Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Piatok 3. január 2025
< sekcia Slovensko

SERIÁL:Československo v '68 nemalo šancu i pre geopolitické súvislosti

Snímka z otvorenia vernisáže Obraz normalizácie - Československá dokumetnárna fotografia po roku 1968, 27. júna 2018 v Bratislave. Foto: TASR - Pavol Zachar

Západoeurópske krajiny a USA sympatizovali podľa historika s jeho vývojom, verbálne ho chválili, no to bolo všetko, pretože rešpektovali povojnové rozdelenie sveta.

Bratislava 3. augusta (TASR)- Liberalizácia a reformovanie spoločenského života počas Pražskej jari v roku 1968 neboli v záujme ostatných členov komunistického bloku. Československo kritizovali a tlačili Moskvu k zásahu. Hoci si Československo získalo sympatie aj kapitalistického Západu, na jeho obhajobu a záchranu nebol ochotný nič spraviť pre geopolitické dôvody. V rozhovore pre TASR to povedal český historik Michal Macháček.

„Bola studená vojna a Sovietsky zväz mal mnohé záujmy i rizikové miesta. Československo začal vnímať ako slabý článok celého bloku. Sovietsky zväz mal na svojej východnej hranici dlhodobo napätý vzťah s Čínou, ktorý sa napokon vyhrotil do krátkeho vojnového incidentu v roku 1969. Sovieti sa preto báli, že pokiaľ by nezasiahli v Československu, tak by ukázali svoju slabosť navonok i dovnútra,“ upozornil Macháček s tým, že aj napriek tomu Československo nebolo ani zďaleka hlavným problémom Moskvy.

„Keď som v Moskve študoval uznesenia predsedníctva Ústredného výboru Komunistickej strany Sovietskeho zväzu, tak som si naplno uvedomil, že Sovietsky zväz robil veľmocenskú, imperiálnu politiku. Z dvadsiatich programových bodov jedného zasadnutia sa Československu venoval jeden jediný. Okrem toho sa zaoberali hospodárskou politikou, sovietsko-čínskymi vzťahmi, Blízkym východom, USA, Vietnamom. Možno sme si v roku 1968 mysleli, že sme pupok sveta, ale ani zďaleka to tak nebolo,“ konštatoval Macháček.

Československo malo v roku 1968 vo svete cveng. Západoeurópske krajiny a USA sympatizovali s jeho vývojom, verbálne ho chválili, no to bolo všetko, pretože rešpektovali povojnové rozdelenie sveta. Pre jednu stredoeurópsku krajinu nechceli riskovať veľký konflikt. „Západ rešpektoval povojnové rozdelenie sveta. Amerického prezidenta Lyndona Johnsona už v predstihu informoval sovietsky veľvyslanec vo Washingtone Anatolij Dobrynin o zásahu v Československu a on to rešpektoval, pretože chápal rozdelenie sveta. Napokon USA boli v dlhotrvajúcom konflikte vo Vietname, z ktorého chceli vycúvať a na to potreboval aj Sovietsky zväz ako prostredníka,“ dodal Macháček.

Vojská Varšavskej zmluvy vstúpili do ČSSR v noci z 20. na 21. augusta 1968. Viac ako pol milióna vojakov s množstvom ťažkej techniky za sebou zanechalo 108 obetí na civilistoch (37 na území Slovenska) a stovky ťažko zranených ľudí. Poslední sovietski vojaci opustili Československo až po páde komunistického režimu, 20. júna 1991.

VEĽKÁ PREDPOVEĎ POČASIA: Uplynulý rok sa zapíše do histórie

Rok 2024 bol výrazne najteplejším rokom od začiatku meteorologických meraní na našom území, objasňuje klimatológ.

- Doterajšieho predsedu Snemovne reprezentantov republikána Mikea Johnsona kongresmani do funkcie v prvom kole hlasovania opätovne nezvolili. Johnsona podporuje novozvolený prezident Donald Trump.

- Sprostredkované rokovania o prímerí medzi Izraelom a palestínskym militantným hnutím Hamas v Pásme Gazy sa v Katare obnovia najneskôr v piatok, uviedlo hnutie vo vyhlásení.

- Viac ako tretina diaľkových vlakov nemeckého štátneho železničného dopravcu Deutsche Bahn v roku 2024 meškala viac ako šesť minút. Vyplýva to z dát za minulý rok.

- Nippon Steel a U.S. Steel vyjadrili sklamanie z rozhodnutia prezidenta Joea Bidena zablokovať kúpu americkej oceliarne japonskou firmou.

- Spolupredsedníčka strany Alternatíva pre Nemecko (AfD) Alice Weidelová oznámila, že 9. januára sa bude naživo zhovárať s americkým miliardárom Elonom Muskom.

- Čilský prezident Gabriel Boric vyrazil na Antarktídu a plánuje dosiahnuť až južný pól. Stane sa tak prvým prezidentom z amerického kontinentu a iba tretím svetovým lídrom, ktorý navštívi najjužnejší bod sveta.

- Taliansky bežec na lyžiach Federico Pellegrino plánuje po ZOH 2026 v Miláne a Cortine d'Ampezzo ukončiť aktívnu kariéru.

- Výroba vozidiel v továrňach automobilovej skupiny Stellantis v Taliansku klesla v minulom roku o 37 %. Ukázali to údaje odborov.

- Združenie Mier Ukrajine zorganizovalo pred Úradom vlády SR v Bratislave protestné zhromaždenie proti krokom predsedu vlády SR Roberta Fica (Smer-SD).

- Americký prezident Joe Biden odcestuje do mesta New Orleans a stretne sa s rodinami obetí smrtiaceho útoku autom, ku ktorému došlo počas novoročných osláv.

- Mesto Vysoké Tatry chystá charitatívnu akciu, z vyzbieraných peňazí chce pomôcť pri obnove dreveného kostolíka Nepoškvrneného počatia Panny Márie v Starom Smokovci.

- Podľa hlavného lekára USA Viveka Murthyho by sa na fľaše s alkoholom predávané v USA malo povinne umiestňovať varovanie o riziku vzniku rakoviny.

- Na celkovo 299 stúpol počet zranených po útoku na vianočných trhoch v nemeckom Magdeburgu spred dvoch týždňov. Doteraz úrady informovali o 235 zranených.

- Bývalý slovenský hokejový obranca Zdeno Chára sa dočká veľkej pocty. Víťaza Stanleyho pohára z roku 2011 a kapitána strieborných medailistov z MS 2012 uvedú do Siene slávy Medzinárodnej hokejovej federácie (IIHF).

- Predsedníčka Európskej komisie (EK) Ursula von der Leyenová má zápal pľúc a preto odložila januárové zasadnutie EK v poľskom prímorskom meste Gdansk na neskôr.

- Nepozvanie predstaviteľov Maďarska na piatkový galavečer vo Varšave pri príležitosti začiatku polročného predsedníctva Poľska v Rade Európskej únie označil maďarský minister zahraničných vecí Péter Szijjártó za "úbohé" a "detinské".

- Schodok štátneho rozpočtu sa v decembri zvýšil na 6,366 miliardy eur z novembrových 5,138 miliardy eur. Príjmy štátneho rozpočtu dosiahli koncom decembra 24,457 miliardy eur a výdavky boli zrealizované v celkovej výške 30,823 miliardy eur.

- Evakuáciu viac ako 300 ľudí si vyžiadal požiar, ktorý vypukol v piatok v osempodlažnej komerčnej budove v juhokórejskom meste Songnam ležiacom južne od metropoly Soul.

- Polícia upozornila na vyššiu aktivitu zlodejov počas dovolenkového a prázdninového obdobia. Apeluje na zabezpečenie domovov, vozidiel či osobných vecí.