Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Štvrtok 9. január 2025Meniny má Alexej
< sekcia Slovensko

S. Kozlík nechce byť šéfom ĽS-HZDS, ak ho navrhnú, odmietne

Sergej Kozlík na snímke Foto: TASR/Martin Baumann

A to aj napriek tomu, že niektorí jeho stranícki kolegovia si ho vedia na čele strany predstaviť.

Bratislava 30. apríla (TASR) - Sergej Kozlík nemá záujem o kreslo šéfa ĽS-HZDS. A to aj napriek tomu, že niektorí jeho stranícki kolegovia si ho vedia na čele strany predstaviť. Sám sa o post uchádzať nebude a ak ho niekto do funkcie navrhne, odmietne to.

"Nie som predstaviteľ generačnej zmeny, ktorú strana potrebuje," zdôvodnil pre TASR s tým, že patrí do mečiarovskej generácie a strana potrebuje mladé vedenie. "Tak okolo 40 rokov," uviedol Kozlík v súvislosti s vekom nového predsedu. Kto by sa ním mal stať, nepovedal.

Poznamenal, že záujem o najvyšší stranícky post majú starší aj mladší straníci. On sám je skôr za mladších. "Teší ma ich záujem," povedal Kozlík, ktorý mieni bojovať za generačnú obmenu. Pripúšťa, že strana nemá pripraveného nového lídra, hoci dosluhujúci predseda Vladimír Mečiar neraz hovoril, že ho hľadá.

"Nie sme na to pripravení," povedal Kozlík. Netvrdí však, že v ĽS-HZDS nie sú ľudia, ktorí by mohli byť výraznými lídrami. "Kto by kedysi povedal, že Merkelová bude taká výrazná osobnosť?" uviedol v reakcii na kritiku, že mečiarovci nemajú výrazné a známe tváre, ktoré by im mohli pomôcť.

V strane sa objavujú aj názory, že strana by mala zaniknúť. Myslí si to napríklad primátor Partizánskeho Jozef Božik. Kozlík nevylučuje ani túto možnosť. "Vždy sú dve alternatívy. Buď to ustojíme aj s novým lídrom, alebo zanikneme," uviedol. V súčasnosti dáva obom možnostiam 50-percentnú šancu.

Vladimír Mečiar sa rozhodol odísť z čela ĽS-HZDS po 21 rokoch. Svojim spolustraníkom to oznámil vo štvrtok 26. apríla na rokovaní straníckeho grémia v Bratislave. Strana chce nového predsedu zvoliť ešte do leta.

Mečiar sa rozhodol odísť po v poradí už druhých neúspešných parlamentných voľbách. V roku 2010 strana zostala prvýkrát mimo parlamentu, o dva roky neskôr, v tohtoročných voľbách nezískala ani jedno percento hlasov voličov. Hoci Mečiar pred voľbami tvrdil, že ak strana nebude úspešná, celé jej vedenie vrátane neho skončí hneď na druhý deň po hlasovaní, teda 11. marca. Mečiarovi trvalo vyše mesiaca, aby svoje slovo dodržal.