Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Pondelok 23. december 2024Meniny má Nadežda
< sekcia Slovensko

SaS navrhuje vyšetrovaciu komisiu k atentátu

Na snímke zľava predseda strany Sloboda a Solidarita (SaS) Branislav Gröhling, podpredseda strany SaS Marián Viskupič, podpredsedkyňa strany SaS Jana Bittó Cigániková, podpredseda strany SaS Juraj Droba, podpredsedkyňa strany SaS Mária Kolíková. Foto: TASR - Pavol Zachar

Chce tak predísť šíreniu dezinformácií či účelových dezinterpretácií týkajúcich sa vyšetrovania.

Bratislava 28. mája (TASR) - Opozičná SaS navrhuje vznik medzinárodnej vyšetrovacej komisie k atentátu na premiéra Roberta Fica (Smer-SD) so zástupcami koalície aj opozície. Chce tak predísť šíreniu dezinformácií či účelových dezinterpretácií týkajúcich sa vyšetrovania. Predstavitelia strany o tom informovali na utorkovej tlačovej konferencii ako o jednom z predpokladov pre celospoločenský zmier. Ministerstvo vnútra SR reagovalo, že prípadný vznik komisie bude možný až po ukončení vyšetrovania prípadu.

"Je dôležité, aby bol atentát vyšetrený tak, aby nedošlo k pochybeniam a zneužívaniu rôznych informácií účelovo, či už voči médiám alebo opozícii, alebo komukoľvek inému," vyhlásil poslanec Národnej rady (NR) SR za SaS Juraj Krúpa. Zámerom komisie by malo byť podľa neho predchádzať alebo vyšetrovať dezinformácie a dezinterpretácie týkajúce sa atentátu, ale aj prešetrenie možných pochybení v prípade vyšetrovania polície alebo úradu na ochranu ústavných činiteľov.

"Za účelom dôkladného vyšetrenia atentátu na premiéra vznikol odborný vyšetrovací tím. Dozor nad ním prevzala generálna prokuratúra. Prípadný vznik medzinárodnej vyšetrovacej komisie bude možný až po celkovom ukončení vyšetrovania orgánmi činnými v trestnom konaní," uviedol v reakcii pre TASR hovorca rezortu vnútra Matej Neumann.

Líder SaS a poslanec NR SR Branislav Gröhling doplnil, že k spoločenskému zmieru by prispelo aj zastavenie vulgárnych a osobných útokov na médiá, novinárov a politických oponentov. Žiada tiež zaručenie slobody slova a slobody médií, teda ochranu médií pred politickými tlakmi.