Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Piatok 15. november 2024Meniny má Leopold
< sekcia Slovensko

SaS: Zastropovanie veku dôchodku nie je v programovom vyhlásení vlády

Na archívnej snímke Eugen Jurzyca Foto: TASR

Strana SaS súčasne dodala, že sa nedá zatiahnuť do nezmyselného konfliktu, ktorý voči opozícii rozohral Robert Fico (Smer-SD) tým, že chcel zastropovanie odchodu do dôchodku presadiť do ústavy.

Bratislava 18. mája (TASR) - Vládna koalícia by sa mala podľa opozičnej strany SaS prestať dohadovať vo veci zastropovania dôchodkov, pretože to nemá v programovom vyhlásení vlády.

"Vládna koalícia by sa mala venovať tomu, čo má v programovom vyhlásení, a nie rozbíjať verejné financie a šancu ľudí na slušný dôchodok, pretože nekompetentné zásahy do dôchodkového systému, a to ešte zanesené do ústavy, presne k tomu vedú," opísal poslanec SaS Eugen Jurzyca. Zároveň podľa neho platí, že čím horšie dnes štát hospodári, tým nižšie dôchodky a neskorší odchod do dôchodku bude o 20 rokov.

V programovom vyhlásení sa napríklad podľa liberálov píše, že vláda "prehodnotí možnosť využiť doplnkové dôchodkové úspory na financovanie skoršieho odchodu do dôchodku aj z dôvodu neuplatnenia sa na trhu práce v preddôchodkovom veku".

"Odporúčame ísť vláde týmto smerom a priblížiť sa k systému, keď rozhodnutie o odchode do dôchodku nebude vecou štátu, ale každého jednotlivého občana v závislosti od jeho individuálnych potrieb a ekonomických možností," doplnil expert SaS na odvodový bonus a dôchodkový systém Peter Cmorej.

Strana SaS súčasne dodala, že sa nedá zatiahnuť do nezmyselného konfliktu, ktorý voči opozícii rozohral Robert Fico (Smer-SD) tým, že chcel zastropovanie odchodu do dôchodku presadiť do ústavy. "Teraz sa mu to vracia ako bumerang vo vnútrokoaličnom konflikte," reagovali liberáli.

Predseda Smeru-SD Robert Fico totiž tento týždeň informoval o návrhu ústavného zákona, ktorý chce do parlamentu strana predložiť. Podľa neho by sa mal vek odchodu do dôchodku pre mužov zastropovať na úrovni 65 rokov, pre ženy, ktoré sa starali a vychovali jedno dieťa, by to bolo 64 rokov a pre ženy, ktoré sa starali a vychovali dve a viac detí, 63 rokov.

Na to však následne reagovala koaličná Slovenská národná strana (SNS), ktorá uviedla, že nemôže podporiť tento návrh ústavného zákona o maximálnej hranici dôchodkového veku. Je totiž podľa národniarov málo ambiciózny. "SNS od začiatku navrhuje v súlade s požiadavkami Konfederácie odborových zväzov SR a ich petičnej akcie, aby odchod do dôchodku u mužov bol 64 rokov a u žien 63 rokov," uviedla strana.

Podľa SaS je tak zase koalícia v rozklade. "Znova sú za tým obchodné záujmy SNS, tentoraz netransparentný nákup obrnených transportérov, ktorý robí dojem trestného činu korupcie a sprenevery," uviedli liberáli.