Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Piatok 29. november 2024Meniny má Vratko
< sekcia Slovensko

PREMIÉR: Vláda na podanie žaloby nepotrebuje mandát Národnej rady

Ilustračné foto Foto: TASR/AP

Sme presvedčení, že postupujeme v súlade s vnútroštátnym poriadkom Slovenska, tvrdí R. Fico.

Nitra 30. septembra (TASR) - Vláda nepotrebuje mandát Národnej rady SR na podanie žaloby súvisiace s rozhodnutím Rady Európskej únie o prerozdelení 120.000 utečencov. Vyhlásil to po výjazdovom rokovaní exekutívy v Nitre premiér Robert Fico (Smer-SD). Kabinet sa dnes nezaoberal obsahom žaloby, iba uložil úlohu na jej vypracovanie.

"Z hľadiska právneho nie je potrebné, aby si vláda dávala odsúhlasovať svoj postup, pokiaľ ide o postoj k žalobe. Nie je to nikdy v Ústave SR ani iným spôsobom upravené. Sme presvedčení, že postupujeme v súlade s vnútroštátnym poriadkom SR. Ak som proti niečomu, tak musím dotiahnuť veci do konca," reagoval Fico na otázku TASR, či si nedá tento postup, podobne ako to bolo pri hlasovaní o kvótach, odobriť parlamentom. Opozičné strany KDH a Most-Híd totiž so žalobou nesúhlasia. Sú presvedčené o tom, že to Slovensko izoluje a poškodzuje jeho meno.

Fico vidí v pozícii KDH a Mosta-Híd veľkú mieru farizejstva. "Nemôžu na jednej strane hovoriť, že sú proti kvótam, a potom, keď majú urobiť konkrétne kroky, už ich nechcú urobiť. Z ich postojov vyplýva, že keby boli pri moci, tak povinné kvóty realizujú a navozia sem ľudí bez ohľadu na to, či tu chcú zostať, alebo nie," podčiarkol s tým, že istá časť opozície mení kabát každú hodinu.

Naďalej trvá na tom, že kvóty sú technicky nezrealizovateľné, pričom podľa neho ide o čistý politický symbol.

Žalobu Slovensko podá

Slovensko napadne na Súdnom dvore v Luxemburgu rozhodnutie Rady Európskej únie o prerozdelení 120.000 utečencov medzi členské štáty únie. Na jej podanie bude mať čas takmer tri mesiace od jeho zverejnenia vo vestníku EÚ. Zverejnené bolo vo štvrtok 24. septembra. Vláda sa dnes na výjazdovom rokovaní v Nitre zaoberala podaním žaloby podľa článku 263 Zmluvy o fungovaní únie.

Na jej základe má každý členský štát právo napadnúť právny akt únie, o ktorom sa domnieva, že z hmotného alebo procesného hľadiska porušuje jej právo.

Ako po rokovaní priblížil premiér Robert Fico, kabinet dnes neprijal obsah žaloby, len sformalizoval rozhodnutie o uložení úlohy konkrétnym ľuďom. "Nehovorili sme o podstate žaloby, to je vec pre profesionálov," dodal.

Súdny dvor má právomoc rozhodovať o žalobách podávaných členskými štátmi, Európskym parlamentom, Radou alebo Európskou komisiou z dôvodu nedostatku právomoci, porušenia podstatných procesných predpisov, porušenia zmlúv alebo akéhokoľvek právneho pravidla týkajúceho sa uplatňovania alebo zneužitia právomocí.

Ministri vnútra EÚ prijali minulý týždeň väčšinovo návrh komisie na premiestnenie 120.000 ľudí, ktorí zjavne potrebujú medzinárodnú ochranu. Proti relokácii bolo Slovensko, Česká republika, Maďarsko a Rumunsko. Fínsko sa pri hlasovaní zdržalo.

Premiér Robert Fico namietal spôsob, akým sa rozhodlo o tomto návrhu. Tento mal byť podľa neho prijatý na úrovni premiérov a prezidentov na summite EÚ. Ako dôvod uviedol, že nejde o technickú otázku, ale o problematiku, ktorá hýbe celou Európou.

Slovensko by malo do roka prijať na základe rozhodnutia ministrov 802 utečencov. Z nich má byť 190 z Talianska a 612 z Grécka. V prípade nutnosti sa bude prerozdeľovať ďalších 54.000 utečencov. Pre Slovensko by to znamenalo prijatie 656 ľudí, avšak toto číslo by mohlo byť aj menšie.

Únia podporí túto relokačnú schému 780 miliónmi eur. Prijímajúci štát dostane 6000 eur na jedného utečenca.