Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Nedela 24. november 2024Meniny má Emília
< sekcia Slovensko

S pribúdajúcim vekom klesá plodnosť u žien a počet spermií u mužov

Inkubátor. Foto: TASR/Pavol Ďurčo

V súčasnosti je na Slovensku priemerný vek prvorodičiek 30 a viac rokov.

Bratislava 4. júna (TASR) - Spoločnosť odkladá založenie rodiny na neskôr. Vek má pritom zásadný vplyv na plodnosť. Ženám s pribúdajúcim vekom výrazne klesá plodnosť, u mužov sa zase znižuje počet spermií, upozornil medicínsky riaditeľ kliniky reprodukčnej medicíny a gynekológie Reprofit Slovensko Tomáš Bagócsi.

"Mladí ľudia majú len málo informácií o prirodzenej plodnosti a myslia si, že majú čas. Faktom však je, že s vekom výrazne klesá plodnosť u žien a počet spermií u mužov. Vek je u žien, navyše, najvýraznejším faktorom pre neplodnosť. Po 35. roku života plodnosť rapídne klesá a okolo 40. až 45. roku sa blíži k nule," skonštatoval.

V súčasnosti je na Slovensku priemerný vek prvorodičiek 30 a viac rokov. "Ešte pred niekoľkými desaťročiami však väčšina žien mala v tomto veku svoju fertilitu ukončenú. Inými slovami, typickej dvojdetnej rodine sa obe deti narodili pred matkinou tridsiatkou," povedala výkonná riaditeľka Slovenského národného strediska pre ľudské práva Silvia Porubänová.

Najlepšie podmienky na otehotnenie má telo podľa lekára Stanislava Tomáša medzi 20. až 28. rokom života. "Okolo 24. roku života ženy je počet vajíčok najväčší a najvhodnejší k oplodneniu. Jednou z možností, ako si svoje zdravé vajíčka zabezpečiť aj do budúcnosti, je ich zmrazenie, tzv. socialfreezing," povedal.

V prípade neplodnosti ide podľa odborníkov o komplexný problém. Zhodujú sa, že pomôcť by mohli aj politické a systémové opatrenia. "Pre súčasnú generáciu mladých ľudí je pre odhodlanie k rodičovstvu zásadná ich partnerská situácia, osobná motivácia a presvedčenie. Podpora zo strany štátu a zamestnávateľov, či už ide o peňažné príspevky a benefity alebo konkrétne a originálne opatrenia na zosúladenie pracovného, rodinného a súkromného života (...), zohráva skôr sekundárnu úlohu. V každom prípade však spomínané opatrenia majú a môžu motivovať mladých ľudí mať deti skôr a viac než jedno či dve," dodala Porubänová.