Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Sobota 23. november 2024Meniny má Klement
< sekcia Slovensko

SaS odmieta povinné hlásenie pobytu v zahraničí

Peter Osuský Foto: TASR/Michal Svítok

Strana SaS hovorí o policajnom štáte.

Bratislava 17. mája (TASR) - Strana SaS považuje za neprijateľné, aby museli ľudia ohlasovať úradom dlhodobý pobyt v zahraničí. "SaS to považuje za neprijateľný zásah štátu do osobných slobôd občanov, za úradné šikanovanie, hodné policajného štátu a dobrý dôvod na občiansku neposlušnosť," píšu liberáli vo svojom stanovisku. Zároveň v ňom žiadajú prezidenta SR Ivana Gašparoviča, aby vrátili zákon o hlásení pobytu občanov do parlamentu na opätovné prerokovanie.

Podľa SaS sa vláda Roberta Fica (Smer-SD) prihlásila k temnému obdobiu mečiarizmu. "Už zákon z júla 1998 o hlásení pobytu občanov obsahoval kontroverzné ustanovenie, podľa ktorého 'občan, ktorý má trvalý pobyt na území SR a ktorý sa pripravuje na vycestovanie do zahraničia na dobu dlhšiu ako 90 dní, pred vycestovaním ohlási túto skutočnosť ohlasovni v mieste trvalého pobytu; v ohlásení uvedie štát a miesto pobytu a predpokladanú dobu pobytu'," pripomína SaS s tým, že 15 rokov o túto "absurdnú povinnosť nikto ani nezakopol". Vrátila sa k nej podľa SaS až dnešná Ficova vláda. Liberálom prekážajú aj pokuty za neohlásenie dlhodobého pobytu v zahraničí.

Podľa novely, ktorú vo štvrtok (16. 5.) schválil parlament, občan SR, ktorý sa po novom roku rozhodne vycestovať do zahraničia na dlhšie ako 90 dní, bude to musieť nahlásiť príslušnej ohlasovni v mieste trvalého pobytu. Ak to neurobí, spácha priestupok, za ktorý mu hrozí pokuta. Doteraz platný zákon neukladal výslovne povinnosť danú skutočnosť ohlásiť. "Občania často nerozlišujú v právnom predpise ak je povinnosť ustanovená slovesom bez použitia slova povinný," argumentovalo ministerstvo vnútra.

Táto zmena sa nepáčila Petrovi Osuskému (SaS), ktorý sa ju neúspešne pokúsil odstrániť pozmeňujúcim návrhom. "Táto úprava je nevhodná a nadmerne a neodôvodnene zasahujúca do slobodného pohybu a súkromia občanov. Ak občan nemá v úmysle zrušiť svoj trvalý pobyt na Slovensku, nie je nevyhnutné ukladať mu povinnosť hlásiť pobyt v zahraničí, hoci ide o pobyt dlhší ako 90 dní," argumentoval Osuský. Za nevhodné a nesprávne tiež označil sankcionovanie občana za nesplnenie tejto povinnosti.

Minister vnútra Robert Kaliňák (Smer-SD) Osuskému odkázal, že jeho návrh chápe, je však presvedčený, že o obyvateľoch potrebuje mať štát aktuálne údaje. Spomenul tu napríklad doručovanie súdnej pošty. Kaliňák tiež poukázal na to, že 90 dní je štandardná doba, na akú sa udeľujú víza.

Most-Híd: Novela o hlásení občanov šikanuje ľudí, prezident by ju mal vrátiť

Novela zákona o hlásení občanov neopodstatnene zasahuje do súkromia ľudí a zbytočne ich šikanuje. Tvrdí to predseda Mostu-Híd Béla Bugár, ktorý vyzval prezidenta SR Ivana Gašparoviča, aby zákon z dielne ministra vnútra Roberta Kaliňáka (Smer-SD) nepodpísal a vrátil ho parlamentu na opätovné prerokovanie.

"Sme toho názoru, že táto novela je obrovským krokom späť. Obzvlášť preto, že slobodný pohyb občanov je ikonickým výdobytkom novembra 1989. Neexistuje žiadny dôvod, aby štát takto šikanoval občanov a robil z nich nesvojprávne osoby," uviedol Bugár v liste hlave štátu.


SNS nesúhlasí s hlásením obyvateľov, ktorí vycestujú

Slovenská národná strana (SNS) vyjadruje podporu občanom, ktorí nesúhlasia s prijatou novelou zákona o hlásení občanov a registri obyvateľov. Podľa novely občan Slovenskej republiky, ktorý vycestuje do zahraničia na dlhšie ako 90 dní, to musí nahlásiť príslušnej ohlasovni v mieste trvalého pobytu, pretože, ak to neurobí, spácha priestupok, za ktorý mu hrozí pokuta. Pre TASR to uviedol predseda SNS Andrej Danko.

Podľa SNS takáto kontrola obyvateľov zasahuje do ich súkromia a práva na slobodný pohyb. "Je to krok späť viac ako o 24 rokov, keď si vtedajšia vláda uzurpovala právo na kontrolu všetkých obyvateľov krajiny," vyhlásil Danko.

SNS tvrdí, že novelu zákona možno ťažko aplikovať v každodennom živote spoločnosti. Podľa SNS ide o samoúčelný zákon, ktorého vymožiteľnosť nie je prakticky možná.

"Akým spôsobom je v novele ošetrená kontrola eventuálnych pobytov slovenských občanov v zahraničí nad 90 dní? Slovensko je členom Európske únie a schengenského priestoru. Do štátov Schengenu slovenskí občania nepotrebujú ani pas, ani víza a na hraniciach nie sú kontrolovaní," upozornil Danko. "Teoreticky môže občan SR pôsobiť aj pol roka v Nemecku či Rakúsku, pokiaľ nie je pracovne alebo iným spôsobom zaregistrovaný na tamojšom mieste a kompetentné orgány nášho štátu s kompetentnými orgánmi oných štátov nespolupracujú a neexistuje prepojený register osôb, nie je šanca zistiť faktickú skutočnosť, kde sa vlastne slovenský občan nachádza," dodal.

Podľa ministra vnútra SR Roberta Kaliňáka, ktorý spomínanú novelu do Národnej rady (NR) SR predložil, je táto potrebná napríklad pre doručovanie súdnej pošty. "Lenže poznáme mnoho prípadov, keď občan SR, ktorý územie Slovenska neopustil, si jednoducho mesiace až roky súdnu zásielku neprebral. Pre tieto prípady by bola vhodnejšia skôr prísnejšia registrácia trvalých pobytov," poznamenal Danko.

SNS vyzýva vládnu stranu Smer-SD a poslancov parlamentu, aby "prijali novelu novely zákona o hlásení občanov a registri obyvateľov a nezmyselný predpis pripomínajúci severokórejský režim zrušili".