Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Piatok 10. január 2025Meniny má Dáša
< sekcia Slovensko

Šifra 1488 smeruje podľa znalca k neonacistickej ideológii

Na snímke predseda opozičnej ĽSNS Marian Kotleba prichádza na pojednávanie v kauze kontroverzných šekov na Špecializovanom trestnom súde v Pezinku 28. mája 2020. Foto: TASR - Jaroslav Novák

Program strany ĽSNS sa podľa Medveckého podobá na programy neonacistických strán v Európe.

Pezinok 29. mája (TASR) – Šifra 1488 smeruje k neonacistickej ideológii, ide o jednu z najvyužívanejších šifier v prostredí extrémnej pravice. Vo svojom posudku to uviedol znalec z oblasti politického extrémizmu Matej Medvecký. Jeho názor sa tak približuje znalcovi Janovi Uhlířovi, ktorý považuje číslo 1488 za neonacistickú šifru. Pojednávanie v kauze kontroverzných šekov predsedu opozičnej ĽSNS Mariana Kotlebu odročili na 8. júna.

Program strany ĽSNS sa podľa Medveckého podobá na programy neonacistických strán v Európe. Menovite spomenul maďarský Jobbik, taliansku Forza Nuovu alebo grécky Zlatý úsvit. Z videa, ktoré sa v piatok na súde prehrávalo, si znalec všimol používanie konšpiračnej teórie o chazaroch a sionistoch. Túto konšpiračnú teóriu považuje Medvecký za teóriu antisemitského charakteru.

Kotleba v reakcii na jeho posudok uviedol, že znalec nerozpracoval bližšie samotný akt odovzdávania šeku na 1488 eur. "Znalec súhlasil s tým a vyslovil myšlienku, že medzi legitímnym nacionalizmom ako úprimným presvedčením jednotlivca a totalitnými ideológiami, do akých sa môže dostať, je veľmi tenká hranica, ktorú majú ľudia vo svojich hlavách a musia si ju strážiť," reagoval Kotleba.

"Znalec potvrdil, že symbolika 1488 je notoricky známa. Z množstva dôkazov, ktoré prokuratúra navrhla, chceme dokázať, že toto odovzdávanie sumy nie je náhodné a že išlo o neonacistickú symboliku," uviedol prokurátor Úradu špeciálnej prokuratúry Tomáš Honz.

Pripomenul konštatovanie znalca o tom, že novodobí extrémisti sa vracajú k historickým obdobiam a na Slovensku špecificky k vojnovému Slovenskému štátu. V tomto kontexte poznamenal, že na podujatí bola zavesená fotka prezidenta Slovenského štátu Jozefa Tisa. "Ide o tradičné prepojenie historického fašizmu s novodobým fašizmom a extrémizmom," uzavrel.

Predseda ĽSNS sa mal podľa prokurátora trestného činu dopustiť, keď odovzdal v roku 2017 trom rodinám finančný dar prostredníctvom symbolických šekov vystavených na sumu 1488 eur.