Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Štvrtok 28. november 2024
< sekcia Slovensko

Zs. Simon začal zbierať podpisy za návrat k historickému modelu 18 žúp

Zbieranie podpisov za vyhlásenie referenda o územnosprávnom členení Slovenska ohlásil oddnes 21. januára 2014 v Rimavskej Sobote poslanec Národnej rady SR za stranu Most-Híd Zsolt Simon. Ako povedal pre TASR, súčasný model s ôsmymi samosprávnymi krajmi sa neosvedčil a zámer Róberta Fica vytvoriť 3 + 1 kraj je krokom nesprávnym smerom. Foto: TASR/Ján Siman

Simon pre TASR uviedol, že súčasný model s ôsmimi samosprávnymi krajmi sa neosvedčil a zámer premiéra Roberta Fica (Smer-SD) vytvoriť 3 + 1 kraj je krok nesprávnym smerom.

Rimavská Sobota 21. januára (TASR) - Súčasných osem krajov by sa malo zmeniť na 18 samosprávnych celkov. Takto si to predstavuje poslanec Národnej rady SR a podpredseda Mostu-Híd Zsolt Simon. Zmenu územnosprávneho členenia Slovenska chce riešiť prostredníctvom referenda. Petíciu za jeho vypísanie odštartoval dnes v Rimavskej Sobote, kde sa v tejto veci zišiel so zástupcami samosprávy spadajúcej do územia historickej Gemerskej župy. Väčšina z približne 60 prítomných starostov avizovala, že sa do zbierania podpisov zapojí.

Simon pre TASR uviedol, že súčasný model s ôsmimi samosprávnymi krajmi sa neosvedčil a zámer premiéra Roberta Fica (Smer-SD) vytvoriť 3 + 1 kraj je krok nesprávnym smerom. "My navrhujeme model 18 žúp tak, aby sa zefektívnilo riadenie jednotlivých regiónov," povedal Simon. Pri súčasnom delení podľa neho sídla samosprávnych krajov bohatnú, ale zvyšok regiónu zaostáva. Dôkazom je podľa Simona aj juh banskobystrického kraja, najmä okresy Lučenec, Rimavská Sobota a Revúca. "Pri modeli 3 + 1 by to bolo ešte horšie. Tí istí ľudia by totiž riešili napríklad regionálny problém Gemera a zároveň aj Kysúc, čo sú však neporovnateľné regionálne rozdiely" vysvetlil poslanec.

Simon predpokladá, že rozdelenie Slovenska podľa jeho návrhu by prinieslo úsporu verejných prostriedkov. "V prvom rade by sa spojili voľby vyššej samosprávy s voľbami starostov. Primátori a starostovia by sa automaticky stali poslancami župy, ich hlas by zodpovedal počtu ľudí, ktorých zastupujú a zostal by im len plat v obci. Zároveň navrhujeme, aby sa zrušili súčasné okresy a cez prenesené kompetencie by úlohy súčasných obvodných úradov vykonávala župa," priblížil iniciátor petičnej akcie Simon.

Primátor Tisovca Peter Mináč zo strany Smer-SD reformu územnej správy pripúšťa, ale nie je prívržencom tohto návrhu. "Podľa mňa iniciátori tejto myšlienky už premeškali historickú šancu na takúto zmenu. Určite súčasný model nefunguje tak, ako sme si predstavovali, ale ja si myslím, že riešenie by mali nájsť poslanci v parlamente, mali by sa na ňom zhodnúť a odhlasovať ho ústavnou väčšinou," doplnil Mináč.