Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Streda 30. október 2024Meniny má Šimon a Simona
< sekcia Slovensko

Slovenské mimovládky sa spojili pre ochranu zraniteľných pred COVID-19

Ilustračná snímka. Foto: TASR/AP

Organizácie poukázali na rôzne problémy, ktoré zraniteľné skupiny trápia, a spomenuli možné riešenia, ktoré by im mohli pomôcť.

Bratislava 22. apríla (TASR) – Slovenské mimovládne organizácie sa spojili pre ochranu zraniteľných pred ochorením COVID-19. Za spoločným vyhlásením stojí viac ako 80 subjektov – 25 organizácií, ktoré sa podieľali na tvorbe vyhlásenia, a viac ako 50 signatárov. TASR o tom informovala mediálna koordinátorka mimovládnej organizácie Človek v ohrození Frédérique Halászová.

"Šírenie ochorenia COVID-19 je výzvou pre celú našu spoločnosť a mnohí z nás majú z jeho možných následkov obavy. Veríme, že takéto kľúčové etapy v živote spoločnosti nám dávajú aj príležitosť dokázať to, čím ako jednotlivci aj spoločnosť skutočne sme a čo nás definuje," uviedla Halászová. Dodala, že každá z organizácií, ktorá toto vyhlásenie vypracovala, s niektorou z týchto zraniteľných skupín dlhodobo pracuje a pomáha v rámci svojich možností aj počas pandémie.

Organizácie poukázali na rôzne problémy, ktoré zraniteľné skupiny trápia, a spomenuli možné riešenia, ktoré by im mohli pomôcť. Pri ľuďoch bez domova je napríklad problémom chýbajúce preventívne núdzové bývanie či nerovný prístup k zdravotnej starostlivosti, k testovaniu a karanténe. Pri cudzincoch je zase problémom nedostupnosť relevantných informácií od verejných inštitúcií v inom ako slovenskom jazyku. V spoločnom vyhlásení preto organizácie žiadajú urýchlené zabezpečenie núdzového ubytovania "garsónkového typu" so samostatným sociálnym vybavením na báze dobrovoľnosti či to, aby boli všetky informácie o oficiálnych právnych predpisoch, rozhodnutiach a formulároch súvisiacich s pandémiou dostupné v plnom rozsahu aj v anglickom jazyku.

Halászová pripomenula, že každý počas pandémie nového koronavírusu o niečo prichádza a nikto nevie, kedy a ako sa kríza skončí, no spoločne ju ľudia dokážu prekonať lepšie a pomôcť tým, ktorí to potrebujú. "Veríme tiež, že súdržnosť a ľudskosť sú tým, čo nás definuje a čo nám pomôže zvládnuť túto výzvu," dodala Halászová.

Za spoločným vyhlásením stoja napríklad organizácie Človek v ohrození, Vagus, OZ Mareena, Slovenská katolícka charita, Združenie Storm, Dobrý anjel, OZ Nepočujúce dieťa či Združenie na pomoc ľuďom s mentálnym postihnutím v Slovenskej republike. Jednými zo signatárov sú zase napríklad Nadácia Pontis, OZ Malíček, Rómsky inštitút, Nadácia otvorenej spoločnosti, Linka detskej istoty, Fórum pre pomoc starším či Divé maky.