Keď česká novinárka odmietla odhaliť svoje zdroje, polícia jej predložila príkaz špeciálneho prokurátora na skonfiškovanie smartfónu za účelom získať z neho údaje.
Holcovú, ktorá pracuje pre České centrum pre investigatívnu žurnalistiku (CCIZ), zavolala v utorok polícia na stretnutie a žurnalistka dúfala, že poskytne informácie, ktoré možno pomôžu pri vyšetrovaní Kuciakovej vraždy z februára. Holcová a Kuciak spolupracovali v rámci Projektu na sledovanie korupcie a organizovaného zločinu (OCCRP).
Utorkové stretnutie sa však zmenilo na vypočúvanie, uviedli vo štvrtok v aktualizovanom vyhlásení RSF. Holcovú vypočúvali policajti osem hodín a chceli poznať nielen obsah správ, ktoré si vymieňala s Kuciakom - pričom ich už sama dobrovoľne poskytla - ale tiež správ, ktoré si vymieňala s inými kontaktmi, hoci nemali žiadnu prípadnú spojitosť s vraždou, napísali RSF.
Keď Holcová, ktorá ako členka OCCRP pracuje na citlivých prípadoch, odmietla odhaliť svoje zdroje, polícia jej predložila príkaz špeciálneho prokurátora na skonfiškovanie smartfónu za účelom "získať z neho údaje".
Šéfka RSF pre EÚ a Balkán Pauline Adesová-Mevelová vyhlásila: "Vyzývame slovenskú políciu, aby Pavle Holcovej vrátila telefón, ktorý jej zadržala s úradným odôvodnením vytiahnuť z neho informácie, ktoré im už dala."
Podľa ďalších slov predstaviteľky RSF sa polícia nemá zameriavať na nesprávne ciele. "Nutnosť vyšetriť dvojnásobnú vraždu Jána Kuciaka a jeho snúbenice nesmie byť použitá ako zámienka pre obťažovanie investigatívnej novinárky a jej zdrojov, ktorých ochrana musí byť zaručená," uviedla Adesová-Mevelová.
Slovensko prudko kleslo v najnovšom rebríčku RSF, Indexe hodnotiacom slobodu tlače vo svete, a v súčasnosti je na 27. mieste spomedzi 180 krajín, dodala organizácia so sídlom v Paríži. Vražda Kuciaka, ktorý by mal vo štvrtok 28 rokov, zdôraznila množstvo problémov, ktorým novinári na Slovensku čelia, napísali RSF.