Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Piatok 22. november 2024Meniny má Cecília
< sekcia Slovensko

Rómov z piatich obcí zapoja do pilotného sociálneho projektu EÚ

Ilustračná snímka. Foto: TASR/Branislav Caban

Ako Ludviková vysvetlila, zapojení Rómovia sa stanú prijímateľmi mikropôžičiek, za ktoré si nakúpia materiál na svojpomocnú výstavbu, prípadne zlepšenie podmienok bývania.

Rudňany 22. apríla (TASR) – Lepšie bývanie, zamestnanosť a lepšie životné podmienky má členom marginalizovaných rómskych komunít priniesť projekt HERO - Housing and Empowerment for Roma/Bývanie a posilňovanie Rómov, financovaný Európskym parlamentom (EP). Ak sa model pomoci realizovaný v piatich slovenských obciach a ďalších v Bulharsku a Rumunsku osvedčí, má sa aplikovať v celej Európe, informovala TASR Ingrid Ludviková z tlačového oddelenia Zastúpenia Európskej komisie (EK) na Slovensku.

"HERO sa zameriava na marginalizované rómske rodiny, ktoré zvyčajne bývajú v neregulovaných osadách na okraji obývaných oblastí a majú problém získať dostupné bývanie a s príležitosťami zamestnať sa a zabezpečiť si príjem," priblížila s tým, že na Slovensku sa bude realizovať v obciach Dobšiná (okres Rožňava), Jelšava (okres Revúca), Kamenná Poruba (okres Vranov nad Topľou), Podhorany (okres Kežmarok) a Rudňany (okres Spišská Nová Ves). Výber obcí súvisel s tým, či boli samosprávy ochotné poskytnúť obecné pozemky, infraštruktúru či iné zdroje, alebo či miestna rómska komunita mala záujem aktívne sa na projekte podieľať.

„HERO je o inovatívnom spôsobe podpory prístupu k bývaniu pre zraniteľné rómske komunity. Ide tiež o učenie sa a budovanie dôkazov o tom, ako fungujú cielené rozvojové opatrenia. Dúfame tiež, že pomôžeme zmeniť širšie naratívy o chudobe a ich spoločenskom postavení,“ uviedol vedúci Zastúpenia Európskej komisie na Slovensku Vladimír Šucha.

Europoslanec Peter Pollák upozornil, že zlepšenie životných podmienok Rómov je kľúčom k ich úspešnému začleňovaniu do spoločnosti. „Týmto projektom chceme radikálne zmeniť situáciu najchudobnejších obyvateľov Slovenska. Slušné bývanie spojené s prácou a vzdelaním je základom zmeny. Pokiaľ sa program osvedčí, rozšírime ho na celú Európu,“ doplnil europoslanec Tomáš Zdechovský.

Ako Ludviková vysvetlila, zapojení Rómovia sa stanú prijímateľmi mikropôžičiek, za ktoré si nakúpia materiál na svojpomocnú výstavbu, prípadne zlepšenie podmienok bývania. Okrem toho sa im poskytnú školenia finančnej gramotnosti, pracovný koučing a mentoring a podporia sa ich stavebné zručnosti. Očakávaným výsledkom projektu je tiež miestny rozvoj vedený miestnou komunitou.

Pilotný projekt HERO financuje EP, riadi EK a realizuje Rozvojová banka Rady Európy (CEB) spolu s miestnymi partnermi v Slovenskej republike, Bulharsku a Rumunsku. Na aktivity realizované v piatich slovenských obciach v rokoch 2022 až 2024 vyčlenil EP 1.020.000 eur.