Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Štvrtok 21. november 2024Meniny má Elvíra
< sekcia Slovensko

Šefčovič na úvod vypočúvania v EP pripomenul dôležitosť obchodu pre EÚ

Na archívnej snímke Maroš Šefčovič. Foto: TASR

Šefčovič pripomenul, že čoskoro uplynie 15 rokov od nadobudnutia platnosti Lisabonskej zmluvy, ktorá EP stavia na úroveň zákonodarcu.

Brusel 4. novembra (TASR) - Obchod ako výlučná kompetencia EÚ premenil Úniu na hospodársku veľmoc s najväčšou obchodnou sieťou na svete. To treba zachovať a prehĺbiť. V úvodnom príhovore počas vypočúvania v Európskom parlamente (EP) to v pondelok uviedol nominant slovenskej vlády na post eurokomisára Maroš Šefčovič. Informuje o tom spravodajca TASR v Bruseli.

Predsedníčka Európskej komisie (EK) Ursula von der Leyenová doterajšiemu podpredsedovi EK zverila portfólio pre obchodnú politiku a ekonomickú bezpečnosť a na starosti by mal mať aj transparentnosť a medziinštitucionálne vzťahy.

Vypočúvanie riadili predseda Výboru pre ústavné veci (AFCO) Sven Simon a predseda Výboru pre medzinárodný obchod (INTA) Bernd Lange. Simon pripomenul, že Výbor pre právne záležitosti (JURI) nenašiel žiadne nezrovnalosti, čo sa týka možného konfliktu záujmov, a preto je Šefčovič spôsobilý na vypočutie výbormi EP. Šéf AFCO rovnako ocenil dobré odpovede, ktoré Šefčovič už pred dvoma týždňami zaslal v dotazníku pre europoslancov, a aj jeho snahy lepšie spolupracovať s europarlamentom.

Šefčovič pripomenul, že čoskoro uplynie 15 rokov od nadobudnutia platnosti Lisabonskej zmluvy, ktorá EP stavia na úroveň zákonodarcu.

"Moja hlavná priorita, v rámci všetkých povinností, bude podporovať jednotu EÚ vrátane neustáleho posilňovania partnerstva s Európskym parlamentom, čo je nevyhnutné pre efektívne fungovanie Únie," uviedol.

Spomenul, že EÚ predstavuje 16 percent svetového dovozu a vývozu a popri 76 dohodách o voľnom obchode je Únia hlavným obchodným partnerom pre 54 krajín sveta, čo predstavuje 48 percent svetového HDP. Dodal tiež, že export EÚ podporuje vyše 30 miliónov európskych pracovných miest.

Zároveň upozornil, že dnešný medzinárodný obchod je poznačený ostrou konkurenciou v oblasti nových technológií, zbrojením a ekonomickými závislosťami.

"Vzhľadom na tento seizmický posun by boli moje obchodné priority sústredené okolo troch D," vysvetlil v angličtine. Prvou z nich je podpora konkurencieschopnosti EÚ, kde by sa chcel zamerať na otváranie nových trhov a dokončenie kľúčových dohôd o voľnom obchode, na podporu investícií EÚ v tretích krajinách a tiež na podporu toho, aby sa normy EÚ v oblasti prechodu na zelenú a digitálnu ekonomiku stali globálnymi.

Druhou prioritou je obrana podnikov EÚ pred nekalými praktikami, lebo svetový obchod poháňajú nielen trhové sily, ale aj nespravodlivé praktiky a štátne zásahy, čo je možné aj preto, že chýba modernizovaný globálny súbor pravidiel a systém urovnávania sporov.

"Je teda čas zdvojnásobiť naše úsilie na ochranu a zavedenie rovnakých podmienok. Priemysel EÚ musí rýchlo a efektívne reagovať na situácie, keď čelí dumpingovému alebo nespravodlivo dotovanému dovozu, netrhovým nadmerným kapacitám alebo negatívnym presahom zahraničnej priemyselnej politiky," vysvetlil.

Za tretiu prioritu považuje prehĺbenie spojenectiev EÚ, kde ako eurokomisár vníma dvojaké poslanie: pokračovanie v snahách o reformu Svetovej obchodnej organizácie (WTO) a doplnenie prístupu k tradičným dohodám o voľnom obchode kompaktnejším a agilnejšími dohodami, čo podľa neho zahŕňa "čistý obchod" a investície a partnerstvá, ktoré by mali Únii zabezpečiť, aby suroviny, čistá energia a čisté technológie voľne prúdili.

Prihovoril sa tiež za zlepšenie chápania rizík zo strany EÚ, najmä v oblasti kritickej infraštruktúry, inovatívnych technológií, dodávateľských reťazcov a závislostí.