Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Sobota 21. december 2024Meniny má Bohdan
< sekcia Slovensko

SAV získala ako prvá na Slovensku ocenenie Excellence in Research

Na archívnej snímke vchod do areálu Slovenskej akadémie vied (SAV) na Dúbravskej ceste v Bratislave. Foto: TASR/Michal Svítok

Slovenská akadémie vied bude ešte viac otvárať svoje dvere zahraničným pracovníkom, povedala Zuzana Hrabovská z Odboru vedy a výskumu SAV.

Bratislava 22. júla (TASR) - Slovenská akadémia vied (SAV) sa 13. júla stala prvou slovenskou vedeckou inštitúciou, ktorá získala značku HR Excellence in Research. Toto ocenenie udeľuje Európska komisia inštitúciám, ktoré garantujú, že budú dodržiavať 40 princípov a zásad Európskej charty výskumných pracovníkov a Kódexu správania pre nábor výskumných pracovníkov v rámci Stratégie ľudských zdrojov vo výskume. TASR o tom informovala hovorkyňa SAV Monika Tináková.

"Slovenská akadémie vied, a teda jej ústavy, budú ešte viac otvárať svoje dvere zahraničným pracovníkom a zjednodušovať im procesy, ktoré bývajú pre cudzincov náročné. Chceme týmto ľuďom zjednodušiť situácie, ktoré sa týkajú rôznych podnetov, práce s dátami či náboru a výberu výskumníkov," povedala Zuzana Hrabovská z Odboru vedy a výskumu SAV. Ako dodala, cieľom je podporiť kariérny rozvoj, poradenstvo, nepretržité vzdelávanie, sprístupňovať potrebné dokumenty a zvýšiť informovanosť nových pracovníkov. "Naše procesy náboru výskumných pracovníkov budú zosúladené s princípmi otvoreného, transparentného a spravodlivého náboru," uviedla Hrabovská.

SAV sa zaviazala začleniť zásady charty a kódexu do inštitucionálnych politík a stratégií manažmentu ľudských zdrojov, a predovšetkým klásť dôraz na kvalitné pracovné podmienky, transparentný nábor na základe kvalifikácie a skúseností, i vytváranie priaznivého prostredia pre kariérny rozvoj.

"Tieto ciele sú definované v akčnom pláne, keďže je však miera súladu v jednotlivých organizáciách a ústavoch SAV rôzna, bude aj implementácia krokov akčného plánu prispôsobená skutočným potrebám tej ktorej organizácie," vysvetlila Hrabovská. Ako doplnila, veľký dôraz bude kladený na zdieľanie dobrej praxe medzi organizáciami. Väčšina opatrení prijatých na centrálnej úrovni bude mať podľa nej rámcový alebo odporúčací charakter a organizáciám bude ponechaná voľnosť v prijatí vlastných opatrení, ktoré budú zodpovedať ich aktuálnej situácii a potrebám.