Dobrovoľníci SČK sú špeciálne vyškolení v prvej pomoci. Mladí prechádzajú školeniami ku konkrétnym projektom prioritne zameraným na deti a seniorov.
Autor TASR
Bratislava 10. decembra (TASR) - Slovenský Červený kríž (SČK) združuje po celom Slovensku tisíce dobrovoľníkov. Do jeho aktivít sa často zapájajú aj celé rodiny. Bez nároku na odmenu to robí asi 5900 ľudí.
Neangažujú sa pritom iba v činnostiach poskytovania prvej pomoci. Robia aj nábory bezpríspevkových darcov krvi či sa starajú o osamelých ľudí. Venujú sa školákom, pomáhajú pri distribúcii humanitárnej a sociálnej pomoci, zúčastňujú na cvičeniach integrovaného záchranného systému.
"Sú jedným z nosných pilierov v našej činnosti, nemáme veľa zamestnancov," povedala pre TASR hovorkyňa SČK Silvia Kostelná. Záujem o dobrovoľníctvo majú najmä študenti či dôchodcovia.
Pomáhať chcú ale aj pracujúci ľudia. Sem patrí aj Iveta Lešťanová, dobrovoľníčkou v SČK je už 23 rokov. V Leviciach pracuje ako pedagogička na strednej škole, vedie krúžok prvej pomoci.
Viacerí jej bývalí študenti sa stali členmi SČK. "Mnohých som naučila ochote a snahe pomôcť," uviedla pre TASR Lešťanová. K dobrovoľníctvu vedie aj svoje deti. Za "srdcovku" označila nábor prvodarcov.
"Dobrovoľníctvo má pre spoločnosť priniesť benefit, nejde tu o napĺňanie osobných ambícií," povedal pre TASR Jakub Medveď, prvý viceprezident Mládeže SČK. Snaží sa osloviť najmä rovesníkov. "Ukazujem im, ako efektívne využiť voľný čas," vysvetlil.
Medveď sa od počiatku členstva v ŠČK zaoberá výučbou prvej pomoci. "Viac ako šesť rokov práce v organizácii mi ukázalo, že máme kapacity na riešenie veľkého množstva spoločenských nedostatkov," dodal.
Dobrovoľníci SČK sú špeciálne vyškolení v prvej pomoci. Mladí prechádzajú školeniami ku konkrétnym projektom prioritne zameraným na deti a seniorov. "Robíme aj iné druhy školení – maskovanie poranení, workshopy pre školiteľov či koordinátorov rôznych projektov," zhrnula Kostelná.