Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Nedela 1. jún 2025Meniny má Žaneta
< sekcia Slovensko

SaS: Bugár by mal vyviesť stranu Most-Híd z katastrofálnej koalície

Jozef Rajtár, archívna snímka. Foto: TASR Jakub Kotian

Podľa poslanca Národnej rady SR Jozefa Rajtára (SaS) sa ukázalo, že ministerka vnútra Denisa Saková (Smer-SD) je poskokom exšéfa vnútra Roberta Kaliňáka (Smer-SD).

Bratislava 7. augusta (TASR) – Liberáli vyzývajú predsedu strany Most-Híd Bélu Bugára, aby nevstúpil do svojej prezidentskej kampane s ďalším podvodom na občanoch Slovenska a vyviedol stranu z "katastrofálnej koalície". Vyhlásil to v utorok počas tlačovej konferencie poslanec Národnej rady SR Ľubomír Galko (SaS).

Podľa Galka by to bol najlepší signál pre svedkov, aby sa nebáli hovoriť pravdu, ale aj pre vyšetrovateľov, aby sa nebáli pravdu zistiť. "Bolo by najlepšie, keby skončila vláda v tandeme Smer-SD, SNS a Most-Híd," uviedol Galko.

Základom vraždy investigatívneho novinára Jána Kuciaka a jeho snúbenice Martiny Kušnírovej boli podľa slov Galka pomery v štáte – korupcia, chamtivosť a nečinnosť orgánov činných v trestnom konaní. Rovnaké príčiny podľa neho stoja aj za únosom vietnamského občana zo Slovenska. Liberáli chcú dodať odvahu svedkom, ktorí už v tejto súvislosti prehovorili.

Podľa poslanca Národnej rady SR Jozefa Rajtára (SaS) sa ukázalo, že ministerka vnútra Denisa Saková (Smer-SD) je poskokom exšéfa vnútra Roberta Kaliňáka (Smer-SD). "Máme vážne pochybnosti o objektívnom vyšetrení únosu vietnamského podnikateľa tu u nás na Slovensku," povedal. Podľa jeho slov má Kaliňák problém, lebo v Nemecku je vyšetrovanie v rukách nemeckých vyšetrovateľov a tých si nevie kúpiť a ani ich ovplyvniť. "Je to veľké šťastie pre spravodlivé vyšetrenie prípadu. Sme presvedčení, že by premiér Peter Pellegrini (Smer-SD) mal odvolať ministerku vnútra," dodal Rajtár.

Saková nemá dôveru liberálov, "lebo sa sústavne snaží zmanipulovať verejnú mienku prostredníctvom svojho úradu," poznamenal Rajtár. Podľa jeho slov si Slovensko zaslúži predčasné voľby.

Podľa Galka by mal Kaliňák absolvovať detektor lži v Nemecku a odpovedať na viac otázok. Exšéf vnútra absolvoval pre kauzu vlaňajšieho únosu vietnamského podnikateľa Trinh Xuan Thanha zo Slovenska test na detektore lži. Oznámil to v utorok s tým, že jeho odpovede na otázky súvisiace s prípadom boli vyhodnotené ako pravdepodobne pravdivé.

Prezident: Štát musí nájsť spôsob, ako nahradiť transakčnú daň

Náhrada za výpadok príjmov štátu pri zmene alebo zrušení transakčnej dane by sa podľa prezidenta dala nájsť.

- Ukrajinská armáda v nedeľu podnikla rozsiahle útoky na ruské vojenské bombardéry a údajne zasiahla aj leteckú základňu na Sibíri vzdialenú tisíce kilometrov od vlastných hraníc.

- V druhom kole poľských prezidentských volieb na poludnie vo Varšave hlasovali aj obaja kandidáti.

- Ukrajina do tureckého Istanbulu vyšle delegáciu na druhé priame rokovania s Ruskom, ktoré by sa mali uskutočniť v pondelok.

- Palestínske militantné hnutie Hamas v sobotu údajne reagovalo na americký návrh na prímerie a výmenu rukojemníkov pozitívne, zdôraznilo však svoju požiadavku na trvalé prímerie.

- Tisíce ľudí v sobotu vyšli do ulíc Sofie a iných väčších miest na protest proti plánom bulharskej vlády od 1. januára 2026 prijať euro za novú štátnu menu.

- Hádzanári Tatrana Prešov vybojovali svoj 19. titul majstra Slovenska.

- Až 25 percent detí považuje obmedzenie mobilov na školách za problém.

- Prezident SR Peter Pellegrini sa v pondelok (2. 6.) zúčastní na samite Bukureštskej deviatky (B9), ktorý sa uskutoční v litovskom Vilniuse.

- Na severe Slovenska treba v sobotu počítať s búrkami.

- Minister zahraničných vecí a európskych záležitostí SR Juraj Blanár (Smer-SD) odcestuje v nedeľu (1. 6.) na zahraničnú pracovnú cestu do Španielska.

- Záchranné zložky aktuálne zasahujú pri dopravnej nehode dvoch osobných motorových vozidiel, ktorá sa stala v obci Orávka v okrese Rimavská Sobota.

- Trenčianska posádka leteckých záchranárov zasahovala v sobotu predpoludním na cyklochodníku v Považanoch v okrese Nové Mesto nad Váhom, kde pri zrážke viacerých cyklistov dvaja z nich utrpeli zranenia.

- Polícia vykonala v piatok (30. 5.) celoslovenskú dopravnú akciu zameranú na nákladné vozidlá.

- Štátny tajomník Ministerstva zahraničných vecí a európskych záležitostí Slovenskej republiky Marek Eštok prijal v piatok 30. mája 2025 veľvyslanca Francúzskej republiky Nicolasa Surana.

- Úrady v ukrajinskom regióne Sumy na hraniciach s Ruskom v sobotu nariadili povinnú evakuáciu 11 dedín pre zosilnené ostreľovanie a obavy z ruskej ofenzívy.

- Organizáciám pribudnú od júna viaceré povinnosti. Budú musieť vypracúvať výkaz o transparentnosti a sprístupňovať informácie o hospodárení s verejnými prostriedkami.

- Na poste starostu bratislavskej Petržalky končí v sobotu Ján Hrčka. Petržalskej miestnej samospráve šéfoval od roku 2018.

- Tím archeológov zo Slovenska a Guatemaly vedený profesorom Milanom Kováčom z Katedry porovnávacej religionistiky Filozofickej fakulty Univerzity Komenského v Bratislave objavil v severnej Guatemale pozostatky mayského mesta staré takmer 3000 rokov.

- V strednej Nigérii zahynulo pri prívalových povodniach už najmenej 115 ľudí a mnohí ďalší sú nezvestní, uviedli v piatok tamojšie záchranné zložky.