Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Pondelok 25. november 2024Meniny má Katarína
< sekcia Slovensko

Na projekty pre Rómov sa zatiaľ využilo 41 % poskytnutých prostriedkov

Peter Pollák Foto: TASR/Pavel Neubauer

K zintenzívneniu čerpania podľa Polláka došlo až po jeho nástupe do funkcie, v októbri 2012.

Bratislava 17. marca (TASR) – Celkový objem použitých finančných prostriedkov zo štrukturálnych fondov Európskej únie, určených v programovacom období 2007-2013 na projekty pre integráciu Rómov na Slovensku je v súčasnosti na úrovni 41 percent. Na dnešnej tlačovej konferencii o tom informoval splnomocnenec vlády SR pre rómske komunity Peter Pollák (OĽaNO).

"V súčasnosti je zazmluvnených celkom 185 projektov v hodnote 72,5 milióna eur," informoval Pollák. Ako dodal, celková alokácia finančných prostriedkov na toto obdobie bola 177 miliónov eur. K zintenzívneniu čerpania podľa Polláka došlo až po jeho nástupe do funkcie, v októbri 2012. "Kým predtým bolo zazmluvnených len 51 projektov v celkovej hodnote 15,5 milióna eur, teda necelých 9 percent alokácie, od októbra 2012 do februára tohto roku sme dokázali pripraviť 134 projektov," uviedol Pollák.

Pollák pritom spomenul využitie finančných prostriedkov pre vytvorenie modulových škôl a komunitných centier, obnovenie projektu zdravotných asistentov i pôsobenie asistentov v materských školách.



V novom programovom období 2014-2020 by efektívnejšie využitie štrukturálnych fondov mala zabezpečiť ich alokácia v rámci jedného zdroja. Zatiaľ, čo v predchádzajúcom období peniaze na rómske projekty rozdeľovali z operačných programov šiestich ministerstiev, teraz budú alokované len v rámci Operačného programu Ľudské zdroje Ministerstva práce sociálnych vecí a rodiny (MPSVaR). "Peniaze z tohto zdroja bude môcť čerpať iba jeden sprostredkovateľský orgán na Ministerstve vnútra (MV)," zdôraznila Pollák. "Keďže aj úrad splnomocnenca vlády SR pre rómske komunity patrí pod MV, je zabezpečené, že o peniazoch pre Rómov budú rozhodovať tí, ktorí sa naozaj zaoberajú rómskou problematikou," dodal.

Myslí si, že sa už nestane, aby sa z peňazí na rómske projekty renovovali námestia, stavali zberné dvory či kompostoviská, teda realizovali projekty, ktoré na Rómov nemajú žiadny dopad. O efektívnom využití eurofondov majú rozhodnúť aj informácie z Atlasu rómskych komunít, ktorý má byť podľa Polláka definitívne hotový do dvoch-troch mesiacov. "Atlas poukáže na najproblematickejšie lokality a bude platiť zásada, že najväčší prístup k eurofondom budú mať tí, ktorí majú najviac problémov," povedal Pollák.



Celkovo je na programové obdobie 2014-2020 alokovaných 300 miliónov eur. V rámci investičných aktivít je to 250 miliónov, na neinvestičné projekty 50 miliónov eur. "Túto položku by sme ešte chceli navýšiť, rokujeme s ministerstvom práce i vládou," uviedol Pollák. Projekty v nasledujúcom období by sa mali realizovať hlavne prostredníctvom národných projektov cez verejné inštitúcie. "Uľahčíme tak administratívu mestám a obciam a pomôžeme predchádzať aj tomu, že mnohé z obcí sa projektov vzdávali preto, lebo nemali prostriedky na ich spolufinancovanie," skonštatoval Pollák.