Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Sobota 28. december 2024
< sekcia Slovensko

SaS rozumie rozhodnutiu Čaputovej obrátiť sa na ÚS, no kritiku odmieta

Na archívnej snímke minister hospodárstva SR a prvý podpredseda vlády pre ekonomiku SR Richard Sulík (SaS). Foto: TASR - Jaroslav Novák

SaS hovorí, že pri balíčku boli podozrenia z porušenia Ústavy SR, pravidiel rozpočtovej zodpovednosti i podozrenia z diskriminácie.

Bratislava 15. júla (TASR) - Strana SaS rozumie rozhodnutiu prezidentky Zuzany Čaputovej, ktorá sa pre tzv. protiinflačný balíček obrátila na Ústavný súd (ÚS) SR. Jej kritiku zo strany ministra financií Igora Matoviča (OĽANO) považuje SaS za neoprávnenú.

"Rozhodnutie prezidentky potvrdilo dôležitosť systému bŕzd a protiváh v demokracii. Toto je jasný signál, že parlament a vláda nemôžu svojvoľne porušovať zákon," vyhlásil šéf SaS Richard Sulík. Prezidentka podľa neho využila svoje ústavné kompetencie, zatiaľ čo Matovič pri "znásilňovaní" legislatívneho procesu porušil zákon.

SaS hovorí, že pri balíčku boli podozrenia z porušenia Ústavy SR, pravidiel rozpočtovej zodpovednosti i podozrenia z diskriminácie. Prezidentke podľa strany nie je čo vyčítať, keďže vopred poslancov informovala, že ak prelomia veto, obráti sa na ÚS. "Poslanci mali možnosť veto neprelomiť, schváliť iba časti zákona platné v roku 2022 a zvyšok nechať prejsť riadnym procesom, čím by sa vyhli Ústavnému súdu. To sa však nestalo, veto prezidentky prelomili spolu s fašistami," doplnil podpredseda SaS a minister školstva Branislav Gröhling.

Na archívnej snímke minister školstva, vedy, výskumu a športu Branislav Gröhling (SaS).
Foto: TASR - Martin Baumann


Gröhling na sociálnej sieti dodal, že reagovať na tento krok prezidentky urážkami a osočovaním je neprijateľné. Prezidentke sa za správanie Matoviča ospravedlnil.

Poslankyňa Vladimíra Marcinková (SaS) na sociálnej sieti uviedla, že Matovič rozvracia základnú dôveru ľudí v politiku, v zmenu.

"Výlevy ministra Matoviča, ktorý prezidentku obviňuje z klamstva, už aj keď cituje jeho jednoducho dohľadateľné vyjadrenia, však ukazujú na nečestnosť a neschopnosť slov a činov premiéra Hegera," myslí si nezaradený poslanec a šéf mimoparlamentnej strany Spolu Miroslav Kollár. Premiér sa nás podľa neho snaží presvedčiť, že chce vyššiu politickú kultúru a normálne fungovanie štátu, no nedokáže "upratať jedného ministra, aj keď je to predseda jeho strany, ktorý mu rozbíja štát, vládu aj koalíciu". Kollár zároveň v súvislosti s prípadnou menšinovou vládou deklaroval, že nepodporí žiadnu vládu, v ktorej bude Matovič ministrom.

Matovičove vyjadrenia voči prezidentke kritizuje aj mimoparlamentné Progresívne Slovensko (PS). Vyzýva premiéra Eduarda Hegera (OĽANO), aby sa postavil na stranu prezidentky a ústavnosti. "Ak si chce premiér udržať svoju vládu do konca volebného obdobia, musí sa vyrovnať s Igorom Matovičom a nerobiť mu iba otvárača tlačoviek, nedovoliť mu znásilňovať legislatívny proces, a nenechať ho ponižovať iných členov vlády či prezidentku. Ľudia na Slovensku potrebujú riešenia a efektívne vládnutie, Matovičove osobné útoky prinášajú presný opak - paralýzu a stratu dôvery v inštitúcie," uviedol predseda PS Michal Šimečka.

Minister financií v reakcii na podanie na ÚS uviedol, že sa za prezidentku hanbí. "Bohužiaľ, nenávisť voči mne ňou metá natoľko, že v pohode obetuje osud 2,5 milióna detí a rodičov. Do krvi bojovať proti pomoci rodinám v takto ťažkej dobe môže len človek, pre ktorého sú rodiny len čísla," napísal na sociálnej sieti.

Hlava štátu oznámila svoje rozhodnutie vo štvrtok (14. 7.). Deklarovala, že sa neobracia na ÚS preto, že je proti pomoci rodinám, ale preto, aby rodiny dostávali adresnú, včasnú a dostatočne účinnú pomoc. Zákonu vyčíta prijatie v skrátenom legislatívnom konaní. Obsahom zákona sa tiež podľa nej porušili ústavné pravidlá rozpočtovej zodpovednosti a transparentnosti.