Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Štvrtok 26. december 2024Meniny má Štefan
< sekcia Slovensko

SAV: Vedci chcú degradovať večné chemikálie pomocou mikroorganizmov

Ilustračné foto. Foto: TASR - Michal Svítok

PFSA tvoria rozsiahlu skupinu syntetických organických zlúčenín, pričom niektoré z nich sú toxické a perzistentné a v ľudskom tele sa nemetabolizujú.

Bratislava 19. novembra (TASR) - Na Slovensku sa po prvý raz začína nový výskumný program zameraný na degradáciu takzvaných "večných chemikálií" pomocou mikroorganizmov. Výskum je založený na predpoklade, že viaceré typy mikroorganizmov, hlavne baktérie a plesne, majú potenciál byť dobrým nástrojom pri odstraňovaní poly- a perfluóralkylu (PFAS) z prostredia odpadových vôd. TASR o tom informovala hovorkyňa Slovenskej akadémie vied (SAV) Monika Tináková.

PFSA tvoria rozsiahlu skupinu syntetických organických zlúčenín, pričom niektoré z nich sú toxické a perzistentné a v ľudskom tele sa nemetabolizujú. Vo veľkej miere sú denne používané ako súčasť farieb, potravinových obalov, oblečenia či kozmetiky. "Tieto látky odolávajú biologickému odbúravaniu, často kontaminujú povrchovú, podzemnú vodu a pôdu, čím vzniká nebezpečenstvo kumulácie týchto látok v pitnej vode, potravinách a celkovo v životnom prostredí," vysvetlil Domenico Pangallo z Ústavu molekulárnej biológie SAV.

Ako doplnil, účinky škodlivosti týchto látok sú skúmané, avšak tieto látky sú v súčasnosti klasifikované ako "látky vzbudzujúce obavy". Môžu podľa neho spôsobiť poškodenie pečene, majú vplyv na imunitný systém a sú škodlivé pre vývoj nenarodených detí. Predpokladá sa, že sú tiež karcinogénne.

Pangallo podotkol, že existuje niekoľko fyzikálno-chemických metód na ošetrenie PFAS, no sú vysoko nákladné, energeticky náročné a dochádza k neúplnej mineralizácii. "V dôsledku toho rastie záujem o mikrobiálnu degradáciu a enzymatickú úpravu PFAS, pretože predstavuje komplexnejšiu, nákladovo efektívnejšiu, udržateľnú a ekologickejšiu alternatívu," dodal. Ústav molekulárnej biológie SAV v tejto súvislosti podpísal memorandum o spolupráci so spoločnosťou Kia Slovakia.

Od 50. rokov 20. storočia sa do životného prostredia uvoľnilo značné množstvo PFAS, bežne označovaných ako "večné chemikálie", čo vedie k značnej kontaminácii pôdy, povrchových vôd a zdrojov podzemnej vody. K expozícii PFAS dochádza pravidelne u ľudí, zvierat a životného prostredia prostredníctvom rôznych zdrojov, ako sú potraviny, voda, spotrebné produkty a odpad výrobného priemyslu.