Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Piatok 10. január 2025Meniny má Dáša
< sekcia Slovensko

Šimečka: Na CoFoE sa zúčastnilo 130.000 ľudí s rôznymi názormi

Michal Šimečka, archívna snímka. Foto: TASR Martin Baumann

Konferencia je odpoveďou populistom, ktorí sa snažia súdržnosť Európskej únie naštrbiť obohratými pesničkami o úradníkoch odtrhnutých od reality a diktáte Bruselu, povedal pre TASR Šimečka

Bratislava/Brusel 23. decembra (TASR) - Rozchádzajúce sa názory na význam Konferencie o budúcnosti Európy (CoFoE) prezentovali v rozhovoroch pre TASR v priebehu predchádzajúceho týždňa slovenskí europoslanci. Michal Šimečka (Progresívne Slovensko/Obnovme Európu) zdôraznil, že sa na rôznych podujatiach CoFoE doteraz zúčastnilo 130.000 ľudí s rozličnými názormi. Naopak, nezaradený poslanec Milan Uhrík (Republika) tvrdí, že zastúpenie na podujatiach konferencie majú iba liberáli. Prinášame súhrn udalostí týkajúcich sa CoFoE počas uplynulého týždňa.

Konferencia je odpoveďou populistom, ktorí sa snažia súdržnosť Európskej únie naštrbiť obohratými pesničkami o úradníkoch odtrhnutých od reality a diktáte Bruselu, povedal pre TASR Šimečka. Ako poznamenáva, do rôznych akcií a stretnutí organizovaných pod záštitou CoFoE sa "zapojilo takmer 130.000 Európanov s rozmanitými názormi", čo samo o sebe vyvracia tvrdenia o diktáte Bruselu.

CoFoE je pripravená len pre zástupcov občianskych a mimovládnych organizácií, ktorí budú predstierať, že sú hovorcami všetkých Európanov, pričom budú žiadať viac multikulturalizmu, dúhových pochodov, takzvanej zelenej agendy a LGBT ideológie, uviedol pre TASR slovenský europoslanec Milan Uhrík.

Milan Uhrík, foto z archívu.
Foto: TASR - Martin Baumann


"Výber avizovaných rečníkov a organizácií už bol kritizovaný zástupcami konzervatívneho spektra ako neobjektívny a jednofarebný. Žiadnych skutočných konzervatívcov a vlastencov na tejto konferencii neočakávam a ak áno, tak len akýsi komparz," tvrdí nezaradený europoslanec a predseda slovenského mimoparlamentného Hnutia Republika.

Konferencia o budúcnosti Európy (CoFoE) určite nie je tým miestom, kde sa rozhodne, ako bude Európska únia vyzerať o päť alebo desať rokov - skutočne rozhodujúce sú parlamentné voľby v členských štátoch a v menšej miere aj eurovoľby, uviedol pre TASR slovenský europoslanec Robert Hajšel. CoFoE by preto podľa europoslanca mala zapojiť do diskusií občanov "nielen vo veľkých mestách, ale aj na vidieku, nielen medzi akademikmi, novinármi a mladými aktivistami, ale aj medzi zamestnancami, dôchodcami a podnikateľmi".

Europoslanec Miroslav Radačovský (Slovenský patriot) z tábora nezaradených (NI) pre TASR povedal, že takáto forma prejavenia názorov občanov ako v CoFoE "by sa mala uplatňovať v mnohých oblastiach spoločensko-ekonomického života spoločnosti. Priestor na zlepšenie CoFoE je podľa Radačovského najmä v oblasti ekológie a zdôrazňovaní jej životného významu pre Európu a svet. "Ďalší priestor zlepšenia, vzhľadom na globálne obchodné vzťahy, vidím v ochrane práv spotrebiteľa a podpore združení na ochranu práv spotrebiteľa v jednotlivých národných štátoch," dodal.

Miroslav Radačovský, archívna snímka.
Foto: TASR Radovan Stoklasa


Konferencia o budúcnosti Európy je demokratický nástroj, ktorý potvrdzuje, že Európska únia zostáva verná svojim princípom a svojej snahe byť transparentnou a schopnou počúvať hlas svojich občanov. Počas diskusie v TASR TV sa na tom zhodli slovenskí europoslanci Vladimír Bilčík (Spolu), Michal Šimečka a Michal Wiezik (PS).

Členovia európskeho zákonodarného zboru zároveň spresnili, čo by podľa nich malo byť prioritou EÚ v budúcnosti a na čo by sa mala Únia podľa nich v budúcich rokoch zamerať. Kritizovať Európsku úniu má zmysel, pokiaľ je kritika konštruktívna a posúva veci dopredu - zhodli sa tiež europoslanci, ktorí na diskusii v TASR TV tiež odpovedali na otázky položené študentmi politológie z Univerzity Konštantína Filozofa (UKF) v Nitre. "Euroskepticizmus nevychádza z objektívnych vedomostí alebo objektívnych faktov," tvrdil Wiezik.