Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Piatok 27. december 2024Meniny má Filoména
< sekcia Slovensko

Slovenskí a poľskí ochranári budú spolupracovať pri manažmente šeliem

Na snímke vlk. Foto: TASR - Radovan Stoklasa

Spolužitie ľudí a veľkých predátorov nie je vždy bezkonfliktné.

Spišská Stará Ves 28. mája (TASR) - Slovenskí a poľskí ochranári budú spolupracovať pri manažmente populácie veľkých šeliem v pohraničí. Správa Pieninského národného parku (PIENAP) spolu so Správou Tatranského národného parku a ďalšími 17 poľskými partnermi získali na jednotlivé opatrenia z Európskeho fondu regionálneho rozvoja v rámci programu Interreg Poľsko - Slovensko 2021-2027 viac ako 1,1 milióna eur. Informovala o tom Správa PIENAP na webovej stránke s tým, že využiť chcú aj umelú inteligenciu (AI).

"Hlavným cieľom je posilnenie cezhraničnej spolupráce pri manažmente populácie veľkých šeliem, konkrétne medveďa, vlka a rysa a zabezpečiť dlhodobé udržiavanie a ochranu populácií uvedených druhov v poľsko-slovenskom pohraničí," uviedla Správa PIENAP, ktorá je hlavným koordinátorom projektu na slovenskej strane.

V prvej etape projektu budú ochranári analyzovať existujúce údaje o stave a rozšírení týchto druhov, na základe ktorých neskôr vypracujú usmernenia pre monitoring veľkých predátorov. V dôsledku toho sa zadefinuje jednotná metodika zberu, uchovávania a spracovania informácií a vytvorí sa plán monitorovania šeliem. "Ďalším krokom bude terénny monitoring vrátane genetického a vizuálneho skúmania a vybudovanie IT systému s centrálnou databázou s údajmi z terénneho výskumu a ďalších dostupných zdrojov. Jedinečnosť tohto prvku projektu demonštruje využitie inovatívnych monitorovacích techník vrátane AI," dodala Správa PIENAP.

Výskumnú časť projektu doplnia aj vzdelávacie aktivity, ktoré budú rozvíjať ekologické povedomie miestnych komunít, turistov a prihraničných organizácií o potrebe ochrany týchto druhov šeliem. Ochranári dodávajú, že spolužitie ľudí a veľkých predátorov nie je vždy bezkonfliktné. Preto je vzdelávanie podľa nich dôležitým prvkom pri iniciatívach tohto typu. Cieľom je tiež zvýšiť spoločenskú akceptáciu chránených druhov.

"Projekt bude v partnerstve realizovať 19 subjektov, z toho desať poľských zástupcov štátnych lesov, jeden poľský lesnícky výskumný ústav, päť poľských a dva slovenské národné parky. Hlavný projektový partner je poľské Koordinačné centrum projektov pre životné prostredie," poznamenala Správa PIENAP. Partnerstvo je založené na spoločnej realizácii úloh, výmene poznatkov a uplatňovaní osvedčených postupov. Jednotlivé aktivity začnú v septembri a projekt vyvrcholí o dva roky.