Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Streda 8. január 2025
< sekcia Slovensko

RTVS prichádza s novou reláciou o duševnom zdraví

Na snímke generálny riaditeľ Rozhlasu a televízie Slovenska (RTVS) Jaroslav Rezník počas tlačovej konferencie RTVS o novom okruhu Trojka – Prezentácia novej televíznej programovej služby 6. decembra 2019 v Bratislave. Foto: TASR - Jakub Kotian

Reláciu spustí v pondelok 4. mája o 13.25 h na Jednotke a následne odvysiela 19 častí počas pracovných dní vždy po Dámskom klube.

Bratislava 30. apríla (TASR) - Situácia súvisiaca s pandémiou nového koronavírusu zvýšila počty ľudí s úzkostnými stavmi a panickými atakmi. Verejnoprávna televízia preto v spolupráci s Ligou za duševné zdravie pripravili novú reláciu Ako sa máte? - Čo sa dnes vraví o duševnom zdraví, v ktorej odborníci budú radiť, ako zvládnuť problémové situácie vyvolané pandémiou. TASR o tom informovala Erika Rusnáková, hovorkyňa RTVS. Reláciu spustí v pondelok 4. mája o 13.25 h na Jednotke a následne odvysiela 19 častí počas pracovných dní vždy po Dámskom klube.

Podľa riaditeľa Ligy za duševné zdravie Martina Knuta sú ľudia s psychickými problémami na Slovensku dlhodobo stigmatizovaní a duševnému zdraviu sa verejne venuje iba málo pozornosti a priestoru. "Je to verejná téma a je preto veľkým benefitom RTVS, že jej vyčlenila pravidelný priestor vo vysielaní,“ poznamenal. Od potvrdenia prvých pozitívnych prípadov ochorenia COVID-19 na Slovensku stúpal na linkách dôvery počet telefonátov od ľudí, ktorých úzkostné stavy a panika súviseli aj s ekonomickou neistotou, stratou zamestnania či izoláciou. "Súčasná doba si vyžaduje, aby sme ľudí upokojili, pomenovali otázniky a vysvetlili ich," konštatoval Knut.

V každej časti dvaja odborníci z medicínskej oblasti budú radiť vždy v inej téme – napríklad, ako zvládnuť intenzívne spolužitie členov v domácnosti, domáce vzdelávanie, prácu z domu, ako zvládnuť, keď je niekto v karanténe sám, ako čeliť hrozbe domáceho násilia, ako zvládnuť odlúčenie od vzdialenejších členov rodiny, ako zvládnuť strach či úzkosť. Odbornou garantkou je psychologička a psychoterapeutka Hana Ševčíková.

"Je nesmierne dôležité, aby mali ľudia pocit, že niekomu záleží na ich osude, zdraví, na tom, že ich niečo trápi. V spoločnosti sa psychické problémy veľmi bagatelizujú, keďže sa k tomu nikdy nepristupovalo tak, že sa do tohto stavu môže dostať ktokoľvek a kedykoľvek. Duševné zdravie a pohoda je pritom základ toho, aby ľudia mohli fungovať a vydávať zo seba maximum," zdôvodnil televízny programový riaditeľ Marek Ťapák rozhodnutie vysielať cyklus o duševnom zdraví.

"Ľudia sú v čase pandémie naraz zasiahnutí mnohými problémami a niektoré sú dokonca neriešiteľné. Z toho sa prudko zhorší duševné rozpoloženie človeka," hovorí moderátorka a dramaturgička relácie Ako sa máte? - Čo sa dnes vraví o duševnom zdraví Oľga Valentová. Najhoršie sú na tom sú podľa jej slov rodiny žijúce pod jednou strechou s násilníkom, ktorému sa nedá uniknúť: "A potom rodičia so školopovinnými deťmi, ktorí majú naraz aj pracovať, aj učiť sa s deťmi. Nový cyklus podáva pomocnú ruku týraným, rodičom, deťom aj seniorom."