Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Piatok 27. december 2024Meniny má Filoména
< sekcia Slovensko

Slovenskí europoslanci sa zhodli, že by mal Šefčovič prejsť

Na archívnej snímke Maroš Šefčovič. Foto: TASR Jakub Kotian

Ondruš verí, že ak bude Šefčovič hodnotený nezávisle od mienky europoslancov o krokoch slovenskej vlády a ak sa zachová pravidlo, že komisár koná v záujme EÚ, tak vypočúvaním prejde.

Brusel 4. novembra (TASR) - Traja slovenskí europoslanci, ktorí sa v pondelok v Bruseli zúčastnia na vypočúvaní Maroša Šefčoviča v Európskom parlamente (EP), sa zhodli na tom, že slovenský nominant je vhodný na pridelenie portfólia pre ekonomickú a obchodnú politiku EÚ a medziinštitucionálne vzťahy v novej Komisii. V Bruseli však zazneli aj hlasy, že Šefčovičovi môže ublížiť prebiehajúca návšteva premiéra SR Roberta Fica v Číne a tiež jeho minulotýždňový rozhovor pre ruskú televíziu. Informuje o tom spravodajca TASR v Bruseli.

Ľubica Karvašová (Obnovme Európu/PS) z výboru pre medzinárodný obchod (INTA) a výboru pre ústavné veci (AFCO) a tiež Miriam Lexmann (Európska ľudová strana/KDH) a Branislav Ondruš (nezaradený/Hlas-SD), obaja z výboru INTA, sa počas stretnutia so slovenskými novinármi zhodli, že Šefčovič si toto portfólio zaslúži.

Ondruš verí, že ak bude Šefčovič hodnotený nezávisle od mienky europoslancov o krokoch slovenskej vlády a ak sa zachová pravidlo, že komisár koná v záujme EÚ, tak vypočúvaním prejde. Pripustil, že europarlament možno bude chcieť ukázať svoju silu a niektorého z dezignovaných komisárov odmietne.

Lexmann vysvetlila, že každá vláda hľadá nominantov, ktorí prejdú sitom vypočúvaní, a u Šefčoviča to bola istota. Podľa nej neistý výsledok majú skôr nominantky z Belgicka a Španielska.

Karvašová v reakcii na Ficovo vyjadrenie, že Šefčoviča čaká na vypočúvaní od liberálov peklo, zdôraznila, že nič také nehrozí a Šefčovič bude vypočutý štandardne. Sama sa chce pýtať na ústavné záležitosti, nie na obchod, pri ktorom však skonštatovala, že hlavnou výzvou pre Šefčoviča budú obchodné vzťahy s Čínou. Tú označila za partnera, konkurenta, ale aj rivala EÚ.

Výhodou Šefčoviča podľa Karvašovej je, že si v EÚ za posledných 20 rokov vybudoval renomé hodnovernosti. Pripomenula, že Šefčovič bude pracovať pod podpredsedom Európskej komisie (EK) Stéphanom Séjourném zo skupiny Obnovme Európu (RE), ktorej súčasťou sú aj europoslanci Progresívneho Slovenska.

Lexmann položí otázky v mene Európskej ľudovej strany (EPP). Priznala, že nebude veľký priestor na doplňujúce otázky, aké by podľa nej viacerí poslanci mohli mať najmä v súvislosti s návštevou slovenskej vládnej delegácie v Číne a Ficovým rozhovorom pre ruskú televíziu, v ktorom kritizoval západných spojencov. Myslí si, že Fico lákaním čínskych investícií na Slovensko pred híringom Šefčoviča v EP mohol Šefčoviča oslabiť, keďže tento krok môže byť vnímaný ako v rozpore so záujmami Únie, ktorá prehodnocuje svoje vzťahy s Čínou.

Lexmann spresnila, že niektoré čínske investície v Európe podkopávajú záujmy EÚ, čo vo svojich odpovediach poslancom EP priznal aj Šefčovič. Tvrdí, že europoslanci sa mohli dozvedieť aj to, že Fico v Číne kritizoval Európsku zelenú dohodu, čím narúša jednotnú pozíciu EÚ. Od októbra 2023 je za implementáciu zelenej dohody zodpovedný práve Šefčovič.

Ondruš skonštatoval, že o ekonomiku "ide v prvom rade", takže nominácia Šefčoviča zo strany von der Leyenovej znamená, že má jej dôveru ako odborník, ktorý bude schopný konať autonómne a zastupovať tak spoločné záujmy EÚ. Podľa neho šéfka EK pozná prepojenie Šefčoviča so slovenskou politikou, takže jej výber svedčí o tom, že domáca politika nehrá pri výbere komisára žiadnu úlohu. Dodal, že Šefčovič v eurokomisii zažil striedanie mnohých slovenských vlád a ako "profesionál s veľkými skúsenosťami" dodržiava pravidlá, ktoré vymedzujú rozmer pre pôsobenie komisárov v exekutíve EÚ.