Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Štvrtok 24. apríl 2025Meniny má Juraj
< sekcia Slovensko

Slovenskí europoslanci sa výrazne líšia v názoroch na situáciu v Sýrii

Na archívnej snímke slovenská europoslankyňa Lucia Yar (PS). Foto: TASR - Martin Baumann

Lucia Yar (Obnovme Európu/PS) presadzuje väčšiu pomoc pre Sýriu a nadviazanie diplomatických vzťahov s novým vedením krajiny, avšak za určitých podmienok.

Štrasburg 17. decembra (TASR) - Europoslanci v utorok zhodnotili najnovší vývoj v Sýrii, jeho geopolitické dôsledky a humanitárnu situáciu v regióne. Slovenskí poslanci Európskeho parlamentu (EP) sa v názoroch na situáciu a možnú väčšiu angažovanosť EÚ v krajine výrazne líšia, informuje TASR.

Lucia Yar (Obnovme Európu/PS) presadzuje väčšiu pomoc pre Sýriu a nadviazanie diplomatických vzťahov s novým vedením krajiny, avšak za určitých podmienok. "Ak sa situácia stabilizuje a nedôjde k ďalšiemu potláčaniu práv a násiliu, je dôležité, aby EÚ nadviazala diplomatické styky s novým vedením," uviedla pre TASR s tým, že Únia by podľa nej mohla uvažovať o stiahnutí sankcií a odstránení povstaleckého hnutia Hajat Tahrír aš-Šám (HTS) zo zoznamu teroristických organizácií, no len za prísne stanovených podmienok.

Podľa jej slov sa 27-členný blok ako globálny hráč nemôže ostať prizerať vývoju, počas ktorého si noví predstavitelia Sýrie vytvárajú partnerstvá s inými globálnymi hráčmi. EÚ môže ponúknuť viacero druhov pomoci vrátane podpory budovania infraštruktúry, pomoci pri hľadaní spravodlivosti pre obete a trpiacich, až po pomoc s organizovaním slobodných volieb, spresnila.

Yar a Miriam Lexmann (Európska ľudová strana/KDH) sa zhodujú, že pádom Asadovho režimu utrpelo strategickú porážku aj Rusko a Irán. Podľa Lexmann môže byť pád Asadovej diktatúry pozitívny, ak nový režim nebude predstavovať hrozbu iného tlaku, najmä pre etnické a náboženské menšiny, ale aj postavenie žien a celkovo budúcnosť krajiny.

Kriticky však vníma úlohu EÚ. "Je pozoruhodné, že zmeny v Sýrii nikto nepredvídal, čo ukazuje nielen na náš obmedzený vplyv na globálnej scéne, ale aj na našu neschopnosť formovať udalosti vo svete. Ak chce byť EÚ serióznym geopolitickým aktérom, musí byť aktívna pri presadzovaní mieru a bezpečnosti vo svete," zdôraznila pre TASR.

Ľuboš Blaha (nezaradený/Smer-SD) nepovažuje za správne, že niektorí "západní politici sa tešia z pádu Bašára Asada v Sýrii, keď vieme, že... po ňom uchopila moc partia islamských teroristov, ktorá kedysi začínala ako odnož al-Káidy a jej líder pôsobil aj v Islamskom štáte (IS)". Slovenský europoslanec odmieta angažovanosť EÚ v Sýrii. Upozorňuje, že Európe hrozí ďalšia migračná vlna zo Sýrie a bezpečnostné riziká "spojené s islamským terorizmom".

"EÚ si v prvom rade musí chrániť hranice a prestať s pokryteckou politikou... Začnime konečne myslieť na vlastné záujmy a nie donekonečna riešiť ľudskoprávne ideológie a úroveň demokracie po celom svete," skonštatoval pre TASR Blaha. Pred migračnými tokmi varuje aj Lexmann, ktorá vyzýva slovenskú vládu, aby sa na pôde EÚ zasadzovala za vytvorenie migračných centier v tretích krajinách po vzore dohody medzi Talianskom a Albánskom.

"Západné nadšenie" zo zvrhnutia Asada povstalcami nemá ani Milan Uhrík (Európa suverénnych národov/Republika). "Nemyslím si, že Sýria či Blízky východ bude s džihádistami na čele stabilnejší región," uviedol a tiež pripomenul ich minulé väzby s al-Káidou a IS.

Podľa jeho slov sa občianska vojna v krajine skončila a je "najvyšší čas poslať domov do Sýrie tie státisíce imigrantov, ktorí nechali ženy a deti vo vojne a utiekli do Európy," vyhlásil Uhrík. Podľa neho by mala EÚ členským štátom pomôcť s návratom imigrantov do Sýrie, kde po protestoch v roku 2011 vypukla občianska vojna, ktorá napokon trvala viac ako 13 rokov.

Branislav Ondruš (nezaradený/Hlas-SD) podľa svojich slov považuje konflikt v Sýrii - podobne ako na Ukrajine - za "zástupnú vojny veľmocí, na ktorú doplácajú a budú doplácať obyčajní ľudia". Pripomenul, že Turecko už roky okupuje severnú časť Sýrie a Izrael tento týždeň "posunul" hranice na okupovaných Golanských výšinách ešte viac do sýrskeho vnútrozemia, čo označil Ondruš za absurdné.

"Ak Európska únia označuje ruskú anexiu Krymu a pripojenie časti Donbasu za porušenie medzinárodného práva, potom musí prestať používať dvojaký meter a rovnako sa postaviť k postupu Turecka a Izraela. Zaviesť sankcie, navrhnúť vylúčenie Turecka z NATO, ochrániť napr. sýrskych Kurdov, ktorých Turci bezohľadne likvidujú," uviedol pre TASR s tým, že pri riešení situácie v Sýrii súhlasí s maximálnym diplomatickým úsilím, ktoré však musí byť dôveryhodné, ak má byť úspešné.

Europarlament bude v súvislosti so situáciou v Sýrii hlasovať o uznesení na nasledujúcom januárovom plenárnom zasadnutí.

VIDEO: Prezident považuje situáciu na skládke Vlčie hory za kritickú

Skládka patrí medzi najväčšie environmentálne záťaže na Slovensku.

,aktualizované 

- Americký prezident Donald Trump vo štvrtok na svojej sociálnej sieti Truth kritizoval nočné raketové a dronové útoky na ukrajinskú metropolu Kyjev zo strany Ruska, pri ktorých zomrelo deväť ľudí a ďalších 70 utrpelo zranenia.

- Ukrajina podľa prezidenta Volodymyra Zelenského momentálne nevidí silný tlak na Rusko či nové sankcie voči nemu, a to ani napriek neochote Moskvy pokročiť v rokovaniach o ukončení vojny.

- Hrob pápeža Františka v rímskej Bazilike Panny Márie Väčšej (Santa Maria Maggiore) bude môcť verejnosť navštíviť už v nedeľu ráno.

- Železničná spoločnosť Slovensko (ZSSK) skončila minulý rok v strate 5,28 milióna eur. V roku 2023 pritom hospodárila s čistým ziskom 20,9 milióna eur.

- Pakistan vo štvrtok vyhlásil, že uzavrie hranice s Indiou a vzdušný priestor pre letecké spoločnosti vlastnené alebo prevádzkované Indiou, a tiež pozastaví obchod.

- Ministerstvo životného prostredia SR už v stredu upozornilo investora baterkárne v Šuranoch na neodbornú a nepresnú dokumentáciu. Ďalším krokom bude pozastavenie procesu posudzovania vplyvov na životné prostredie.

- Prvá oficiálna zahraničná cesta predsedu Národnej rady (NR) SR Richarda Rašiho (Hlas-SD) bude smerovať tradične do Českej republiky.

- Európska komisia (EK) vo štvrtok navrhla komplexnú revíziu pravidiel EÚ v oblasti bezpečnosti cestnej premávky a evidencie vozidiel. Cieľom je zaistiť vyššiu bezpečnosť cestnej premávky a kvality ovzdušia v celej EÚ.

- Štvrtkový pochod ulicami v centre Bratislavy môže priniesť dopravné obmedzenia. Treba s nimi rátať od 18.00 h, a to najmä na Námestí slobody, Námestí 1. mája či oblasti Suchého mýta.

- Prezident SR Peter Pellegrini považuje environmentálnu záťaž na skládke Vlčie hory pri Hlohovci za kritickú. Postupne môžu byť podľa jeho slov ohrozené spodné vody, čo predstavuje výrazné riziko pre obyvateľov žijúcich v jej blízkosti.

- Pápež František sa niekoľko týždňov pred smrťou rozhodol, že si za žiadnych okolností nepraje, aby ho lekári intubovali. V rozhovore pre štvrtkové vydanie talianskeho denník Il Messaggero to uviedol jeho osobný lekár Sergio Alfieri, informovala agentúra DPA.

- Geologický výskum o vhodnosti vojenského objektu v Leviciach na zakopávanie usmrtených zvierat v súvislosti s výskytom nákazy slintačky a krívačky neexistuje. Tvrdí to strana Sloboda a Solidarita.

- Takmer 50.000 ľudí vzdalo v Bazilike sv. Petra vo Vatikáne poctu zosnulému pápežovi Františkovi, ktorý zomrel na Veľkonočný pondelok vo veku 88 rokov.

- Čína odmietla tvrdenie amerického prezidenta Donalda Trumpa, že obe strany sú v priamom kontakte v súvislosti s obchodným sporom. TASR o tom informuje na základe správy agentúry DPA.

- Jediná cesta k mieru v Európe vedie podľa českého premiéra Petra Fialu cez silnú vojenskú podporu Ukrajiny. Napísal to vo štvrtok na sociálnej sieti X v reakcii na ruský nočný útok na Kyjev a Charkov.

- Kriminálny úrad Finančnej správy (KÚFS) SR od začiatku tohto roka zaistil takmer trojnásobne viac nelegálnych cigariet a tabaku ako za celý minulý rok. Škody Finančná správa (FS) SR vyčíslila na vyše 31,9 milióna eur.

- Na sobotnom (26. 4.) pohrebe pápeža Františka vo Vatikáne sa zúčastní viacero slovenských biskupov. Povedie ich košický arcibiskup metropolita a predseda Konferencie biskupov Slovenska (KBS) Bernard Bober.

- Z kampane 2024 boli doteraz vyplatené poľnohospodárske podpory v hodnote 511 miliónov eur, teda 86,69 % z celkovej obálky 589,5 milióna eur. Uviedol to minister pôdohospodárstva Richard Takáč.

- Tínedžera, ktorý v marci vo francúzskom meste Orléans zaútočil na miestneho rabína, odsúdil v stredu súd pre mladistvých na 16 mesiacov odňatia slobody.

- Ministerstvo vnútra SR plánuje zmeniť zákon o Policajnom zbore. Pribudnúť by do neho mal explicitný zákaz páchať násilie na osobách, ktorým polícia obmedzila osobnú slobodu a povinnosť zamedziť takémuto násiliu.