Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Nedela 24. november 2024Meniny má Emília
< sekcia Slovensko

Šatan rezonoval aj v politickej diskusii medzi Matovičom a Dankom

Predseda SNS Andrej Danko Foto: TASR/Michal Svítok

Otázka, či Miroslav Šatan mal, alebo nemal byť nominovaný do reprezentačného hokejového tímu ich rozdelila.

Bratislava 12. januára (TASR) - Líder OĽaNO Igor Matovič a predseda SNS Andrej Danko sa v dnešnej diskusii TA3 V Politike dostali do ostrých konfrontácií pri diskusii o úlohe politických strán v slovenskej politike. Na väčšinu diskutovaných tém mali rôzny názor, rozdelila ich dokonca aj otázka, či Miroslav Šatan mal, alebo nemal byť nominovaný do reprezentačného hokejového tímu na olympiáde v Soči.

"Keď to dvaja europoslanci, Peter Šťastný (SDKÚ-DS) a Anna Záborská (KDH) nazvali, že pri Šatanovi im to pripadá ako diskriminácia z pohľadu veku, myslím si, že lepšie nemohli vystihnúť môj osobný postoj. Tak isto mi to pripadá, že ešte túto olympiádu si Šatan zaslúžil, aby hral," komentoval Matovič rozhodnutie nezaradiť Šatana do reprezentačného mužstva.

Miroslav Šatan
Foto: TASR/Martin Baumann
"Slovenskí politici sa už vyjadrujú aj k tomu, ako sa točí zemeguľa. Ja rešpektujem rozhodnutie trénera a nebudem komentovať profesionála. Šatana si vážim a budem sa tešiť na to, ako bude hrať mužstvo, ktoré vybrali profesionáli," reagoval predseda SNS.

Na otázku, ako hodnotí súčasnú pozíciu SNS, Danko reagoval, že strana prekonala vážnu krízu, aktuálne však eviduje nárast podpory voličov aj členskej základne. "Ako politika, ktorý reformuje stranu, ma teší návrat k hodnotám, ktoré SNS uznáva od roku 1871. Musím konštatovať, že máme veľký nárast členskej základne, do strany sme prijali takmer 800 ľudí. Celkovo sa blížime k počtu 3000. Na rozdiel od pána predsedu Matoviča, ktorý je lídrom hnutia, ktoré má len štyroch členov a je uzavreté," povedal Danko s tým, že keď sa stal predsedom SNS, strana nemala ani vlastný kávovar, dnes je však vďaka členským príspevkom stabilizovaná aj jej finančná situácia.

"V našom hnutí rozhoduje celý poslanecký klub, teda štrnásť ľudí, nie štyria, ako hovoríte," oponoval Matovič. Zdôraznil, že tento poslanecký klub je v parlamente najaktívnejší, napriek tomu však v médiách nedostáva priestor. Médiá podľa neho preferujú tzv. štandardné strany, ako je napríklad aj SNS, ktoré však za 20 rokov tak sklamali voličov, že tí sú dnes schopní radšej voliť extrémistov. "Pán Danko je predseda mafiánskej strany. To, čo predviedla SNS za posledných dvadsať rokov, je výkon hodný Cosa Nostry," vyhlásil Matovič s tým, že napríklad v oblasti rómskeho problému "veľkohubý" Ján Slota roky rozprával, ale nič nepodnikol.

"Pán Matovič sa stal koaličným partnerom Smeru-SD v oblasti cigánskeho problému," reagoval Danko na skutočnosť, že OĽaNO svojím nominantom Miroslavom Pollákom obsadila post vládneho splnomocnenca pre rómske komunity. Na margo nového zákona o hmotnej núdzi, podľa ktorého si sociálne odkázaní občania budú musieť dávky odpracovať, povedal, že si vie predstaviť podporu SNS pre niektoré vládne kroky. Zdôraznil však, že tento zákon nepovažuje za systémové riešenie.

Predseda SNS kritizoval OĽaNO v súvislosti s financovaním strany


Predseda SNS zároveň kritizoval OĽaNO, ktoré podľa neho získa od štátu päť miliónov eur na fungovanie strany, pritom však žiadnu stranu s členskou základňou nemá. "Ja sa postavím na sneme pred 2500 ľudí, pán Matovič pred štyroch," vyhlásil. "Aké bláznovstvo vládne v štáte, keď strana štyroch ľudí môže dostať od štátu 150 miliónov korún a potom nie sú peniaze napríklad aj na riešenie cigánskeho problému," zdôraznil Danko.

"Poďme sa baviť o zmene zákona o politických stranách, keď zlyhali. Poďme sa baviť o tom, že keď niekto dostane päť miliónov eur, aby ich musel použiť na politickú činnosť. Ak by bol premiérom pán Matovič, tak by štyria ľudia rozhodovali o štátnom rozpočte, to predsa nechceme," zdôraznil Danko. "Neviem, prečo glorifikujeme rebelov. Ja mám rád fungujúcu spoločnosť, predsa tu nechceme rozbroje, teáter v parlamente, nechceme, aby táto spoločnosť fungovala v chaose," vyhlásil predseda Slovenskej národnej strany.

"Poďme sa baviť o tom, že keď politická strana ako SNS rozkradne Slovensko cez emisie a nástenkový tender, vráti do štátneho rozpočtu všetky štátne peniaze," reagoval Matovič. Zdôraznil, že stanovy OĽaNO sú verejne prístupné a o všetkých veciach rozhoduje celý poslanecký klub. "To slovíčko, ktoré je treba rešpektovať, je svedomie. To, v čo štandardné politické strany neveria, je svedomie svojho vlastného poslanca. Štandardný systém je 25 rokov taký, že sa zídu, robí sa koaličná dohoda a núti jeden druhého, aby zapreli svoje vlastné svedomie," vyhlásil. Za najväčší problém Slovenska považuje nezamestnanosť a stav v justícii. ."Človek skôr zomrie, ako by sa domohol svojho práva a zločinci, ktorí vytunelovali nebankovky, sa budú na nás naďalej usmievať a poľovať vo svojich poľovných revíroch," povedal Matovič.

OĽaNO ako celok nepodporí kandidatku H. Mezenskú


Čo sa týka prezidentského kandidáta, klub OĽaNO ako celok nepodporí kandidatúru svojej členky, poslankyne OĽaNO Heleny Mezenskej. "My nie sme teliatka alebo ovečky, kde máme všetci rovnaký názor. Niektorí naši poslanci Helenu Mezenskú určite podporia, niektorí určite nie," povedal Matovič.
Igor Matovič
Foto: TASR/Martin Baumann

"Budeme mať predsedníctvo, kde stanovíme kritériá toho, čo očakávame od prezidenta," reagoval Danko. SNS podľa neho nechce nasilu nominovať kandidáta len preto, aby bol v médiách. V prvom kole podľa neho pravdepodobne SNS nechá na svojich voličoch, ako sa rozhodnú a v druhom kole zaujme stanovisko.

Čo sa týka problémov, ktoré treba riešiť, Danko sa stotožnil s tým, že je to nezamestnanosť. Zároveň dodal, že štát by namiesto predaja svojho majetku mal začať späť kupovať akcie strategických podnikov. Mal by zdaniť monopoly, ktoré podľa neho odvádzajú do zahraničia miliardové zisky. Na otázku, či má podľa neho štát zdroje na nakupovanie akcií strategických podnikov, Danko odpovedal, že určite áno. "Keď nájdu chlapci v mojom veku financie na kúpu SPP, tak ich musí nájsť štát," uzavrel.