Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Piatok 15. november 2024Meniny má Leopold
< sekcia Slovensko

Šefčovič: Cyperskí Gréci a Turci oceňujú slovenskú diplomaciu mostov

Podpredseda Európskej komisie Maroš Šefčovič. Foto: TASR/Michal Svítok

Slovenský eurokomisár sa zúčastnil na zasadnutí bikomunálneho dialógu medzi predstaviteľmi cyperskogréckych a cyperskotureckých politických strán v Nikózii.

Nikózia/Brusel 31. augusta (TASR) – Podpredseda Európskej komisie (EK) Maroš Šefčovič sa dnes v mene tejto európskej inštitúcie zúčastnil na zasadnutí bikomunálneho dialógu medzi predstaviteľmi cyperskogréckych a cyperskotureckých politických strán v Nikózii. Dialóg medzi politikmi z oboch strán rozdeleného ostrova už vyše dvadsať rokov nepretržite zabezpečuje slovenská diplomacia.

Slovenský eurokomisár v telefonickom rozhovore pre TASR uviedol, že po ukončení neformálneho zasadania rady EÚ pre všeobecné záležitosti v Nikózii využil pobyt na Cypre aj na stretnutie s politikmi zo strany cyperských Grékov a cyperských Turkov, ktorí sa dnes zišli na ďalšom zo svojich rokovaní v rámci takzvaného bikomunálneho dialógu.

Politický dialóg medzi oboma komunitami na etnicky rozdelenom ostrove sa už vyše dvadsať rokov koná pod záštitou slovenských diplomatov a Šefčovič v tejto súvislosti ocenil prínos a angažovanosť súčasnej veľvyslankyne SR na Cypre Anny Tureničovej.

„Stretol som sa s predstaviteľmi politických strán gréckych a tureckých Cyperčanov a apeloval som na nich, aby pokračovali v tomto dialógu bez ohľadu na to, že dialóg na úrovni lídrov, ktorý je pod záštitou OSN, je momentálne pozastavený,“ uviedol Šefčovič.

Dodal, že politikom z oboch komunít zdôraznil, že by bolo veľkou chybou zastaviť aj dialóg na úrovni politických strán. Už aj preto, že konečný cieľ, čiže zjednotenie ostrova a zmierenie, sa dá dosiahnuť iba vtedy, keď politické strany vytvoria podmienky, aby takáto diskusia mohla pokračovať.

„Dá sa povedať, že bolo príjemné vidieť, že všetky politické strany oceňovali jednak úlohu slovenskej diplomacie, ale aj personálny vklad veľvyslankyne Tureničovej. Všetci potvrdili, že majú veľký záujem na tom, aby sa našlo riešenie pre zjednotenie ostrova a aby aj táto posledná rana, ktorá v EÚ je, bola prekonaná,“ opísal svoje dojmy zo stretnutia Šefčovič.

Okrem stretnutia s predstaviteľmi politických strán, Šefčovič prijal aj zástupcov mimovládnych organizácií z oboch komunít, ktorí predstavili viaceré projekty. Mnohé z týchto projektov sú realizované za pomoci Európskej únie a Európskej komisie.

Spestrením dnešného bikomunálneho stretnutia na Cypre bolo premietanie filmu Spomienka, nakrúteného podľa reálnej skutočnosti, keď počas občianskej vojny na seba strieľali cyperský Grék a cyperský Turek. Obaja boli prítomní na premietaní filmu a dnes patria medzi najhorlivejších zástancov zmierenia na ostrove.

Šefčovič uviedol, že počas polročného cyperského predsedníctva v EÚ, keď ostrov navštevuje zvýšený počet vysokých politických predstaviteľov, sa cyperská otázka dostáva do hlbšieho povedomia medzinárodnej verejnosti. Obe komunity na ostrove veria, že táto pozornosť sveta prispeje k tomu, že sa zintenzívni úsilie medzinárodného spoločenstva, aj za pomoci EÚ, aby sa otázka rozdeleného ostrova navždy vyriešila.