Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Nedela 24. november 2024Meniny má Emília
< sekcia Slovensko

Strana Smer-SD začala volebnú kampaň do Európskeho parlamentu

Na snímke vľavo číslo 1 na kandidátke do volieb Európskeho parlamentu za stranu SMER-SD Maroš Šefčovič a vpravo predseda strany SMER-SD Robert Fico počas tlačovej konferencie strany SMER - sociálna demokracia pri príležitosti oficiálneho začiatku kampane pre voľby do Európskeho parlamentu 30. apríla 2014 v Bratislave. Foto: TASR/Martin Baumann

Smer-SD je proeurópska strana, chceme v Európe úspešné Slovensko, vyhlásil Maroš Šefčovič.

Bratislava 30. apríla (TASR) - S heslom V Európe volíme úspešné Slovensko dnes začala svoju volebnú kampaň do Európskeho parlamentu (EP) strana Smer-SD.

"Chceme požiadať ľudí, aby podporili proeurópske sily, ako je Smer-SD. Aby sme naďalej mohli mať Európu otvorenú a pre ľudí," vyhlásil líder eurokandidátky Smeru-SD Maroš Šefčovič.

Dodal, že pod vplyvom ekonomickej krízy v celej Európe vzrástol vplyv rôznych extrémistických a súčasne euroskeptických síl. Pomerne nízka volebná účasť dáva podľa neho aj malým stranám šancu pokúsiť sa radikálnou rétorikou preniknúť do EP. "Euroskeptické sily už aj na Slovensku presviedčajú ľudí, že sa rôznym šermovaním dá v Európe niečo vybaviť. To nie je pravda," zdôraznil Šefčovič. Jediný spôsob, ako sa dá v EÚ presadiť, je podľa neho seriózny prístup a systematická práca.

Ambície Smeru-SD

"Podľa prieskumov sa javí, že proeurópske strany budú mať v EP solídnu väčšinu. Ale to závisí od mobilizácie voličov," upozornil Šefčovič. Ak by sa predpoklady nepotvrdili a v EP by sa presadili euroskeptické sily, poškodilo by to podľa neho občanov Slovenska pri cestovaní, pri práci v zahraničí, pri získavaní rôznych podpôr a podobne. Ambíciou Smeru-SD je obhájiť v týchto eurovoľbách výsledok z roku 2009.

Na kampani, počas ktorej chcú kandidáti prejsť všetky regióny Slovenska, sa podľa predsedu Smeru-SD Roberta Fica zúčastnia aj stranícke špičky, aby eurokandidátku Smeru-SD podporili. "Nie náhodou štartujeme pred 1. májom. Je to Sviatok práce, aj deň, kedy sme pred 10 rokmi vstúpili do EÚ," pripomenul Robert Fico. Toto desaťročie pokladá za úspešný príbeh. Zo všetkých krajín, ktoré spolu so Slovenskom vstúpili do EÚ, podľa Roberta Fica "Slovensko potenciál vstupu využilo najlepšie". Pripomenul, že výkonnosť slovenskej ekonomiky stúpla z 57 na 75 percent priemeru EÚ a až 80 percent aktuálnych verejných investícií na Slovensku prebieha s podporou európskych peňazí. "Dosiahli sme najvyššiu možnú úroveň integrácie," poznamenal Fico s tým, že väčšiu časť tohto desaťročného obdobia bol vo vláde Smer-SD.





Premiér: Voľby otvoria nové desaťročie nášho členstva v EÚ

Na snímke uprostred v popredí číslo 1 na kandidátke do volieb Európskeho parlamentu za stranu SMER-SD Maroš Šefčovič a vpravo predseda strany SMER-SD Robert Fico počas tlačovej konferencie strany SMER - sociálna demokracia pri príležitosti oficiálneho začiatku kampane pre voľby do Európskeho parlamentu 30. apríla 2014 v Bratislave. V pozadí kandidáti na do volieb Európskeho parlamentu za stranu SMER-SD, zľava Martin Nemky, Ján Hrubý, Katarína Neveďalová, Boris Zala, Vladimír Maňka, Monika Flašíková-Beňová, Gabriela Kečkéšová, Božena Kováčová, Jozef Štrba a Alexander Bačík.
Foto: TASR/Martin Baumann
"Voľby otvoria nové desaťročie nášho členstva v EÚ. Je dôležité, aby nás v európskych inštitúciách zastupovali skúsení a zdatní ľudia," vyhlásil premiér. Podľa jeho slov v Smere-SD dúfajú, že by sa líder eurokandidátky strany Šefčovič mohol stať po voľbách členom Európskej komisie (EK) a opätovne dosiahnuť úroveň podpredsedu.

Na otázku, či vylučuje, že by na post eurokomisára napokon nastúpil on osobne, Fico reagoval, že sa zo Slovenska nikam nechystá a jediným kandidátom Smeru-SD na tento post je Šefčovič.

Za Smer-SD v týchto eurovoľbách kandiduje okrem Šefčoviča Monika Flašíková Beňová, Monika Smolková, Vladimír Maňka, Boris Zala, Katarína Neveďalová, Gabriela Kečkéšová, Jozef Štrba, Peter Bizovský, Alexander Bačík, Ján Hrubý, Martin Nemky a Božena Kováčová.

Slováci si svojich 13 europoslancov zvolia v sobotu 24. mája. Voliť môžu občania, ktorí majú najmenej 18 rokov, hlasovanie je dobrovoľné. V máji pôjde o historicky tretie eurovoľby na území SR. V ostatných, ktoré sa konali v roku 2009, dosiahla volebná účasť na Slovensku 19,64 percenta, čo bolo najmenej v celej EÚ.