Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Streda 27. november 2024Meniny má Milan
< sekcia Slovensko

SaS:Cieľ 2% HDP na obranu sa dá dosiahnuť aj v budúcom volebnom období

Na archívnej snímke poslanec Ľubomír Galko (SaS). Foto: TASR/Jakub Kotian

Súčasná vláda podľa Galka nespĺňa ani jednu z podmienok, aby bojaschopnosť OS SR bola v reálnom čase na takej úrovni, že si splnia záväzky voči verejnosti i spojencom v Severoatlantickej aliancii.

Bratislava 13. júla (TASR) - Opozičná SaS podporuje zvýšenie výdavkov na obranu na dve percentá HDP a vie si predstaviť dosiahnutie tohto cieľa aj v priebehu budúceho volebného obdobia. Uviedol to podpredseda liberálov a exminister obrany Ľubomír Galko.

"Aby takýto presun rozpočtových zdrojov nepôsobil na spoločnosť drakonicky a stal sa politicky priechodným, je treba uskutočniť reformy, ktoré zlacnia a zvýšia efektívnosť štátnej správy. Zároveň je potrebné zaviesť plánovanie obranného rozpočtu na dobu štyroch až piatich rokov, aby Ozbrojené sily (OS) SR, ako aj občania mali istotu, že stanovenie cieľov a ich krytie finančnými zdrojmi je podložené odbornými analýzami," odkázal.

Súčasná vláda podľa Galka nespĺňa ani jednu z podmienok, aby bojaschopnosť OS SR bola v reálnom čase na takej úrovni, že si splnia svoje záväzky voči verejnosti i spojencom v Severoatlantickej aliancii. "To je ďalší dôvod na jej výmenu v nasledujúcich voľbách," poznamenal.

Z tohto hľadiska SaS považuje kritiku európskych spojencov zo strany amerického prezidenta Donalda Trumpa, ktorá sa týka aj Slovenska, za oprávnenú. SaS však so znepokojením sleduje zákulisné informácie, podľa ktorých americká administratíva zvažuje odchod z NATO, ak Európa nezvýši urýchlene výdavky na obranu. Najsilnejšia opozičná strana si totiž nemyslí, že radikalizmus a vyhrážky v otázkach financií zvýšia euro-americkú bezpečnosť a zlepšia politickú klímu v členských štátoch EÚ na takéto rozpočtové presuny. "Prezident Trump ma sklamal," povedal predseda strany Richard Sulík, podľa ktorého SaS dlhodobo presadzuje myšlienku, aby EÚ vzhľadom na svoju veľkosť a ekonomickú silu mala v rámci NATO porovnateľné vojenské kapacity ako USA a bola pripravená aj na krízové scenáre euro-amerických vzťahov.