Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Nedela 24. november 2024Meniny má Emília
< sekcia Slovensko

SIS: Situácia z hľadiska teroristických hrozieb je v SR stabilná

Slovenská informačná služba (SIS). Foto: TASR

Úroveň teroristických hrozieb v niektorých štátoch západnej Európy podľa SIS zostávala vysoká napriek pokračujúcemu trendu znižovania počtu rozsiahlejších úspešne dokonaných útokov.

Bratislava 19. októbra (TASR) - Bezpečnostná situácia na Slovensku z hľadiska teroristických hrozieb je stabilná. Konštatuje to Slovenská informačná služba (SIS) v správe o svojej činnosti za rok 2019 v kapitole Bezpečnostná oblasť - boj proti terorizmu. V uplynulom roku nezaznamenala také rizikové aktivity, ktoré by indikovali konkrétnu a bezprostrednú teroristickú hrozbu na Slovensku. V roku 2019 analyzovala SIS aj vývoj udalostí vo svete, úroveň hrozby teroristických útokov v Európe i odozvu na rôzne udalostí v slovenskej moslimskej komunite. Tá si podľa jej slov zachováva umiernený charakter, prevažne zdržanlivo reagovala aj na útoky na moslimov v mešitách na Novom Zélande z marca 2019.

Úroveň teroristických hrozieb v niektorých štátoch západnej Európy podľa SIS zostávala vysoká napriek pokračujúcemu trendu znižovania počtu rozsiahlejších úspešne dokonaných útokov. "Najväčšie bezpečnostné riziko pre európske štáty predstavovali naďalej samoradikalizovaní individuálni aktéri, džihádistickou propagandou inšpirovaní islamisti/militanti, osobitne prívrženci organizácie Daesh (tzv. Islamský štát) ochotní realizovať odvetné akcie voči západným, kresťanským a turistickým cieľom ako odvetu za stratu územia (tzv. kalifátu) v Sýrii a Iraku," píše SIS v správe. Dodala, že útok na Novom Zélande zvýšil pravdepodobnosť útokov v EÚ.

SIS podľa vlastných slov v uplynulom roku upozornila kompetentné orgány na opätovne narastajúci potenciál teroristickej hrozby zo strany organizácie jadra al-Káidy a na vplyv džihádistickej mediálnej propagandy vo virtuálnom priestore. Zaoberala sa možnými vplyvmi likvidácie lídra Daesh, Abu Bakr al-Bagdádího, armádou USA v Sýrii na jeseň 2019 či vývojom islamistického terorizmu na západnom Balkáne. Zamerala sa na potenciálne riziká vyplývajúce pre Slovensko z aktivít zástancov radikálneho výkladu islamu pochádzajúcich z tejto oblasti.

V moslimskej komunite na Slovensku sa podľa slov SIS vyskytli len ojedinelé a izolované prípady radikálnejších verbálnych či internetových prejavov, najmä zo strany niektorých predstaviteľov jej menšinovej ortodoxnej časti. Služba konštatovala, že teroristický útok na Novom Zélande a následná masívna mediálna odozva duchovných autorít moslimského sveta zarezonovala aj v slovenskej moslimskej komunite. Väčšina podľa správy reagovala zdržanlivo, bez výraznejších negatívnych a protispoločenských prejavov.

V uplynulom roku sa SIS podieľala aj na zabezpečení bezpečnosti majstrovstiev sveta v ľadovom hokeji na Slovensku. Preto poskytla viacero analytických a spravodajských produktov príjemcom zo zákona a zabezpečovala spravodajskú ochranu vybraných objektov. Komunikovala aj so zahraničnými partnerskými spravodajskými službami. Viaceré spravodajské a bezpečnostné opatrenia vykonala aj v súvislosti s predsedníctvom Slovenska v Organizácii pre bezpečnosť a spoluprácu v Európe (OBSE) a s tým súvisiacimi podujatiami na Slovensku.