Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Piatok 22. november 2024Meniny má Cecília
< sekcia Slovensko

Takmer 122.000 pracujúcich v Bratislavskom kraji má bydlisko inde

Ilustračná snímka. Foto: TASR - Jaroslav Novák

Približne 44.000 ľudí pracujúcich v Bratislavskom kraji má bydlisko v Trnavskom kraji, pričom takmer 78.000 ľudí má bydlisko v iných krajoch SR.

Bratislava 6. marca (TASR) – Takmer 122.000 pracujúcich v Bratislavskom samosprávnom kraji (BSK) má bydlisko v inom kraji SR. Dôvodom je aj stále rozšírenejšia možnosť pracovať z domu. TASR o tom informovala hovorkyňa pre Sčítanie obyvateľov, domov a bytov (SODB) 2021 Jasmína Stauder na základe štúdie Vzdelanostný a kariérny diferenciál populácie SR.

"Práca z domu odhaľuje nízky význam vzdialenosti na dochádzku a prácou v Bratislavskom kraji. Iné kraje vykazujú zatiaľ opačnú tendenciu," priblížila hovorkyňa. Približne 44.000 ľudí pracujúcich v Bratislavskom kraji má bydlisko v Trnavskom kraji, pričom takmer 78.000 ľudí má bydlisko v iných krajoch SR. "Takto sa približujeme k svetovému trendu, kde obyvatelia žijú svoje životy vo vzdialených regiónoch a svoju prácu v pohodlí a bez obmedzenia vykonávajú práve pre kariérne rozvinutý kraj," dodala.

Naopak, pri dochádzke do Košického kraja možno podľa nej jasne vidieť ako klesá počet zamestnancov s rastúcou vzdialenosťou kraja bydliska. "Až 89 percent zamestnancov dochádzajúcich do Košického kraja má bydlisko v susednom Prešovskom kraji. Tu možno pozorovať, že práca z domu, tzv. homeoffice, tu ešte nie je natoľko aplikovaný. Podobný trend možno pozorovať aj pri dochádzke do ostatných krajov," podotkla.

Z celkového počtu osôb dochádzajúcich za prácou do iného kraja ženy predstavujú len 37 percent a muži až 63 percent. "Ďalšou zaujímavosťou je vzdelanie migrujúcich osôb. Prácu mimo svojho trvalého bydliska si vo veľkej väčšine volia skôr osoby s vyšším vzdelaním," doplnila hovorkyňa.