Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Sobota 3. máj 2025Meniny má Galina
< sekcia Slovensko

Sídlom prezidenta SR je Prezidentský - Grasalkovičov - palác

Prezidentský palác v Bratislave Foto: FOTO TASR - Tomáš Halász

Budova patrí k jednej z dominánt Bratislavy už od roku 1770.

Bratislava 26. februára (TASR) - Sídlom prezidenta Slovenskej republiky (SR) je Prezidentský - Grasalkovičov - palác v Bratislave. Stal sa ním v roku 1996.

Grasalkovičov palác patrí k jednej z dominánt Bratislavy už od roku 1770, keď ho dal postaviť prezident Kráľovskej uhorskej komory, šľachtic chorvátskeho pôvodu Anton Grasalkovič ako svoje letné sídlo. V tom čase stál za mestom, v tesnej blízkosti brány na Suchom mýte. Patril k nemu aj jeden z najväčších bratislavských parkov. Gróf Grasalkovič, obľúbenec cisárovnej Márie Terézie, v paláci usporadúval mnohé letné slávnosti a bály, na ktorých sa zúčastňovali členovia cisárskeho dvora. História paláca je spojená aj s mnohými ďalšími osobnosťami, ktoré ho navštevovali. Patril k nim napríklad aj predstaviteľ viedenského klasicizmu, hudobný skladateľ Joseph Haydn, ktorý v jeho priestoroch uvádzal premiéry svojich diel.

Poslednými obyvateľmi Grasalkovičovho paláca počas Rakúska-Uhorska bol arciknieža Fridrich s manželkou Izabellou.

Po vzniku Československa v roku 1918 patril palác Československej vojenskej správe a v rokoch 1939 až 1945 bol sídlom prezidenta vojnovej Slovenskej republiky Jozefa Tisa.

Na úpadku a devastácii tejto kultúrnej pamiatky paláca sa najviac podpísalo obdobie po roku 1950, keď sa stal Palácom pionierov.

Klenotom trojpodlažného Prezidentského paláca je kaplnka svätej Barbory. Prvému podlažiu dominujú reprezentačné priestory, pracovňa prezidenta SR, hudobný salón, banketová a divadelná sála. Na druhom podlaží sú odpočinkové priestory pre hlavu štátu ako aj veľká časť kancelárskych priestorov.

Prvý prezident samostatnej SR Michal Kováč prevzal symbolický kľúč od paláca 30. septembra 1996. Predchádzajúce rekonštrukčné a reštaurátorské práce na novom sídle hlavy štátu trvali vyše troch rokov a vyžiadali si náklady takmer 280 miliónov Sk (9,29 milióna eur).

Michal Kováč bol za prezidenta SR zvolený 15. februára 1993 a do úradu hlavy štátu ho inaugurovali 2. marca toho roku. Najskôr pracoval v kancelárii, ktorá sa nachádzala v koniarni Bratislavského hradu. Odtiaľ sa prezident sťahoval do hlavnej budovy Hradu, neskôr ho prichýlil vtedajší bratislavský primátor Peter Kresánek v bratislavskom Primaciálnom paláci. Medzitým sa rozhodovalo o najvhodnejšom a najreprezentatívnejšom sídle pre hlavu štátu. Grasalkovičov palác sa javil ako najvhodnejší. Sídli v ňom aj už tretí prezident Slovenskej republiky.

Každoročnou tradíciou sa stal Deň otvorených dverí v Prezidentskom paláci a priľahlej záhrade.

Pohľad na Prezidentský palác s Grasalkovičovou záhradou.
Foto: TASR/Pavel Neubauer


Prvé kolo prezidentských volieb sa na Slovensku uskutoční v sobotu 15. marca. Pokiaľ v ňom ani jeden kandidát nezíska nadpolovičnú väčšinu platných hlasov oprávnených voličov, v sobotu 29. marca sa uskutoční druhé kolo. V ňom sa stretnú dvaja najúspešnejší kandidáti z prvého kola.

Oficiálnymi kandidátmi na prezidenta SR sú premiér Robert Fico (Smer-SD), manažér a filantrop Andrej Kiska, expredseda KDH Ján Čarnogurský, šéf klubu KDH Pavol Hrušovský (KDH, Most-Híd, SDKÚ-DS), Jozef Behýl, expolitik Milan Kňažko, nezaradený poslanec NR SR Radoslav Procházka, nominant SMK Gyula Bárdos, Milan Melník, kardiológ Viliam Fischer, Stanislav Martinčko, kandidát KSS Ján Jurišta, primátor Rimavskej Soboty Jozef Šimko a poslankyňa NR SR Helena Mezenská z OĽaNO.

POZOR: Na Slovensku hrozia silné búrky, zasiahli už východ Slovenska

SHMÚ vydal pre búrky aj výstrahy prvého stupňa. Popoludní začnú platiť pre celé územie Slovenska.

- Realizačný tím hokejovej reprezentácie Slovenska vyradil po záverečnom prípravnom zápase pred MS s Francúzskom štvoricu hráčov - útočníkov Mareka Hecla, Andreja Kudrnu, Jakuba Minárika a Andreja Kukuču.

- Bývalý vodca gabonskej chunty Brice Oligui Nguema zložil pred zaplneným štadiónom a viac ako desiatkou afrických lídrov prezidentský sľub.

- Vodiča luxusného SUV, ktorý v piatok narazil do skupiny ľudí na električkovej zastávke v juhozápadnom nemeckom meste Stuttgart, prepustili z väzby. Uviedla to v sobotu miestna polícia a prokuratúra.

- Exhibičným zápasom bývalých hráčov Tatrana Prešov proti internacionálom Slovenska a Klubu ligových kanonierov vyvrcholil slávnostný program pri príležitosti otvorenia Futbal Tatran Arény v Prešove.

- Meteorológovia zaznamenali na Slovensku prvý tropický deň v roku 2025. Teplota tak dosiahla úroveň 30 stupňov Celzia alebo viac. Najvyššia bola v Šaštíne a v Štrkovci, kde bolo 30,5 stupňa Celzia.

- Nórsky atlét Karsten Warholm triumfoval na mítingu Diamantovej ligy v čínskom Šao-singu v behu na 400 m prek. vo svetovom výkone roka 47,28 s. Najlepší výkon v sezóne predviedol aj na 110 m prek. Američan Cordell Tinch.

- Rusko obvinilo Volodymyra Zelenského z ohrozenia bezpečnosti osláv druhej svetovej vojny 9. mája. Ukrajinský prezident povedal, že Kyjev "neprevezme zodpovednosť" za zaistenie bezpečnosti v Rusku v tento deň.

- Daň z finančných transakcií (DFT), ktorá platí od 1. apríla, môže byť po istom čase kompletne prehodnotená. Pripustil to v relácii Sobotné dialógy v Rádiu Slovensko poslanec Národnej rady (NR) SR a predseda poslaneckého klubu Ján Richter (Smer-SD)

- Ukrajinskí vojaci sa na budúci týždeň pridajú k britským vojakom na historickej prehliadke v Londýne pri príležitosti 80. výročia ukončenia druhej svetovej vojny v Európe, oznámila v sobotu vláda Spojeného kráľovstva.

- Pakistan v sobotu uskutočnil skúšobné odpálenie raketového zbraňového systému zem-zem, uviedla tamojšia armáda.

- V sobotu sa v obci Košariská v okrese Myjava a na Mohyle Milana Rastislava Štefánika na Bradle uskutoční regionálna spomienková slávnosť pri príležitosti 106. výročia jeho tragickej smrti.

- Pri nočnom izraelskom útoku na utečenecký tábor v Chán Júnise zahynulo najmenej 11 ľudí vrátane troch bábätiek, informovala v sobotu tamojšia civilná obrana.

- Vstup Ukrajiny do EÚ bude mať významný vplyv na slovenský agropotravinársky sektor, a to v niektorých oblastiach aj negatívny.

- Slovenská futbalová reprezentácia odohrá počas jesene v rámci kvalifikačnej A-skupiny o postup na MS 2026 tri domáce stretnutia v Bratislave, Trnave a Košiciach.

- Po úspechu protiimigračnej strany Nigela Faragea v anglických komunálnych voľbách čelia vyššiemu tlaku spolustraníkov britský labouristický premiér Keir Starmer a líderka opozičných konzervatívcov Kemi Badenochová.

- Potraviny obsahujúce hmyz by mali byť podľa koaličnej Slovenskej národnej strany (SNS) jasne označené.

- V priebehu prvých dvoch májových týždňov sa očakáva dopad na zemský povrch vesmírnej sondy Kosmos 482 zo sovietskych čas.

- Klimatická zmena a s ňou spojené nepriaznivé počasie majú negatívny vplyv na úrodu kávy.