Tvrdí to strana Sloboda a Solidarita (SaS), na ktorú sa obrátilo niekoľko dotknutých uchádzačov o grant. Rezort školstva to však odmieta.
Najväčší problém vidia liberáli v zlučiteľnosti funkcií vedúceho projektu s členom komisie, ktorá projekt posudzuje. Napriek tomu, že samotný vedúci sa podľa SaS hlasovania o svojom projekte nezúčastňuje, takýto výber nie je podľa strany transparentný. "Celý proces vytvára priestor na tlak v zmysle, že keď ja nepodporím projekt kolegu, ten následne nezahlasuje za ten môj," informujú liberáli. Upozorňujú však, že tu ide o verejné peniaze. Strana SaS žiada VEGA aj o poskytnutie zápisníc, pretože v prípade úspešného projektu vraj len zverejňuje, že daný projekt získal vysoké hodnotenie. Neúspešní uchádzači majú byť len stručne informovaní o neúspechu.
Ministerstvo školstva vylučuje akúkoľvek netransparentnosť alebo neetické správanie približne 260 členov jednotlivých komisií pri hodnotení projektov VEGA. Podľa rezortu v komisiách agentúry pôsobia poprední vedeckí pracovníci z vysokých škôl a SAV, ktorých nominujú samotné vedecké rady príslušných pracovísk. Z toho dôvodu práve ich projekty majú patriť medzi najkvalitnejšie a dosahovať významné výsledky.
"Pokiaľ by členstvo v komisii vylučovalo možnosť podávať a riešiť výskumné projekty VEGA, hrozilo by, že v komisiách by najlepší odborníci chýbali, čo by malo celkovo negatívny vplyv na kvalitu a relevantnosť hodnotenia projektov," povedala pre TASR hovorkyňa ministerstva školstva Beáta Dupaľová-Ksenzsighová. Taktiež tvrdí, že každý podávateľ žiadosti o dotáciu VEGA má v on-line systéme k dispozícii okrem bodového hodnotenia aj slovné hodnotenie projektu, čo slúži ako spätná väzba pre vedúceho projektu.
Podľa hovorkyne sa každý člen komisie oboznamuje so všetkými prijatými projektmi v danej komisii. "Člen komisie VEGA sa nezúčastňuje na tej časti zasadnutia, v ktorej sa rokuje o hodnotení projektu, ktorého je vedúcim alebo členom riešiteľského kolektívu či riešiteľom je jeho rodinný príslušník, aby sa vylúčil možný konflikt záujmov," vysvetlila Dupaľová-Ksenzsighová. Dotyčná osoba v tomto prípade musí opustiť aj rokovaciu miestnosť. Samotné hodnotenie má následne prebiehať tajne a anonymne.
Výsledné hodnotenie sa podľa rezortu školstva získava aritmetickým priemerom hlasov všetkých členov komisie. "Pre väčšiu objektivitu sa navyše škrtajú najvyššie a najnižšie hodnotenia," podotkla hovorkyňa. Všetky projekty podľa nej hodnotia aj anonymní nezávislí externí oponenti a ich posudky sú jedným z rozhodujúcich vstupných faktorov pri hodnotení projektu.
Hoci ministerstvo priznáva, že členovia komisií sú súčasťou vedeckej komunity, kde sa odborníci navzájom poznajú a komunikujú so sebou, v rámci danej komisie pochádzajú z rôznych vysokých škôl a ústavov SAV. "Tým sú voči sebe vo vysoko konkurenčnom vzťahu, a teda nevidíme logický predpoklad na to, aby mali záujem uprednostňovať projekt niekoho z ostatných členov komisie z iného pracoviska," dodala Dupaľová-Ksenzsighová.