Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Nedela 22. december 2024Meniny má Adela
< sekcia Slovensko

SaS: Želáme si spravodlivé krajské voľby a ich férový priebeh

Na archívna snímke poslanec Ľubomír Galko (SaS). Foto: TASR/Jakub Kotian

Poslanec SaS Martin Klus informoval, že koalícia pravicových strán vyškolila všetkých svojich členov okrskových komisií, aby vedeli, kde sú slabé miesta tohto volebného procesu.

Bratislava 26. októbra (TASR) - Opozičná SaS si želá spravodlivé voľby do vyšších územných celkov (VÚC) a ich férový priebeh, o ktorý by sa mali pričiniť všetci. Na štvrtkovej tlačovej konferencii to povedal podpredseda liberálov Ľubomír Galko.

Poslanec SaS Martin Klus informoval, že koalícia pravicových strán vyškolila všetkých svojich členov okrskových komisií, aby vedeli, kde sú slabé miesta tohto volebného procesu. "Počnúc zapečatením urny, zápismi do voličských zoznamov, manipuláciou s hlasovacími lístkami až po sčítanie hlasov, tvorbu zápisnice, jej kontrolu a samotný podpis," konštatoval.

Osobitnú pozornosť strany venovali prenosnej volebnej schránke. "Už sme zachytili úvahy v niektorých okresoch, osobitne v Banskobystrickom kraji, ktoré naše obavy potvrdzujú," poznamenal Klus, ktorý zároveň poprosil všetkých predsedov a členov okrskových komisií, aby umožnili občanom, ktorí o to budú mať záujem, zúčastniť sa ako pozorovatelia najmä na procese prepočítavania hlasov.

Klus zároveň upozornil na to, že kandidáti, ktorí sa vzdali po 5. septembri 2017 účasti vo voľbách, ostávajú podľa zmeneného zákona na volebných lístkoch, aj keď sa na im odovzdané hlasy neprihliada. "Voliči sa môžu mylne domnievať, že títo kandidáti si to rozmysleli. Preto na to treba upozorňovať. Informácia o kandidátoch, ktorí sa vzdali, má byť nielen pri vstupe do volebnej miestnosti, ale aj za každou plentou. Prosím preto všetkých okrskárov, aby na tento pokyn nezabudli a rešpektovali ho. Každý hlas odovzdaný kandidátovi, ktorý sa vzdal, môže byť hlasom pre extrémizmus," zdôraznil Klus.

Galko tvrdí, že voľby do VÚC majú svoj konkrétny obsah a ovplyvnia náš život. "Majú však aj symbolický obsah. V polovici volebného obdobia môžeme dať najavo vláde, či sme s ňou spokojní," odkázal.

Predseda štátnej volebnej komisie Eduard Bárány zdôraznil, že štátna komisia vždy zabezpečuje pokojný a korektný priebeh volieb a bude to tak aj teraz. "Nevidím dôvod na vytváranie zbytočnej nervozity," povedal pre TASR.

Odmieta názor, že by niektorá strana či strany celoplošne organizovali kroky spomínané opozíciou. "Celoplošné centrálne organizovanie stranou považujem za nemožné," uviedol. Aby takéto kroky ovplyvnili výsledky volieb, bolo by podľa neho treba zapojiť do toho veľké množstvo ľudí a podľa Báránya by sa to vopred prezradilo.

V súvislosti s podozreniami o kupovaní hlasov dodal, že neurčité a nekonkrétne informácie sa už objavili veľakrát. Pokiaľ také podozrenia sú, podľa Báránya treba hovoriť konkrétne a obrátiť sa na políciu, ktorá to má riešiť.

Krajské voľby budú v sobotu 4. novembra. Predsedov a poslancov ôsmich samosprávnych krajov budú ľudia na Slovensku voliť piatykrát. Doteraz volili v rokoch 2001, 2005, 2009 a 2013. Prvýkrát bude voľba predsedov krajov jednokolová, doteraz sa volili v dvoch kolách. Za predsedu bude zvolený kandidát, ktorý získa najviac platných hlasov.

Tentoraz nebudú krajskí predsedovia a poslanci zvolení na štyri roky ako doteraz, ale na päť. Ide o jednorazové opatrenie, vďaka ktorému sa následne v roku 2022 budú voľby do VÚC konať v rovnakom čase ako samosprávne.