Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Štvrtok 24. apríl 2025Meniny má Juraj
< sekcia Slovensko

Saková: Bulharsko nedosiahne konsenzus k reforme azylovej politiky

Na archívnej snímke Denisa Saková. Foto: FOTO TASR - Branislav Račko

Dublinské nariadenie (Dublin III) je základným kameňom európskeho azylového systému.

Brusel/Luxemburg 5. júna (TASR) Bulharskému predsedníctvu v Rade EÚ sa zrejme nepodarí nájsť konsenzus medzi členskými štátmi ohľadne reformy tzv. dublinského azylového systému a prijať politické usmernenie k tejto téme. Ministerka vnútra SR Denisa Saková to uviedla v utorok v rámci zasadnutia Rady EÚ pre spravodlivosť a vnútorné veci v Luxemburgu.

Dublinské nariadenie (Dublin III) je základným kameňom európskeho azylového systému. Otázka solidarity a zodpovednosti pri prijímaní utečencov stále rozdeľuje členské štáty EÚ a podľa Sakovej ani utorňajšie rokovania ministrov nevyjasnili celkovú situáciu.

Saková pred novinármi uviedla, že SR od roku 2015 svoj postoj k migračnej politike nemení a naďalej odmieta určitú formu solidárnosti voči migráciou najviac zaťaženým krajinám. Dodala, že Slovensko sa v roku 2016 počas svojho predsedníctva v Rade EÚ snažilo presadiť nové návrhy, ako zvládať migračnú krízu, pričom trvalo na riešení príčin, a nie následkov migrácie. V tomto smere vidí určitú názorovú kontinuitu, pokiaľ ide o nadchádzajúce rakúske predsedníctvo (od 1. júla), keďže Rakúsko má jasne vyhranený postoj k migrácii a takisto chce riešiť jeho príčiny.

Ministerka priznala, že nedáva veľkú šancu tomu, aby sa Bulharsku podarilo dosiahnuť konsenzus medzi členskými štátmi ešte pred júnovým summitom EÚ (28.-29.6.). "Podľa toho, čo leží na stole, a podľa reakcií jednotlivých členských krajín si nemyslím, že tento návrh bude prijateľný," uviedla na adresu kompromisných návrhov predložených bulharským predsedníctvom. Spresnila, že v súčasnosti je nádej na kompromis ešte menšia, ako bola začiatkom roka.



Predseda Európskej rady Donald Tusk v prípade nedohody členských štátov o reforme dublinského systému môže na summite EÚ rozhodnúť, že tento bod odloží. S tým však nesúhlasia Európsky parlament a lídri členských krajín EÚ, ktorí sa dohodli, že o reforme "Dublinu" sa bude rokovať na júnovom summite. Tusk môže určiť, že o tejto otázke sa bude rozhodovať kvalifikovanou väčšinou, a nie jednohlasne, čomu by sa však chcel vyhnúť.

"Budeme sledovať, ako to zvládne rakúske predsedníctvo a či nájde konsenzus, ktorý by prešiel čo najväčším spektrom európskych krajín," uviedla Saková, podľa ktorej Rakúsko jasne deklarovalo, že bude trvať na posilňovaní národnej identity a v otázke migrácie chce riešiť jej príčiny, a nie následky.

Saková pripomenula, že Dublinské nariadenie má približne 90 strán a k tomu sú ďalšie stovky strán, ktoré predstavujú pozície členských štátov vrátane Slovenska.

"Slovenská republika od čias svojho predsedníctva (v Rade EÚ) neustále podáva návrhy k tým 70 článkom Dublinského nariadenia. Nielen s efektívnou solidaritou, ale aj s inými návrhmi sa snažíme dospieť k názorovej zhode," dodala ministerka. Spresnila, že podstatou slovenských návrhov je dôraz na lepšiu ochranu vonkajších hraníc EÚ, technická pomoc a vysielanie expertov, policajtov a pohraničníkov do najviac zasiahnutých oblastí v juhoeurópskych krajinách. Do tohto kontextu patria aj snahy lepšie komunikovať s krajinami pôvodu a tranzitu migrantov a uzatvárať s nimi readmisné dohody.

Spravodajca TASR Jaromír Novak

Slnko vystriedajú mraky. Objavia sa aj prehánky

Teploty 18 až 23 stupňov C.

- Takmer 50.000 ľudí vzdalo v Bazilike sv. Petra vo Vatikáne poctu zosnulému pápežovi Františkovi, ktorý zomrel na Veľkonočný pondelok vo veku 88 rokov.

- Čína odmietla tvrdenie amerického prezidenta Donalda Trumpa, že obe strany sú v priamom kontakte v súvislosti s obchodným sporom. TASR o tom informuje na základe správy agentúry DPA.

- Jediná cesta k mieru v Európe vedie podľa českého premiéra Petra Fialu cez silnú vojenskú podporu Ukrajiny. Napísal to vo štvrtok na sociálnej sieti X v reakcii na ruský nočný útok na Kyjev a Charkov.

- Kriminálny úrad Finančnej správy (KÚFS) SR od začiatku tohto roka zaistil takmer trojnásobne viac nelegálnych cigariet a tabaku ako za celý minulý rok. Škody Finančná správa (FS) SR vyčíslila na vyše 31,9 milióna eur.

- Na sobotnom (26. 4.) pohrebe pápeža Františka vo Vatikáne sa zúčastní viacero slovenských biskupov. Povedie ich košický arcibiskup metropolita a predseda Konferencie biskupov Slovenska (KBS) Bernard Bober.

- Z kampane 2024 boli doteraz vyplatené poľnohospodárske podpory v hodnote 511 miliónov eur, teda 86,69 % z celkovej obálky 589,5 milióna eur. Uviedol to minister pôdohospodárstva Richard Takáč.

- Tínedžera, ktorý v marci vo francúzskom meste Orléans zaútočil na miestneho rabína, odsúdil v stredu súd pre mladistvých na 16 mesiacov odňatia slobody.

- Ministerstvo vnútra SR plánuje zmeniť zákon o Policajnom zbore. Pribudnúť by do neho mal explicitný zákaz páchať násilie na osobách, ktorým polícia obmedzila osobnú slobodu a povinnosť zamedziť takémuto násiliu.

- Slovenský futbalista Róbert Boženík zostáva naďalej hráčom portugalskej Boavisty Porto. Prestup 25-ročného útočníka do amerického Real Salt Lake stroskotal na zmenených podmienkach zo strany súčasného zamestnávateľa.

- V čoraz krehkejšom svetovom poriadku nemá multilateralizmus inú alternatívu. Vyhlásil to minister zahraničných vecí a európskych záležitostí Juraj Blanár (Smer-SD) pri príležitosti štvrtkového Medzinárodného dňa multilateralizmu a diplomacie za mier.

- Pápež František zomrel bez bolestí a v posledných okamihoch života netrpel. Nezomrel na problémy s dýchaním, uviedol v rozhovore pre štvrtkové vydanie talianskeho denníka Il Messaggero jeho ošetrujúci lekár Sergio Alfieri.

- Britská labouristická vláda zvažuje zavedenie zákazu používania sociálnych sietí pre deti po 22.00 h., povedal minister pre technológie Peter Kyle.

- Americký prezident Donald Trump očakáva, že nové clá na dovoz z Číny budú stanovené do „dvoch alebo troch týždňov“.

- Hasiči aktuálne zasahujú pri požiari bytu v bytovom dome na Kalinovskej ulici v Košiciach. Požiar spôsobil silné zadymenie spoločných priestorov, preto prebieha evakuácia obyvateľov z celého bytového domu.

- Na príprave sobotňajšieho pohrebu pápeža Františka sa podieľajú aj dvaja slovenskí kňazi Ján Dubina a Ľubomír Welnitz. Obaja pôsobia už niekoľko rokov ako pápežskí ceremoniári, teda ako členovia tímu, ktorý pripravuje a vedie liturgické slávenia vo Vatikáne.

- Baziliku sv. Petra vo Vatikáne vo štvrtok od 07.00 h opäť otvorili pre veriacich a pútnikov, aby mohli vzdať poctu zosnulému pápežovi Františkovi, ktorý zomrel na Veľkonočný pondelok vo veku 88 rokov.

- Úsek cesty v smere od krematória do Košíc je aktuálne neprejazdný. Dôvodom je vážna dopravná nehoda. Informuje o tom košická krajská polícia na sociálnej sieti.

- Austrália si začne vytvárať zásoby kritických nerastných surovín a následne bude uzatvárať dohody o ich predaji „kľúčovým partnerom“, uviedol vo štvrtok austrálsky premiér Anthony Albanese.

- Hokejisti Washingtonu zvíťazili nad Montrealom aj v druhom zápase 1. kola play off NHL. V noci na štvrtok triumfovali 3:1 a v sérii hranej na štyri víťazné zápasy vedú 2:0.

- Ozbrojené krídlo palestínskeho hnutia Hamas zverejnilo v stredu video s jedným z rukojemníkov, ktorého zadržiavajú v Pásme Gazy. Muž s izraelským a maďarským občianstvom vyzýva na skorú dohodu o prepustení rukojemníkov.