Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Streda 25. december 2024
< sekcia Slovensko

VIDEO: SaS stojí za Richardom Sulíkom, v koalícii zostáva

Na snímke vpravo predseda strany SaS a minister hospodárstva SR Richard Sulík a vľavo podpredseda SaS a minister školstva SR Branislav Gröhling počas tlačovej konferencie k aktuálnej politickej situácii 14. januára 2021 v Bratislave. Foto: TASR - Martin Baumann

SaS nepodporí povinné testovanie na ochorenie COVID-19 u zamestnávateľov vo firmách, rovnako nesúhlasí s celoplošným testovaním Slovenska v takej forme, ako bolo v novembri minulého roka.

Bratislava 14. januára (TASR) - Strana SaS stojí za svojím predsedom Richardom Sulíkom, v koalícii zostáva. SaS zároveň vyzvala premiéra Igora Matoviča (OĽANO), aby rešpektoval dohodu v koalícii, že sa partneri nebudú verejne kritizovať. Informoval o tom generálny manažér strany Roman Foltin s tým, že na tomto stanovisku sa dohodla republiková rada SaS. Liberáli zároveň vyzvali k riešeniu aktuálnej situácie a k odloženiu sporov. Sulík odmieta, že by bol zodpovedný za smrť stoviek ľudí na COVID-19 i to, že bola SaS v decembri proti sprísňovaniu opatrení.



"Republiková rada ako najvyšší orgán strany SaS, poslanecký klub SaS a zástupcovia regionálnych štruktúr strany SaS, vrátane predsedu Bratislavského samosprávneho kraja, stoja za svojím predsedom, ktorý môže rátať s ich plnou podporou," prečítal z uznesenia rady Foltin. Zdôraznil, že osobné konflikty vo vláde prichádzajú v najnevhodnejšom čase a energia by sa mala míňať na riešenia. Deje sa podľa neho ale opak, výsledkom čoho je rozoštvávanie a polarizácia spoločnosti.

SaS preto vyzvala premiéra, aby rešpektoval dohodu v koalícii, že nikto nebude verejne kritizovať koaličného partnera bez toho, aby predtým bola koaličná rada. Foltin dodal, že rada sa uzniesla aj na tom, že vystúpenie SaS z vlády by nebolo v záujme Slovenska, preto ostávajú "pevnou súčasťou koalície".

Na snímke generálny manažér strany SaS a poslanec NR SR Roman Foltin počas tlačovej konferencie k aktuálnej politickej situácii 14. januára 2021 v Bratislave.
Foto: TASR - Martin Baumann


Sulík dodal, že ak by pretrvávali osobné útoky zo strany premiéra, bude ich ignorovať. Ak by došlo ku konfrontácii či obvineniam na základe neprávd, bude sa snažiť veci vysvetliť. Ohradil sa voči tvrdeniu, že posielal Matovičovi odkaz s pohrozením, že vystúpia z koalície. Hovorí, že to nemá logiku, lebo koalícia by tak nestratila väčšinu a mohla by ďalej vládnuť. Odmieta tiež zodpovednosť za nákup RapiGen testov na ochorenie COVID-19, ktoré premiér označil za zlé. Vyhlásil, že nákup ešte pred prvým celoplošným testovaním riadil sám premiér a odsúhlasila ho komisia tvorená aj zástupcami rezortu zdravotníctva a Štátneho ústavu na kontrolu liečiv.



Tvrdí tiež, že SaS v decembri nebola proti prísnejším opatreniam. Hovorí, že premiérovi ešte pred sprísňovaním poslal mail o potrebe okamžitého prijatia prísnych lokálnych opatrení a logického zrozumiteľného plánu. Ozrejmil, že na predvianočnom rokovaní vlády diskutovali o termíne lockdownu a navrhol neskorší. "Rozdiel bol dva dni. Navrhoval som to preto, aby dotknuté subjekty mali čas sa novým pravidlám prispôsobiť. Štát sa nedá riadiť tak, že vy si ráno niečo spomeniete, večer je zákon a ďalšie ráno to má platiť pre päť miliónov ľudí," podotkol. Pripomenul, že keby sa prijal semafor z dielne SaS, už dávno predtým by došlo k sprísňovaniu vo viacerých okresoch.

Na snímke predseda strany SaS a minister hospodárstva SR Richard Sulík počas tlačovej konferencie k aktuálnej politickej situácii 14. januára 2021 v Bratislave.
Foto: TASR - Martin Baumann


Rovnako odmieta zodpovednosť za mŕtvych na COVID-19. S týmto tvrdením podľa neho premiér zašiel priďaleko. V súvislosti s premiérovým grafom o zbytočných úmrtiach na COVID-19 podotkol, že v ňom nevidel žiadne relevantné dáta, len dohady a nevie, kto ho pripravil. Všetkým, ktorých blízki zomreli na COVID-19, vyjadril sústrasť.

Richard Sulík je proti povinnému testovaniu vo firmách, na vládu predloží návrh


Na snímke predseda strany SaS a minister hospodárstva SR Richard Sulík počas tlačovej konferencie k aktuálnej politickej situácii 14. januára 2021 v Bratislave.
Foto: TASR - Martin Baumann

SaS nepodporí povinné testovanie na ochorenie COVID-19 u zamestnávateľov vo firmách, rovnako nesúhlasí s celoplošným testovaním Slovenska v takej forme, ako bolo v novembri minulého roka. Uviedol to predseda SaS Richard Sulík na štvrtkovej tlačovej konferencii. Vypracovaný plán testovania vo firmách chce predložiť na najbližšie rokovanie vlády. Mal by byť založený na dobrovoľnosti, firmy by mali dostať testy i kompenzáciu nákladov. Celoplošné testovanie si vie predstaviť skôr vo forme posilnenia mobilných odberných miest. Presadzovať chce zmysluplný postup.



V súvislosti s povinným testovaním u zamestnávateľov sa minister hospodárstva Sulík obáva rozporu so zákonom. Zdôraznil, že zamestnávatelia sú na to, aby vytvárali nejaké hodnoty, dávali zamestnanie ľuďom a nemali by sa zaťažovať ďalšími povinnosťami. Systém testovania vo firmách podľa neho musí byť rozumnejší. Potvrdil, že spolu so zamestnávateľmi pripravuje plán testovania vo firmách, ktoré nemá byť povinné. Dodal, že zamestnávateľ, ktorý sa rozhodne do toho ísť, by mal dostať testy aj nejakú finančnú kompenzáciu, približne na úrovni mobilných odberných miest.

Celoplošné testovanie na Slovensku podporí SaS podľa jeho slov napríklad vtedy, ak sa bude organizovať zvýšením kapacít mobilných odberných miest. Vysvetlil, že by mohli byť odmeňované, napríklad by mohli za každý test navyše dostať nejakú sumu. "Teda budú motivovaní robiť viac testov. Možno zriadia viac odberných miest, niektoré možno budú otvorené cez víkend," dodal. Zdôraznil, že pri testovaní budú presadzovať zmysluplný postup. "Takým štýlom, ako to bolo v novembri, to považujem za plytvanie zdrojmi, personálnymi aj finančnými," podotkol s tým, že testovať treba hlavne najviac premorené okresy.