Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Sobota 23. november 2024Meniny má Klement
< sekcia Slovensko

Šefčovič: Autonómia EÚ v energetike patrila medzi silné témy na CoFoE

Na snímke podpredseda Európskej komisie (EK) Maroš Šefčovič, foto z archívu. Foto: TASR/AP

Únia podľa podpredseda Európskej komisie v súčasnosti pracuje na dohodách s ďalšími dodávateľmi, ako je Katar, Egypt a iné africké krajiny.

Štrasburg 17. marca (TASR) - Autonómia EÚ v energetike, a teda aj zníženie závislosti od dovozu ropy a plynu, patrila medzi jednu zo silných tém, ktoré rezonovali počas víkendového dvojdňového plenárneho zasadnutia Konferencie o budúcnosti Európy (CoFoE) v Štrasburgu. Podpredseda Európskej komisie (EK) Maroš Šefčovič pre spravodajcu TASR uviedol, že Európania majú k tejto požiadavke bližšie aj vďaka energetickej únii.

Slovenský eurokomisár bol v rokoch 2014 až 2019 v EK zodpovedný práve za budovanie energetickej únie. "Tých päť rokov, ktoré som venoval budovaniu energetickej únii, sa prejavuje v praxi. Neviem si predstaviť, ako by Slovensko zvládlo súčasnú situáciu bez toho, aby vedeli zabezpečiť reverzný tok plynu na Ukrajinu, bez vybudovaného interkonektoru s Maďarskom, budovaného interkonektoru s Poľskom a bez schopnosti zaistiť reverzný tok z Českej republiky," priblížil Šefčovič.

Za uvedených päť rokov sa podľa neho vybudovali viaceré terminály pre skvapalnený plyn (LNG), v pobaltských krajinách aj v Chorvátsku, a posilnili sa ďalšie terminály v západnej Európe. "Umožňuje nám to získavať plyn z viacerých zdrojov a zároveň sme schopní ho dopraviť do ktoréhokoľvek kúta EÚ. Otázkou sú skôr kapacity, čiže aké silné sú interkonektory a základné zdroje," vysvetlil.

Pripomenul, že počas svojich pracovných ciest do USA nastavil pre EÚ celkom nové vzťahy pre dodávky skvapalneného plynu. Zároveň ocenil, že sa podarilo dobudovať plynovod pre dovoz kaspického plynu z Azerbajdžanu do Talianska. Prvé dodávky predstavovali 10 miliárd kubických metrov (bcm) plynu ročne, pričom Azerbajdžan má kapacity zvýšiť dodávky na 20 miliárd bcm.

Európska únia má však za úlohu informovať dodávateľov, koľko plynu bude Európa vôbec potrebovať v najbližších rokoch. Taktiež o tom, aký chce mať pomer v energetickom mixe voči obnoviteľným zdrojom energie a zelenému vodíku, keďže investície do otvárania nových vrtných ložísk a budovania nových kapacít sú obrovské a investori chcú mať istotu ich návratnosti. "Kľúčové bude dohodnúť sa s dodávateľmi, ktorí nám umožnia diverzifikovať dodávky plynu o tom, ako má tento trh vyzerať o päť, desať a možno aj o viac rokov," upozornil Šefčovič.

Únia podľa neho v súčasnosti pracuje na dohodách s ďalšími dodávateľmi, ako je Katar, Egypt a iné africké krajiny. Viaceré alternatívy sú dôležité z hľadiska diverzifikácie, aby EÚ nebola "vydierateľná", keby bola príliš závislá na dovoze ropy alebo plynu od jedného dodávateľa. Diverzifikáciou dodávateľov zároveň EÚ zníži príjmy Ruska a nepriamo tak financovanie jeho invázie na Ukrajinu.

"Rozhodnutie, ktoré bolo prijaté zo strany EÚ, postupne znižovať závislosť na dovozoch z Ruska, bude technicky a finančne náročné, ale naša skúsenosť hovorí, že viac dodávateľov znamená aj lepšiu cenu," vysvetlil eurokomisár a odkázal, že Slovensko sa na diverzifikáciu musí pripraviť, lebo bolo zvyknuté mať 100 percent dodávok plynu a ropy z Ruska.

Eurokomisia naznačila, že na pomoc občanom a krajinám EÚ čeliť diverzifikácii a vyšším cenám sa využije spoločná európska platforma pre dovoz skvapalneného plynu. Bude možné využívať aj schémy štátnej pomoci pre podniky, ktoré po vojne na Ukrajine a sankciách EÚ budú prechádzať ťažkým obdobím. V hre je podľa neho aj možnosť daňových úľav pri zdaňovaní pohonných hmôt a využitie ziskov, ktoré sa nahromadili pri predaji emisných povoleniek.

spravodajca TASR Jaromír Novak