Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Nedela 24. november 2024Meniny má Emília
< sekcia Slovensko

Šajgalík:SAV bude mať zrejme tento rok vyšší výkon vo forme publikácií

Na archívnej snímke predseda Slovenskej Akadémie Vied Pavol Šajgalík. Foto: TASR - Martin Baumann

Pandémia ochorenia COVID-19 podľa predsedu SAV ovplyvnila život každého človeka aj život vedeckých pracovníkov.

Bratislava 19. septembra (TASR) – Predseda Slovenskej akadémie vied (SAV) Pavol Šajgalík predpokladá, že v roku 2020 bude mať akadémia vyšší výkon vo forme publikácii ako po iné roky. Ako uviedol pre TASR, vedeckí pracovníci sa dostali aj k výsledkom, ktoré boli "v šuflíku", a teraz ich boli schopní v časovom priestore, ktorý im bol daný, spracovať do publikácií.

Pandémia ochorenia COVID-19 podľa predsedu SAV ovplyvnila život každého človeka aj život vedeckých pracovníkov. "Našťastie, u nás sa život nezastavil a vedecké pracoviská vo svojich činnostiach pokračujú ďalej, samozrejme, s niektorými obmedzeniami. Ale vedecký pracovník je preto vedeckým pracovníkom, lebo je tvorivý, a tak výkony jednotlivých ústavov a vedeckých tímov do významnej miery neboli zastavené," poznamenal. Poukázal však na to, že zastavené bolo cestovanie vedeckých pracovníkov na konferencie, sympóziá a na zahraničné pracoviská. "Má to istý vplyv, ale nie okamžite negatívny a na druhej strane to poskytuje pracovníkom SAV väčší priestor, aby sa mohli venovať práci doma," tvrdí šéf akadémie.

Vedecké tímy, ktoré potrebujú experimentálne zázemie, do istej miery ovplyvnené boli. "Tento problém sa však podarilo relatívne rýchlo vyriešiť tým, že tímy, ktoré potrebujú byť v laboratóriách pri experimentoch, našli modus, ako sa striedať, aby experimenty mohli byť vykonané, ale na druhej strane, aby to bolo aj epidemiologicky bezpečné," poznamenal Šajgalík. Z tohto pohľadu SAV podľa neho "až tak neutrpela".

"Určite sú aj vedecké disciplíny, ktoré boli výraznejšie zasiahnuté pandemickou situáciou, a sú to najmä tie, pri ktorých je nevyhnutné vycestovanie do zahraničia. Ako príklad uvediem astronómov, ktorí chodia pozorovať zatmenie Slnka, alebo iné javy do iných krajín," povedal predseda SAV s tým, že tento druh výskumu sa v roku 2020 prakticky nedal realizovať alebo len vo veľmi obmedzenej podobe. Na jar počas prvej vlny pandémie utrpeli podľa Šajgalíka aj pracoviská botanického charakteru, ktoré chodili do prírody zbierať vzorky. "V tom čase bol pohyb obmedzený, takže aj oni mali do význačnej miery problémy. Ale ako som už povedal, tvorivosť vedeckých pracovníkov je natoľko veľká, že aj tieto obmedzenia nebudú mať významný zásah do produkcie SAV," uzavrel predseda SAV.