Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Piatok 27. december 2024Meniny má Filoména
< sekcia Slovensko

Sestry žiadajú plán stabilizácie zdravotníkov, varujú pred kolapsom

Ilustračná snímka. Foto: TASR

Vyše 3300 lekárov z nemocníc naprieč Slovenskom už podalo výpovede na znak nespokojnosti so situáciou v zdravotníctve.

Bratislava 7. novembra (TASR) - Odborové združenie sestier a pôrodných asistentiek (OZ SaPA) apeluje na riešenia na zabránenie prehlbovania nedostatku zdravotníkov a na zlepšenie ich pracovných podmienok. Žiada vládu o jasný plán. Ak sa nič nezmení, zdravotníctvo podľa združenia čaká personálny kolaps. Ministra zdravotníctva Kamila Šaška (Hlas-SD) kritizuje za to, že odmieta viesť dialóg so zástupcami zdravotníkov. Odmieta možné vyhlásenie núdzového stavu v zdravotníctve aj zásahy do odmeňovania zdravotníkov. Vo štvrtok o tom informovala predsedníčka OZ SaPA Monika Kavecká.

Upozornila na výsledky prieskumu z približne 60 nemocníc na Slovensku, ktorý ukázal, že asi 40 percent sestier je vo veku nad 50 rokov, pričom ďalších 15 percent má nad 59 rokov. Tieto údaje podľa nej dokumentujú vážnu situáciu, že sestry a pôrodné asistentky sú v kriticky poddimenzovaných počtoch.

"Na základe týchto dát apelujeme na kompetentných, aby zabránili prehlbovaniu problémov s nedostatkom zdravotníkov a zamerali sa na zlepšenie pracovných podmienok, ktoré by prilákali mladých ľudí do sektora. Ak sa nič nezmení, zdravotníctvo čaká personálny kolaps. V OZ SaPA nepovažujeme za správne, že v čase narastajúcej krízy minister Kamil Šaško odmieta viesť dialóg s tými, ktorí dennodenne zabezpečujú starostlivosť o pacientov," vyhlásila Kavecká.

Zopakovala, že sestry odmietajú akýkoľvek zásah do zákona o odmeňovaní zdravotníckych pracovníkov. Rovnako kritizuje náznaky vlády o možnom vyhlásení núdzového stavu. "Máme skúsenosť z roku 2011, že núdzový stav nefungoval a nijako riešeniu situácie v zdravotníctve nepomohol," podotkla Kavecká.

Deklarovala, že OZ SaPA je ochotné prispieť k návrhom riešení na stabilizáciu sektora. "Máme presne už zadefinované jednotlivé ukazovatele riešenia, nastavenia, presne, ako by to fungovalo, čo by pomohlo, lebo to máme už aj z minulosti overené," ozrejmila predsedníčka združenia.

OZ SaPA podľa Kaveckej podporuje iniciatívu Lekárskeho odborového združenia, rovnako ako všetkých zdravotníkov, ktorí chcú riešiť problémy v zdravotníctve. V tejto súvislosti zdôraznila, že lekárom nejde len o platy. Sestry podľa jej slov zatiaľ nezvažujú podanie hromadných výpovedí, pokračujú však v zbere výpovedí z nadčasov. Zároveň podotkla, že nie je nikoho cieľom ohroziť pacienta.

Vyše 3300 lekárov z nemocníc naprieč Slovenskom už podalo výpovede na znak nespokojnosti so situáciou v zdravotníctve. Lekári zároveň začínajú zvažovať aj výpovede z nadčasovej práce. Poukázali na to, že napriek ich snahe rokovať ich Ministerstvo zdravotníctva SR ignoruje a situáciu podceňuje. V reakcii na to ich minister zdravotníctva pozval na rokovanie budúci týždeň.