Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Streda 27. november 2024Meniny má Milan
< sekcia Slovensko

Prehľad výsledkov doterajších volieb do Európskeho parlamentu

Ilustračná snímka Foto: TASR/Štefan Puškáš

Európsky parlament je nadnárodnou parlamentnou inštitúciou EÚ a spolu s Radou EÚ a Európskou komisiou tvorí tzv. inštitucionálny trojuholník únie. Volia ho priamo občania.

Bratislava 30. júna (TASR) - Európsky parlament (EP) je nadnárodnou parlamentnou inštitúciou EÚ a spolu s Radou EÚ a Európskou komisiou (EK) tvorí tzv. inštitucionálny trojuholník únie. Je jedinou inštitúciou EÚ volenou priamo občanmi, na rozdiel od národných parlamentov však nemá výhradnú zákonodarnú moc. Vo väčšine oblastí prijíma legislatívu spolu s Radou EÚ, s ktorou schvaľuje aj úniový rozpočet a kontroluje Európsku komisiu.

Národné parlamenty pôvodne do europarlamentu nominovali poslancov z vlastných radov. V roku 1979 sa uskutočnili prvé priame voľby a odvtedy si svojich europoslancov každých päť rokov volia občania členských štátov v európskych voľbách.




Rok 2004 - prvé voľby do EP




Dňa 13. júna 2004 sa uskutočnili na Slovensku voľby do Európskeho parlamentu (EP). Boli to na našom území historicky prvé voľby poslancov do EP.


SDKÚ získala vo voľbách 17,09 percenta hlasov, ĽS-HZDS 17,04 percenta, Smer 16,89 percenta, KDH 16,19 percenta a SMK 13,24 percenta. SDKÚ obsadí v Európskom parlamente 3 kreslá, ĽS-HZDS 3 kreslá, Smer 3 kreslá, KDH 3 kreslá a SMK 2 kreslá. SDKÚ získala 119.954 hlasov, ĽS-HZDS 119.582 hlasov, strana Smer 118.535 hlasov, KDH 113.655 hlasov, SMK 92.927 hlasov, ANO 32.653 hlasov (4,65 percenta), KSS 31.908 hlasov (4,54 percenta), Slobodné fórum 22.804 hlasov (3,25 percenta), koalícia SNS-PSNS 14.150 (2,01 percenta), koalícia HZD-ĽÚ 11.914 (1,69 percenta), Občianska konzervatívna strana 7060 (1 percento), Aktívne ženy 4940 (0,70 percenta), Rómske kresťanskodemokratické hnutie 4856 (0,69 percenta), Živnostenská strana 2464 hlasov (0,35 percenta), Maďarská federalistická strana 1598 hlasov (0,22 percenta), Demokratická únia Slovenska 1354 hlasov (0,19 percenta) a Slovenská ľudová strana 1241 (0,18 percenta).

V 50 volebných obvodoch bolo zapísaných do voličských zoznamov 4 210.463 občanov. K volebným urnám prišlo a hlasovacie obálky prevzalo 714.508 z nich, čo predstavovalo 16,96-percentnú účasť. Občania odovzdali 701.595 platných hlasov.

Slovenskú republiku v EP zastupovalo 14 poslancov: Milan Gaľa, Zita Pleštinská, Peter Šťastný (SDKÚ), Peter Baco, Irena Belohorská, Sergej Kozlík (ĽS-HZDS), Monika Beňová, Miloš Koterec, Vladimír Maňka (Smer-SD), Ján Hudacký, Miroslav Mikolášik, Anna Záborská (KDH), Edit Bauer, Árpád Duka-Zólyomi (SMK).

Slovenských poslancov zaradili do výborov EP nasledovne: Monika Beňová (SMER/PES) Výbor pre zahraničné veci, Peter Šťastný (SDKÚ/EPP-ED) Výbor pre medzinárodný obchod, Vladimír Maňka (SMER/PES) a Sergej Kozlík (ĽS-HZDS/NI) Výbor pre rozpočet, Irena Belohorská (ĽS-HZDS/NI) Výbor pre životné prostredie, verejné zdravie a bezpečnosť potravín aj podvýbor pre ľudské práva, Ján Hudacký (KDH/EPP-ED) Výbor pre priemysel, výskum a energetiku. Zita Pleštinská (SDKÚ/EPP-ED) Výbor pre vnútorný trh a ochranu spotrebiteľa, Miroslav Mikolášik (KDH/EPP-ED) a Miloš Koterec (SMER/PES) Výbor pre regionálny rozvoj, Peter Baco (ĽS-HZDS/NI) Výbor pre poľnohospodárstvo, Árpád Duka-Zólyomi (SMK/EPP-ED) a Milan Gaľa (SDKÚ/EPP-ED) Výbor pre kultúru a vzdelávanie, Edit Bauer (SMK/EPP-ED) Výbor pre občianske slobody, spravodlivosť a vnútorné veci a Anna Záborská (KDH/EPP-ED) Výbor pre práva žien a rovnosť pohlaví – stala sa predsedníčkou výboru.



Ilustračná snímka
Foto: TASR/Vladimír Benko





Rok 2009 - druhé voľby do EP



Dňa 6. júna 2009 sa uskutočnili na Slovensku druhé voľby do Európskeho parlamentu (EP).

Víťazom eurovolieb sa na Slovensku stala so ziskom 32,01 percenta hlasov strana Smer-SD, ktorá má v EP päť poslancov z celkovo 13 slovenských. Na druhom mieste skončila SDKÚ-DS (16,98 percenta, dva mandáty), nasledovala SMK (11,33 percenta, dva mandáty) a KDH (10,87 percenta, dva mandáty). Po jednom kresle obsadili ĽS-HZDS (8,97 percenta) a SNS (5,55 percenta).

Volebná účasť sa vyšplhala na 19,64 percenta (platný hlas odovzdalo 826.782 občanov), čo bolo najmenej v celej EÚ.

Farby Slovenska v EP ešte stále obhajuje 13 poslancov: Monika Flašíková-Beňova, Monika Smolková, Katarína Neveďalová, Boris Zala a Vladimír Maňka (všetci Smer-SD), Eduard Kukan a Peter Šťastný (obidvaja SDKÚ-DS), Anna Záborská a Miroslav Mikolášik (obaja KDH), Edit Bauer a Alajos Mészáros (obaja SMK), Jaroslav Paška (SNS) a Sergej Kozlík (ĽS-HZDS).

Preferenčné hlasy voličov rozhodli o tom, že volebný líder Smeru-SD Zala sa posunul na druhú priečku, pričom jeho miesto zaujala trojka na kandidátke Flašíková Beňová. K významnej zmene došlo aj v radoch KDH. Jednotka eurokandidátky, poslanec NR SR Martin Fronc, klesol na nezvoliteľné miesto a pred neho sa dostali Záborská a Mikolášik. Neúspešným lídrom bol aj štátny tajomník ministerstva dopravy Dušan Švantner (SNS), pred ktorého sa "prekrúžkoval" Paška. Pred piatimi rokmi sa na základe preferenčných hlasov dostal do EP z pôvodne nezvoliteľného miesta iba Árpád Duka-Zólyomi (SMK).

Slovenskí poslanci boli zaradení do výborov EP nasledovne: Boris Zala (SMER-SD) a Eduard Kukan (SDKÚ-DS) Výbor pre zahraničné veci, E. Kukan aj podvýbor pre ľudské práva, Sergej Kozlík (ĽS-HZDS) a Vladimír Maňka (SMER-SD) Výbor pre rozpočet, Jaroslav Paška (SNS) Výbor pre priemysel, výskum a energetiku, Monika Smolková (SMER-SD) a Miroslav Mikolášik (KDH) Výbor pre regionálny rozvoj. Katarína Neveďalová (SMER-SD) Výbor pre kultúru, Alajos Meszáros (SMK) Výbor pre právne veci, Peter Šťastný (SDKÚ-DS) Výbor pre medzinárodný obchod a podvýbor pre bezpečnosť a ochranu, Monika Flašíková Beňová (SMER-SD) Výbor pre občianske slobody, spravodlivosť a vnútorné veci, zároveň jedna z podpredsedníčok socialistickej frakcie. Pribudli jej aj aktivity súvisiace s rozvojom integrovaného záchranného systému a funkčnosti tiesňovej linky 112, stala sa jej európskou ambasádorkou. Edit Bauer(SMK) Výbor pre práva žien a rodovú rovnosť, Výbor pre zamestnanosť a sociálne veci, Anna Záborská (KDH) Výbor pre rozvoj a Výbor pre práva žien a rodovú rovnosť.


Na archívnej snímke vpravo predseda Európskej komisie Jean-Claude Juncker a vľavo predseda Európskeho parlamentu Martin Schulz počas tlačovej konferencie pred summitom EÚ v Bruseli 18. februára 2016.
Foto: TASR/AP




Rok 2014 - tretie voľby do EP




Dňa 24. mája 2014 vo voľbách do Európskeho parlamentu (EP) na Slovensku získal Smer-SD 24,09 percenta, čo znamená štyri mandáty. KDH malo 13,21 percenta, obsadilo dva mandáty. Nasledovali SDKÚ-DS (7,75 percenta), tiež tak získala dva mandáty. OĽaNO so 7,46 percentami hlasov získalo jeden mandát. Strany NOVA (6,83 percenta), SaS (6,66 percenta), SMK (6,53 percenta) a Most-Híd (5,83 percenta) získali vďaka volebnému výsledku po jednom mandáte.

V eurovoľbách volilo na Slovensku opäť rekordne málo ľudí. Účasť bola 13,05 percenta.

Na pozície trinástich slovenských europoslancov boli zvolení: Maroš Šefčovič, Monika Flašíková Beňová, Boris Zala, Vladimír Maňka (všetci Smer-SD), Anna Záborská, Miroslav Mikolášik (obaja KDH), Ivan Štefanec, Eduard Kukan (obaja SDKÚ-DS), Branislav Škripek (OĽaNO), József Nagy (Most-Híd), Richard Sulík (SaS), Pál Csáky (SMK) a Jana Žitňanská (NOVA, KDS, OKS). Maroš Šefčovič na post člena EP nenastúpil a vykonáva funkciu podpredsedu Európskej komisie. Na jeho mieste nastúpila do europarlamentu Monika Smolková.