Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Utorok 26. november 2024Meniny má Kornel
< sekcia Slovensko

S. Hroncová upozornila na hodnotové presahy kultúry i ochranu pamiatok

Na archívnej snímke ministerka kultúry SR Silvia Hroncová. Foto: TASR Jakub Kotian

Ministerka kultúry SR Silvia Hroncová sa zúčastnila na neformálnom rokovaní ministrov kultúry členských krajín EÚ, ktoré sa v pondelok a utorok konalo historickom meste Cáceres na západe Španielska.

Cáceres 27. septembra (TASR) - Ministerka kultúry Slovenskej republiky Silvia Hroncová v Španielsku vyzdvihla hodnotové presahy kultúry na globálnej úrovni a upozornila na dôležitosť prevencie a prípravy na klimatickú krízu aj v kontexte ochrany pamiatok. TASR o tom v utorok informovalo oddelenie komunikácie Ministerstva kultúry SR.

Hroncová sa zúčastnila na neformálnom rokovaní ministrov kultúry členských krajín EÚ, ktoré sa v pondelok a utorok konalo historickom meste Cáceres na západe Španielska.

V diskusii o kultúre ako verejnom statku vyzdvihla jej úlohu nielen na národnej úrovni, ale aj jej hodnotové presahy na globálnej úrovni. Za Slovensko predstavila dokument Stratégia kultúry a kreatívneho priemyslu do roku 2030 či prípravné fázy zákona o kultúre.

"Kultúra a tvorcovia môžu slobodne prosperovať iba v otvorenej a inkluzívnej spoločnosti. Vzhľadom na všeobecný a národný vývoj si uvedomujeme, aké dôležité je venovať osobitnú pozornosť vzdelávaniu a odbornej príprave vrátane mediálnej a digitálnej gramotnosti," povedala.

Kultúrna politika a dobre riadený sektor podporujúci umeleckú slobodu môžu podľa jej urobiť slovenskú spoločnosť inkluzívnejšou, tolerantnejšou, odolnejšou a lepšie vybavenou na zvládanie výziev, ktorým čelí. "Najmä vo svetle geopolitických zmien a vojny na Ukrajine si uvedomujeme nesmiernu silu kultúry a umeleckej tvorby bez prenasledovania a cenzúry. Hodnota kultúrnych hodnôt presahuje národné hranice," uviedla.

Španielske predsedníctvo navrhuje zamerať sa na potrebu podpory kultúrneho dedičstva a krajinnej politiky ako pilierov boja proti klimatickej kríze, ekonomickým, sociálnym a demografickým výzvam.

Slovenská ministerka v spojitosti s touto tému pripomenula požiar v Banskej Štiavnici z marca tohto roka. "Vďaka sociálnym sieťam ľudia vytvorili ľudskú reťaz, aby zachránili exponáty z múzeí," povedala.

Hroncová sa tiež poďakovala Českej republike a Francúzsku za pomoc. V tejto spojitosti upozornila aj na dôležitosť prevencie a prípravy na klimatickú krízu aj v kontexte ochrany pamiatok.

Za Slovensko spomenula dva konkrétne projekty, ktorými naša krajina robí v tejto téme konkrétne kroky - projekt Ľudia a hrady a projekt 240 kilometrov dlhej cyklotrasy medzi rímskym táborom v Iži na Slovensku a vidieckym sídlom z rímskeho obdobia na rakúskej strane hranice.

Účastníci rokovania prijali aj neformálne vyhlásenie európskych ministrov zodpovedných za kultúru, tzv. Cácereskú deklaráciu s názvom Kultúra: horizonty prosperity, ktorá má byť podporou kultúry, aby zaujala miesto na najvyššej politickej úrovni a aby bola odteraz považovaná za základný verejný statok.