Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Sobota 2. november 2024
< sekcia Slovensko

Slovenská klimatická iniciatíva je zo záverov COP26 sklamaná

Slovenská prezidentka Zuzana Čaputová prichádza na klimatický summit COP26 v škótskom Glasgowe v pondelok 1. novembra 2021, archívna snímka. Foto: TASR/AP

"Klimatická zmena zasiahne každú oblasť nášho života, preto sa viac ako na deklarácie musíme sústrediť na systémové zmeny a konkrétne kroky, poznamenala Chajdiaková.

Bratislava 15. novembra (TASR) - Slovenská klimatická iniciatíva (SKI) je zo záverov klimatickej konferencie v Glasgowe (COP26) sklamaná. Glasgow bol "slabým odvarom" varovaní vedcov o klimatickej zmene. Jediným zásadnejším výstupom je dohoda o zastavení odlesňovania do roku 2030. To je vzhľadom na rozsah, závažnosť a urgentnosť klimatickej krízy extrémne málo. Pre TASR to uviedla koordinátorka SKI Kateřina Chajdiaková.

Environmentalisti negatívne hodnotia to, že sa na globálnej úrovni nepodarilo dosiahnuť zásadný zlom. Závery, žiaľ, podľa SKI odzrkadľujú neschopnosť medzinárodného spoločenstva reflektovať vedecké odporúčania a pretaviť ich do potrebných politických rozhodnutí. "Táto neschopnosť – nech už je zapríčinená čímkoľvek – bude mať fatálne dosahy na globálnu populáciu, naše zdravie, bezpečnosť, poľnohospodárstvo i celkovú ekonomiku," skonštatovala Chajdiaková.

To, že malo Slovensko na konferencii zastúpenie na najvyššej úrovni, hodnotí SKI pozitívne. "Rezonovalo vystúpenie prezidentky SR Zuzany Čaputovej medzi top lídrami na úvod konferencie, ako aj aktivity našej vlády (napríklad náš záväzok ukončenia energetického využívania uhlia či dosiahnutia uhlíkovej neutrality) či účasť ministra životného prostredia Jána Budaja (OĽANO)," tvrdí Chajdiaková. Bolo vidieť, že Slovensko patrí v rámci Vyšehradskej štvorky medzi priekopníkov klimatickej agendy, dodala.

Do budúcnosti je potrebné politické líderstvo a komplexný systémový prístup, odklon od uhlia musí byť len začiatok, poukazuje iniciatíva. "Klimatická zmena zasiahne každú oblasť nášho života, preto sa viac ako na deklarácie musíme sústrediť na systémové zmeny a konkrétne kroky," poznamenala Chajdiaková s tým, že na prvom mieste nesmie byť záujem jednotlivcov či priemyslu, ale zachovanie druhu.

COP26 sa v sobotu (13. 11.) skončil prijatím Glasgowského klimatického paktu, ktorého cieľom je obmedziť nebezpečné zvyšovanie teploty na planéte. Dohoda, ktorú prijali zástupcovia 196 krajín sveta zúčastnených na konferencii, bola dosiahnutá napriek poslednej intervencii Číny a Indie a pod ich tlakom sa do glasgowského paktu nedostal záväzok o úplnom zavrhnutí uhlia, ale len o odklone od neho.