Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Utorok 26. november 2024Meniny má Kornel
< sekcia Slovensko

Slovenskí europoslanci budú o novej EK hlasovať rozdielne

Na snímke europoslanec Martin Hojsík. Foto: TASR - Jaroslav Novák

Šiesti slovenskí europoslanci z politickej skupiny Európskeho parlamentu (EP) Obnovme Európu, ktorí boli v eurovoľbách v SR zvolení na listine Progresívneho Slovenska, v hlasovaní podporia novú EK.

Štrasburg 26. novembra (TASR) - Tesná väčšina slovenských europoslancov v stredu v Štrasburgu pri hlasovaní podporí novú Európsku komisiu (EK) predsedníčky Ursuly von der Leyenovej. Potvrdili to v rozhovoroch pre TASR.

Šiesti slovenskí europoslanci z politickej skupiny Európskeho parlamentu (EP) Obnovme Európu (RE), ktorí boli v eurovoľbách v SR zvolení na listine Progresívneho Slovenska, v hlasovaní podporia novú EK, potvrdil pre TASR podpredseda europarlamentu Martin Hojsík. Dodal, že za schválenie kolégia komisárov zahlasuje aj celá frakcia RE.

"Za slabší článok považujem kandidatúru Olivéra Várhelyiho z Maďarska. Pozitívne však hodnotím, že nakoniec nezískal zodpovednosť za agendu reprodukčných práv, čo považujem za dôležitý krok na ochranu základných práv v Európskej únii. Napriek tejto výhrade EK ako celok podporíme, pretože jej program a vízia sú kľúčové pre budúcnosť Únie," vysvetlil Hojsík.

Piati nezaradení slovenskí europoslanci zo strany Smer-SD naďalej diskutujú o možnej podpore pre navrhovanú Komisiu. V súčasnosti to však vyzerá, že za ňu nezahlasujú, uviedla pre TASR Monika Beňová. "Nevidíme dôvod na to, aby sme Komisiu v tejto chvíli podporili," povedala, pričom podľa nej von der Leyenová robí "dvojtvárnu politiku".

Doplnila, že niektoré nominácie eurokomisárov sú pre túto skupinu slovenských europoslancov neprijateľné. Spomenula kandidátku na vysokú predstaviteľku EÚ pre zahraničné veci a bezpečnostnú politiku Kaju Kallasovú a navrhovaného eurokomisára pre demokraciu, spravodlivosť a právny štát Michaela McGratha. "Nemá ani právne vzdelanie, takže neviem, na základe čoho chce vôbec posudzovať otázky z pohľadu dodržiavania zmlúv. V tejto chvíli to vyzerá tak, že budeme hlasovať proti tejto Komisii," dodala.

Navrhovanej eurokomisii nevyjadria podporu ani europoslanci Milan Uhrík (Európa suverénnych národov/ESN) a Milan Mazurek (nezaradený) z hnutia Republika. Proti bude hlasovať aj celá ESN, potvrdil Uhrík.

"Prakticky všetci kandidáti sa prihlásili k vízii, ktorú načrtla von der Leyenová a ktorá priviedla Európu k hospodárskemu a sociálnemu úpadku," vyhlásil s tým, že za najslabší článok celej formujúcej sa Komisie vníma práve jej predsedníčku.

Naopak, hlasovať v prospech Komisie bude europoslankyňa z najsilnejšej europarlamentnej frakcie Európska ľudová strana (EPP) a Kresťanskodemokratického hnutia Miriam Lexmann. "Vo frakcii ľudovcov sme sa zhodli, že novú Komisiu potrebujeme čím skôr. Aby sme čím skôr mohli ako EP kontrolovať, či napĺňajú sľuby, ktoré nám dali. Pretože nasľubovalo sa veľa a teraz je dôležité, aby sa vyhrnuli rukávy a začalo sa pracovať," uviedla Lexmann.

Hoci má k niektorým návrhom na komisárov výhrady, je podľa nej dôležité v čase poklesu konkurencieschopnosti EÚ, rastúcej chudoby v Únii, zdražovania energií a potravín, vojny na Ukrajine a posilňovaniu autoritárskych režimov, aby Komisia začala čo najskôr pracovať.

Zloženie navrhovanej Komisie podporí aj Branislav Ondruš, nezaradený europoslanec zo strany Hlas-SD. Rozhodol sa tak aj vzhľadom na podporu, ktorú získal nominant na eurokomisára za Slovensko Maroš Šefčovič, hoci Ondruš nepodporil Ursulu von der Leyenovú na čelo EK.










(osobitný spravodajca TASR Martin Žigo)