Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Pondelok 23. december 2024Meniny má Nadežda
< sekcia Slovensko

Šefčovič: Spoznávame detské choroby európskej občianskej iniciatívy

Na snímke sprava minister zahraničných vecí SR Miroslav Lajčák, premiér Robert Fico a minister financií Peter Kažimír počas stretnutia s viceprezidentom Európskej komisie Marošom Šefčovičom (vľavo) Foto: TASR/Michal Svítok

Komisia musí podľa neho hľadať správnu rovnováhu medzi ochranou osobných dát a jednoduchosťou tohto nástroja.

Brusel 14. augusta (TASR) - Do začiatku letných augustových prázdnin v Európskej komisii (EK) bolo na adresu komisie doručených deväť občianskych iniciatív, uviedol podpredseda EK Maroš Šefčovič. Komisia musí podľa neho hľadať správnu rovnováhu medzi ochranou osobných dát a jednoduchosťou tohto nástroja.

"Záujem o tento nový nástroj participatívnej demokracie je, ale prechádzame cez zložité obdobie detských chorôb, ktoré sú spojené so zavádzaním tejto iniciatívy," priznal Šefčovič, ktorý je v mene EK zodpovedný za priebeh programu poskytujúceho všetkým občanom EÚ možnosť podieľať sa na príprave legislatívy únie.

Komisia je podľa Šefčoviča v úzkom kontakte s organizátormi jednotlivých iniciatív, najmä kvôli využívaniu špeciálneho softvéru, ktorý komisia vyvinula pre potrebu organizátorov.

Slovenský eurokomisár uviedol, že už po odštartovaní prvých občianskych iniciatív sa ukázalo, že nie je jednoduché skombinovať ľahkú a dostupnú využiteľnosť tohto softvéru s poskytovaním adekvátnej ochrany osobných dát. Aj preto EK predložila návrh, že pre prvé iniciatívy poskytne možnosť, aby mohli mať nainštalovaný špecifický softvér, ktorý sa nachádza na serveroch komisie v Luxemburgu.

"Ale je evidentné, že v septembri budeme musieť prísť s návrhom implementačných odporúčaní ohľadom toho, akým spôsobom by mali prebiehať certifikácie na zber podpisov týchto programov v rôznych členských krajinách," povedal Šefčovič.

To je podľa neho potrebné aj preto, lebo prax je v rámci Európy rôzna, keď procedúry na zber podpisov a ochrany osobných dát sa líšia od krajine ku krajine, od ľahkých procedúr k tým náročným.

Podpredseda EK priznal, že do budúcna musí uvažovať v širšom horizonte aj v kontexte občianskych iniciatív. Revízia tohto nariadenia sa predpokladá niekedy v roku 2015 a komisia bude musieť zabezpečiť vyváženosť celého procesu. Čiže na jednej strane zabezpečiť spôsob, aby sa tento nový nástroj priamej občianskej demokracie dal jednoducho využívať a na strane druhej, zabezpečiť adekvátnu ochranu osobných dát osôb, ktoré svojím podpisom občianske iniciatívy podporia.

"Lebo ak máte k dispozícii viac ako jeden milión osobných dát európskych občanov, tak je to veľký informačný kapitál, ktorý treba chrániť pred zneužitím. Na druhej strane ak sú požiadavky na ochranu osobných dát prehnané, veľmi to komplikuje získavanie podpisov občanov pre občianske iniciatívy," opísal Šefčovič prvé skúsenosti EK od začiatku registrácie občianskych iniciatív v máji tohto roku.