Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Piatok 23. máj 2025Meniny má Želmíra
< sekcia Slovensko

Rokovací poriadok NRSR sa môže upraviť, zmeny navrhli OĽANO i Valášek

Na snímke poslanci počas 85. schôdze parlamentu v Bratislave 17. februára 2023. Foto: TASR - Jaroslav Novák

Poslanci OĽANO chcú "stíšiť" legislatívny proces.

Bratislava 27. apríla (TASR) - Rokovací poriadok Národnej rady (NR) SR by sa mohol upraviť. Návrh na novelizáciu do parlamentu predložili poslanci OĽANO aj nezaradený poslanec Tomáš Valášek.

Poslanci OĽANO chcú "stíšiť" legislatívny proces. Navrhujú, aby sa o iných než legislatívno-technických pozmeňujúcich návrhoch podaných v druhom čítaní mohlo hlasovať až na ďalšej riadnej schôdzi parlamentu. Nemá sa to týkať skráteného legislatívneho konania. Sľubujú si od toho vytvorenie priestoru na oboznámenie sa s rozsiahlymi zmenami aj priestoru na diskusiu s dotknutými subjektmi.

Upraviť mienia aj pravidlá o šesťmesačnej lehote, keď nie je možné opakovane podať návrh v tej istej veci, ako už bol odmietnutý. Toto pravidlo by sa podľa novely mohlo uplatniť až potom, ako je návrh dvakrát po sebe na schôdzach parlamentu neschválený. "Pri späťvzatí zákona zostáva toto pravidlo rovnaké ako doteraz," doplnili. Argumentujú aj chybovosťou hlasovacích zariadení.

Spresniť navrhujú zákaz politickej reklamy v rokovacej sále. Má sa vzťahovať aj na oblečenie či doplnky, ktoré propagujú politickú stranu alebo hnutie. Znížiť mienia aj počet podpisov pod petíciou potrebných na jej prerokovanie v parlamente. Stačiť by po novom mohlo 50.000 podpisov.

Vypustiť chcú zákaz používania zvukovej, obrazovej alebo obrazovo-zvukovej prezentácie počas diskusie. Predĺžiť chcú rečnícky čas poslancov. Aktuálne sa poslanec prihlásený za klub môže vyjadrovať najviac 30 minút, písomne prihlásený 20 minút a ústne prihlásený desať minút. Po novelizácii by mohol poslanec za klub rečniť 60 minút, písomne prihlásený 30 a ústne 20 minút.

V novele sa dotýkajú aj otázky spolupráce NR SR s vládou, a to v európskych záležitostiach pri vypracovávaní stanovísk SR k návrhom právne záväzných aktov a iných aktov Európskej únie a ich schvaľovaní NR SR prostredníctvom výboru pre európske záležitosti.

V tejto súvislosti navrhujú, aby mimoriadnu schôdzu parlamentu mohla okrem pätiny poslancov iniciovať aj tretina členov výboru pre európske záležitosti. A to vtedy, ak by sa na mimoriadnej schôdzi mal posudzovať súlad návrhu legislatívneho aktu EÚ so zásadou subsidiarity a proporcionality.

Valášek chce svojou novelou zaviesť povinnosť vypracovať a validovať doložky vplyvov aj k poslaneckým návrhom. Poslanec by mohol po novom požiadať kanceláriu NR SR o vypracovanie posúdenia vybraných vplyvov návrhu vrátane vplyvov na rozpočet verejnej správy. Kancelária by mala stanovisko vypracovať do 30 dní, poslanec by ho mal následne priložiť k svojmu návrhu zákona. Kancelária by podľa novely mohla doložku pripraviť v spolupráci s Kanceláriou Rady pre rozpočtovú zodpovednosť a Ministerstvom financií SR.

Poznamenal, že legislatíva je len základným nevyhnutným predpokladom realizácie deklarovaného zámeru a súčasťou riešenia musí byť aj posilnenie kapacít relevantných inštitúcií, kultúra dodržiavania pravidiel zo strany poslancov a ostatných relevantných inštitúcií a zverejňovanie relevantnej dokumentácie.

Majstrovstvá sveta v hokeji v roku 2029 budú na Slovensku

Na Slovensku sa v ére samostatnosti uskutočnil svetový šampionát v rokoch 2011 a 2019.

,aktualizované 

- Prokurátor navrhuje pre guvernéra Národnej banky Slovenska Petra K., obžalovaného z podplácania, nepodmienečný trest väzenia. Navrhuje trest v strede trestnej sadzby, ktorá sa pohybuje v rozmedzí jeden až päť rokov.

- Mimoparlamentné hnutie Republika podporuje návrh na zníženie počtu poslancov Národnej rady (NR) SR aj zníženie štátneho príspevku pre strany. S nápadom zvýšiť kvórum pre vstup strán do NR SR na sedem percent však Republika nesúhlasí.

- Slovenský horolezec Peter Hámor sa tento týždeň vrátil z ďalšej svojej himalájskej expedície. V najvyšších horách sveta sa mu podaril ďalší prvovýstup, keď spolu s Nives Meroiovou a Romanom Benetom zdolali novou cestou v západnej stene himalájsky vrchol Kabru.

- Na Špecializovanom trestnom súde v Pezinku pokračuje v piatok proces s obžalovaným exministrom financií a guvernérom Národnej banky Slovenska (NBS) Petrom K., ktorý však na pojednávaní nie je prítomný.

- Polícia v Turecku zadržala takmer 70 ľudí počas razií spojených s údajnou korupciou v Istanbulskej radnici, oznámili v piatok turecké médiá. Došlo k tomu dva mesiace po zadržaní Ekrema Imamogla, istanbulského starostu a rivala tureckého prezidenta Erdogana.

- Takmer rok po prerušení diplomatických stykov medzi Panamou a Venezuelou sa medzi týmito krajinami obnovia komerčné lety.

- Zemetrasenie s magnitúdou 6,3 otriaslo v piatok indonézskym ostrovom Sumatra, uviedol tamojší úrad pre meteorológiu, klimatológiu a geofyziku

- Hokejisti Floridy Panthers zvíťazili v noci na piatok aj v druhom stretnutí na ľade Caroliny Hurricanes 5:0 a vo finále Východnej konferencie vedú 2:0 na zápasy.

- Južná Kórea a Spojené štáty nevedú žiadne rokovania o stiahnutí amerických vojakov z krajiny, uviedlo v piatok juhokórejské ministerstvo obrany. Reagovalo tak na tvrdenie denníka Wall Street Journal, že Washington čiastočné stiahnutie zvažuje.

- Severná Kórea (KĽDR) vyšetruje nehodu, ku ktorej došlo počas spustenia novej vojnovej lode na vodu, informovali v piatok štátne médiá, podľa ktorých nie sú vzniknuté škody vážne.

- Ruské ozbrojené sily vytvárajú „bezpečnostnú“ nárazníkovú zónu pozdĺž hraníc s Ukrajinou, oznámil vo štvrtok ruský prezident Vladimir Putin počas zasadnutia vlády.

- Niekdajší mexický minister verejnej bezpečnosti Genaro García Luna, ktorý si od minulého októbra v Spojených štátoch odpykáva 38-ročný trest odňatia slobody, musí spolu s manželkou zaplatiť viac než 2,4 miliardy dolárov mexickej vláde.

- Filipínsky prezident Ferdinand Marcos vo štvrtok po neúspešnom výsledku svojej strany v takzvaných polčasových voľbách vyzval celý svoj vládny kabinet na odstúpenie. Demisiu podalo už viac ako 30 ministrov a vysokopostavených úradníkov.

- Americké ministerstvo spravodlivosti vo štvrtok obvinilo z vraždy a ďalších trestných činov muža, ktorý je podozrivý zo zastrelenia dvoch pracovníkov izraelského veľvyslanectva vo Washingtone.

- Americká Snemovňa reprezentantov vo štvrtok schválila návrh zákona upravujúci daňové úľavy, sociálne programy či financovanie bezpečnosti na vonkajších hraniciach Spojených štátov.

- Na celom Slovensku, s výnimkou Bratislavského kraja, platia až do polnoci výstrahy prvého stupňa pred búrkami.

- Voľby do Národnej rady (NR) SR by v apríli vyhralo hnutie Progresívne Slovensko (PS) so ziskom 20,9 percenta hlasov. Za ním by skončila strana Smer-SD, ktorú by volilo 19,1 percenta voličov.

- Hokejisti USA postúpili do semifinále 88. majstrovstiev sveta. Vo štvrtkovom štvrťfinálovom zápase v Štokholme zdolali Fínsko 5:2.

- Švédsky minister pre zamestnanosť a integráciu Mats Persson vo štvrtok informoval, že plánuje zmapovať „infiltráciu islamistov“ v krajine po tom, čo Francúzsko v novej správe upozornilo na vplyv islamistickej skupiny Moslimské bratstvo.