Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Sobota 23. november 2024Meniny má Klement
< sekcia Slovensko

Slováci vo Veľkej Británii sa cítia byť ohrození výsledkami referenda

Odporcovia brexitu sledujú výsledky sčítavania hlasov v historickom referende o členstve Spojeného kráľovstva v EÚ v Royal Festival Hall v Londýne. Foto: TASR/AP

Chceme veriť, že k žiadnym radikálnym krokom nedôjde, tvrdia.

Bratislava 24. júna (TASR) - Svetové združenie Slovákov v zahraničí (SZSZ) upozorňuje, že desiatky tisíc Slovákov, pracujúcich v Spojenom kráľovstve Veľkej Británie a Severného Írska, sa cítia byť ohrozené novou situáciou, ktorá súvisí s referendom o brexite. Uviedol to predseda SZSZ Vladimír Skalský vo svojom vyhlásení.

"Vyzývame slovenské a európske orgány, aby využili nasledujúce dvojročné obdobie prípravy na brexit na obhajobu záujmov týchto ľudí, rovnako ako pracovníkov z iných krajín EÚ. Súčasne vyzývame britské orgány, aby k tejto otázke pristupovali maximálne citlivo a s vedomím toho, že títo prevažne mladí ľudia využili v dobrej viere právo voľného pohybu pracovnej sily a boli a sú prospešní pre ekonomiku Veľkej Británie," povedal Skalský.

SZSZ sa domnieva, že návrat veľkej časti týchto ľudí by predstavoval záťaž pre Slovensko, kde by mohol byť problém vytvoriť vhodné a dostatočne honorované pracovné miesta.

"Chceme veriť, že k žiadnym radikálnym krokom nedôjde a že nie je dôvod na paniku. K opatrnosti nás vedie, že veľká časť kampane za brexit bola vedená s xenofóbnou argumentáciou voči pracovníkom zo strednej a východnej Európy, osobitne voči Poliakom. Nad tým chceme vyjadriť ľútosť," dodal predseda SZSZ.

Podľa neho s ohľadom na koloniálnu minulosť Veľkej Británie sú tam tradične tolerantní voči imigrantom z bývalého britského impéria, obavy z cudzincov preto celkom iracionálne smerujú voči pracovitým a prispôsobivým stredo- a východoeurópanom.

Britskí voliči vo štvrtkovom (23.6.) referende rozhodli o vystúpení svojej krajiny z Európskej únie. Po sčítaní všetkých hlasov to dnes oficiálne potvrdila Volebná komisia Spojeného kráľovstva.

Za brexit hlasovalo 51,9 percenta zúčastnených voličov, kým za zotrvanie Spojeného kráľovstva v EÚ sa ich vyslovilo 48,1 percenta. Účasť dosiahla 72,2 percenta.