našu ekonomiku diverzifikovali a podporili, vyjadril sa Michal Truban z PS.

- Slovenská pošta vydá v piatok poštovú známku „Technické pamiatky: Bratislavský propeler“.

- Poslanci Národnej rady (NR) SR začali piatkové rokovanie na 33. schôdzi prebratím návrhu k zmene štatútu Štátnej komisie pre voľby a kontrolu financovania politických strán. Obsahuje najmä technické zmeny.

- V niektorých okresoch Slovenska sa v piatok môže vyskytnúť silný vietor. Slovenský hydrometeorologický ústav preto vydal výstrahu prvého stupňa.

- Svetová zdravotnícka organizácia (WHO) vo štvrtok vyzvala na vynaloženie väčšieho úsilia v boji s osýpkami, ktoré sa šíria v 58 krajinách vrátane Spojených štátov, kde už na ne zomreli dve deti.

- Britský princ Harry sa vo štvrtok na vopred neohlásenej návšteve Ukrajiny stretol s obeťami vojny. Podľa jeho hovorcu ide o súčasť jeho práce v prospech zranených veteránov.

- Hokejisti Washingtonu v zostave s Martinom Fehérvárym zvíťazili v noci na piatok v NHL nad Carolinou 5:4 po nájazdovom rozstrele. Slovenský obranca odohral 21:34 minút a zaznamenal dva plusové body.