Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Sobota 2. november 2024
< sekcia Slovensko

Slovenská pomoc ukrajinským sirotám zahŕňa i detský domov

Ilustračná snímka. Foto: TASR

Komisár pre deti poukázal na to, že čím viac Slovensko pomôže deťom, ktoré sú odkázané na pomoc na Ukrajine, tým menej budú nútené odísť za hranice.

Košice 22. augusta (TASR) – Súčasťou slovenskej pomoci ukrajinským deťom, ktoré prišli o rodičov, sú v Zakarpatskej oblasti projekt bezpečného domova pre deti z Mariupoľa v Serednom a vznik fyzioterapeutického centra v Svaľave. Po návšteve Zakarpatska o tom informovali zástupcovia organizácie Úsmev ako dar, katolíckej cirkvi a združenia Feman.

V Zakarpatskej oblasti, ktorá susedí so Slovenskom a má okolo 1,2 milióna obyvateľov, sa aktuálne nachádza zhruba 375.000 ľudí z východných častí Ukrajiny, hľadajúcich útočisko pred vojnou, z toho 120.000 detí. Pre tamojšiu administratívu to znamená aj veľkú finančnú záťaž a každá pomoc je z ukrajinskej strany vítaná a oceňovaná. Po návšteve tejto oblasti z minulého týždňa to konštatoval poradca predsedu vlády SR pre cezhraničnú spoluprácu a riaditeľ združenia Feman Eduard Buraš. Upozornil pritom na riziko ďalšieho vývoja v súvislosti s pretrvávajúcou vojnou na Ukrajine. "Čo nás čaká na jeseň v dôsledku toho, čo sa deje, je ťažko predpovedať, ale je jasné, že ten dosah môže byť aj na nás, na našu hranicu a môže sa prejaviť aj tu," povedal.

Súčasťou stredajšej návštevy na Ukrajine, ktorej cieľom bolo oboznámiť sa so situáciou a projektmi, boli aj detský ombudsman Jozef Mikloško, predseda Rady Konferencie biskupov Slovenska pre migrantov a utečencov Jozef Haľko a arcibiskup košickej gréckokatolíckej eparchie Cyril Vasiľ.

Komisár pre deti poukázal na to, že čím viac Slovensko pomôže deťom, ktoré sú odkázané na pomoc na Ukrajine, tým menej budú nútené odísť za hranice. Jeden zo zásadných spôsobov je podľa neho pomoc s bývaním a príkladom toho je domov pre 24 detí z Mariupoľa v Serednom. "Druhý smer je pomoc týmto sirotám, polosirotám, deťom, ktoré sú ranené a z týchto vojnových oblastí, znovu sa začleniť do života. Všetci vieme, že tie traumatické udalosti, ktoré zažili, ich môžu poznačiť na celý život, čiže rehabilitácia do života – či už fyzická aj psychická, čo ide ruka v ruke," povedal.

Arcibiskup Vasiľ ocenil, že mohol navštíviť dom v Serednom, ktorý cirkev poskytla pre profesijnú rodinu s 24 deťmi. "Je to ukážka toho, ako spolupráca rôznych dobročinných organizácií a miestnej cirkvi môže vytvoriť aj takýto nový domov pre celú dosť početnú skupinu detí, teda utečencov, tých najzraniteľnejších, ktorým chýba vlastná rodina a teraz už aj vlastné miesto, v ktorom boli zvyknutí vyrásť," uviedol.

Podľa Buraša sa pilotný projekt fyzioterapeutického centra pre deti v Svaľave môže v prípade úspechu realizovať aj na Slovensku ako cezhraničný projekt.